Trolltunga, Nórsko – prečítať pred návštevou

Trolltunga je jednou z najznámejších a najfotogenickejších turistických atrakcií v Nórsku. Tento skalný výčnelok sa týči nad jazerom Ringedalsvatnet a ponúka nezabudnuteľný výhľad na okolitú prírodu. Ak sa chcete dostať na Trolltungu, musíte byť pripravení na náročnejšiu a pomerne dlhú túru, ktorá si vyžaduje dobrú fyzickú kondíciu.

So sestrou sme si túru na Trolltungu spravili počas nášho tripu po Škandinávii. Išlo o spontánne rozhodnutie, keď sme zrazu zistili, že sa nachádzame neďaleko tohto skalného výčnelku. Túru sme začali dosť neskoro. Povedal by som dokonca, že na poslednú chvíľu. Absolvovali sme ju na konci júna a vyštartovali sme po desiatej hodine. Trasa má cca 11km, kľudným tempom, ktoré sme zvolili aj my so sestrou nám cesta tam trvala cca 6 hodín. Povinné fotenie na výbežku, nejaké kempingové jedlo z plynového variča a nasledovala cesta späť. Opäť cca 6 hodín skalnatým terénom. Cca o 23:00 sme boli v aute, kde nám ostali sily už len na zaľahnutie a spánok. Žiadne hľadanie kempu, žiadny stan, len spánok.

Trolltunga, Nórsko
Trolltunga, Nórsko (zdroj: Martyn Smith)

Trolltunga – čo to vlastne znamená?

Možno si kladiete otázku, odkiaľ pochádza názov Trolltunga, čo to znamená a aká je história tohoto skalného útvaru. Podľa Wikipédie je skala Trolltunga súčasťou prakambrijskej zemskej kôry a vznikla počas ľadovej doby, pred približne 10 000 rokmi, keď okraje ľadovca dosiahli útes. Voda z ľadovca zamrzla v štrbinách hory a postupne odtrhla veľké, uhlové bloky, ktoré boli neskôr odnesené s ľadovcom. Pozdĺž útesu samotného aj dnes existujú hlboké trhliny.

Názov Trolltunga znamená „jazyk trola“ a odráža tvar a polohu skalného výbežku. Podľa miestnej legendy, Trolltunga bola kedysi nosom trola, ktorý bol premenený na kameň slnečným svetlom. Tento mýtus je podobný iným nórskym príbehom o trolloch, ktorí boli citliví na slnko a menili sa na skaly alebo jeho pôsobením explodovali.

Trolltunga zaujímavosť

Veľmi zaujímavým faktom o Trolltunge je, že Trolltunga bola dlho známa len miestnym obyvateľom a turistom, ktorí hľadali v danej oblasti dobrodružstvo. Až do roku 2010 ju navštívilo menej ako 800 ľudí ročne. V roku 2010 sa však stala svetovo známou vďaka fotografii nórskeho študenta Stiana Laugloa, ktorý sa postavil na okraj Trolltungy a fotku zdieľal na sociálnych sieťach. Odvtedy popularita túry na Trolltungu a skalnej formácie ako takej doslova explodovala. V roku 2016 ju navštívilo viac ako 80 000 turistov za rok, čo ju robí jednou z najpopulárnejších túr v Nórsku.

Tipy pre výlet na Trolltungu

Aj keď sa nejedná o nijak extrémnu túru, predsa len je potrebné si pred návštevou Trolltungy pár aspektov premyslieť a trochu sa pripraviť. Pokiaľ sa na Trolltungu chystáte, prečítajte si zopár tipov, ktoré sa zakladajú na mojej vlastnej skúsenosti, keďže som túto 22 kilometrovú túru absolvoval.

Trolltunga parkovanie

Existujú tri parkoviská pre turistov, ktorí sa chystajú na túru k Trolltunge.

  • P1 Tyssedal: Nachádza sa nižšie a je vstupným bodom. Má 220 parkovacích miest. Poplatok za parkovanie sa platí v parkovacom automate na mieste. Platenou cestou sa z parkoviska P1 dostanete na parkovisko P2 a ďalej na parkovisko P3.
Trolltunga P1 Parking
Trolltunga P1 Parking
  • P2 Skjeggedal: Je hlavným vstupným bodom. Má 180 parkovacích miest. Poplatok za cestu z parkoviska P1 a parkovanie sa platí v parkovacom automate. Parkovací lístok umiestnite viditeľne za čelné sklo.
Trolltunga P2 Parking
Trolltunga P2 Parking
  • P3 Mågelitopp: Je najvyšším bodom. Parkovanie je obmedzené a musí sa predbežne rezervovať. Je tu len 30 parkovacích miest. Ak sa chcete odviezť až na parkovisko P3, musíte tiež zaplatiť cestný poplatok (200 NOK) v parkovacom automate na parkovisku P2.
Trolltunga P3 Parking
Trolltunga P3 Parking (foto: Mohammed Mansoor)

Ak je parkovisko P2 Skjeggedal plné, môžete parkovať na P1 Tyssedal a využiť shuttle bus na presun na P2, prípadne P3. Lístky sa dajú kúpiť v autobuse a platí sa v hotovosti, prípadne kartou.

Trolltunga mapa parkovisk
Trolltunga mapa parkovisk (zdroj: trolltunga.com)

Ceny parkovania:

  • Do polnoci rovnakého dňa:
    • P1 Tyssedal: 300 NOK
    • P2 Skjeggedal: 500 NOK
  • Dva dni (do polnoci ďalšieho dňa):
    • P1 Tyssedal: 500 NOK
    • P2 Skjeggedal: 700 NOK
  • Tri dni (do polnoci):
    • P1 Tyssedal: 700 NOK
    • P2 Skjeggedal: 900 NOK
  • Parkovisko P3 je súkromné a má len 30 miest. Ak tu chcete parkovať, musíte si miesto rezervovať vopred. Cena je 600 NOK (+ 200 NOK za cestu). Rezervovať môžete tu.
  • Na cestu na P3 Mågelitopp je potrebné zaplatiť aj cestný poplatok na P2 Skjeggedal. Platí sa v parkovacom automate na parkovisku P2.
  • Cesta z P1 Tyssedal na P2 Skjeggedal je príliš úzka pre autobusy, karavany a minivany. Maximálna dĺžka vozidla je 5,2 metra. Cesta na najvrchnejšie parkovisko Trolltungy P3 je obmedzená pre vozidlá s maximálnou výškou 2m.
  • Nespávajte ani nekempujte na týchto parkoviskách.
  • Poplatky za cestu a parkovanie sa používajú na udržiavanie Trolltunga Trail, informačných tabúľ a záchytných stanovísk.
  • Tiež sa používajú na údržbu toaliet a parkovísk.

Plánovanie túry

Plánujte svoj výlet vopred. Trolltunga je otvorená pre turistov len od júna do septembra, keď je sneh roztopený a cesta bezpečná. V ostatných mesiacoch je prístup k Trolltunge možný len s profesionálnym sprievodcom a špeciálnym výstrojom. Rezervujte si ubytovanie v blízkosti východiskového bodu túry, ktorým je parkovisko Skjeggedal, asi 7 km od mesta Odda. Môžete si vybrať z rôznych možností ubytovania, ako sú kempingy, chatky, hostely alebo hotely.

Vyrazte čo najskôr

Túra na Trolltungu trvá približne 6 až 8 hodín spolu s prestávkami a fotografovaním. Môže sa však natiahnuť až na 12 hodín. Odporúča sa začať túru najneskôr o 8:00 ráno, aby ste sa stihli vrátiť pred zotmením. My so sestrou sme vyrazili niečo po 10:00 a bolo to len tak tak. Nezabudnite si zobrať dostatok jedla a pitia na celodennú túru, pretože po ceste na Trolltungu nebudete mať žiadne občerstvenie ani zdroje vody. Tiež si zoberte teplé oblečenie, náhradné ponožky, pršiplášť, slnečné okuliare, opaľovací krém a lekárničku. Veľmi dôležité sú kvalitné a pohodlné turistické topánky.

Cesta na Trolltungu
Cesta na Trolltungu – v pozadí vidno chodník, ktorým sme išli

Trolltunga a bezpečnosť

Dodržiavajte bezpečnostné pokyny. Túra na Trolltungu je náročná a môže sa stať aj nebezpečnou, preto buďte opatrní a rešpektujte pravidlá. Sledujte vyznačenú trasu a nevychyľujte sa od nej. Neprechádzajte cez snehové polia alebo ľadovce bez potrebného vybavenia. Nepodceňujte vzdialenosť ani obtiažnosť túry a nezačínajte ju príliš neskoro. Nechoďte na Trolltungu pri silnom vetre alebo búrke. Neohrozujte seba ani iných tým, že sa budete pohybovať príliš rýchlo alebo neopatrne na skalnom výbežku. Udržujte si bezpečnú vzdialenosť od okraja a neprechádzajte za značku „Stop“. Užívajte si výhľad, ale buďte zodpovední a ohľaduplní k ostatným.

Verím, že sa s prispením mojich tipov túra na Trolltungu stane pre vás rovnakým zážitkom ako to bolo aj v mojom prípade.