Fjord Geiranger alebo tiež Geirangerfjord je jeden z najkrajších a najnavštevovanejších fjordov v Nórsku. Je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO a obklopený majestátnymi horami, strmými útesmi a hučiacimi vodopádmi. Fjord sa tiahne 15 kilometrov od dediny Geiranger do zálivu Sunnylvsfjorden. Geirangerfjord bol vytvorený ľadovcom. Je to fjord alebo morský záliv obklopený útesmi, ktorý sa nachádza v kraji Møre og Romsdal v Nórsku.
Geiranger fjord je súčasťou západného sektora Storfjordenu v Nórsku, ktorý obsahuje niektoré z najväčších a najdlhších fjordov na svete. Geiranger fjord má dĺžku 15 km a šírku 1,5 km.
Čo vidieť v okolí Geiranger fjordu
- Geiranger Skywalk alebo Dalsnibba je najvyššia vyhliadková plošina v Európe nad fjordom. Plošina sa nachádza na vrchole hory Dalsnibba vo výške 1500 metrov. Z plošiny je úchvatný výhľad na Geirangerfjord a okolité snehom pokryté vrcholy. Ak chcete tento výhľad zažiť , choďte po ceste Nibbevegen, ktorá je jedným z najambicióznejších projektov výstavby ciest, aké kedy v Nórsku existovali. Na cestu sa odbočuje v obci Djupevatn. Nibbevegen je považovaná za jeden z najvýznamnejších symbolov turizmu v Geirangeri a výlet na Geiranger Skywalk je zážitkom kedykoľvek počas letnej sezóny. Cesta je asfaltová a je tu veľa autobusových zastávok.
- Vodopád Sedem Sestier je najznámejším vodopádom v Geirangerfjorde. Vodopád sa skladá zo siedmich samostatných prúdov. Má priemernú výšku 250 metrov a najlepší čas na jeho pozorovanie je v máji a júni, keď sa topí sneh. Na druhej strane fjordu sa nachádza vodopád Friaren, ktorý symbolizuje neúspešného nápadníka siedmich sestier.
- Geiranger je destinácia, ktorá sa snaží znížiť negatívny vplyv turizmu na životné prostredie. Turisti môžu prispieť k zníženiu svojej uhlíkovej stopy tým, že zostanú dlhšie a využijú rôzne aktivity, ktoré ich priblížia k prírode. Je možné prenajať si kajak a plaviť sa po fjorde obklopenom impozantnými horami, ísť na pešiu turistiku po jednej z mnohých turistických trás v okolí alebo zažiť adrenalínový zážitok na zip-line prípadne kaňoning.
- Geiranger má bohatú gastronomickú scénu, ktorá odráža jeho regionálnu identitu a kultúrnu rozmanitosť. Je možné ochutnať tradičné jedlá ako rakfisk (fermentovaná ryba), lutefisk (sušená ryba namočená v luhu) alebo lefse (tenká placka zemiakov), ale aj modernú a medzinárodnú kuchyňu. V roku 2022 bol Geiranger vyhlásený za európsky región gastronómie.
Ako sa ku Geiranger fjordu dostať
Cestovanie do Geirangerfjordu je jednoduché, s niekoľkými možnosťami dopravy, ktoré odchádzajú z miest Oslo a Bergen. Najbližšie letisko k Geirangerfjordu je letisko Ålesund, ktoré ponúka ľahký a pohodlný spôsob, ako sa dostať do vašej destinácie.
Ak cestujete z Bergenu, vzdialenosť do Geirangerfjordu je 367 km a jazda trvá okolo ôsmich hodín. Krátko po odchode z Bergenu sa dostanete na diaľnicu E39, kde po necelých dvoch hodinách prejdete na trajekt pre prieplav Oppedal-Lavik. Trajekty odchádzajú často a cesta trvá okolo 30 minút, ale pre plynulú cestu odporúčam plánovať podľa rozvrhu trajektov. Na tejto ceste prejdete popri riekach a poľnohospodárskych oblastiach a fjorde Innvikfjord. Blízko konca jazdy nastúpite na trajekt, ktorý vás prevedie cez Geirangerfjord. Prechod trvá okolo hodiny a zahŕňa sprievodný výklad v niekoľkých jazykoch. Tento trajekt funguje sezónne. Odporúča sa kúpiť si lístky vopred.
Ak cestujete z Osla, letecká doprava je najrýchlejšou možnosťou, s dennými letmi medzi Oslo a letiskom Ålesund. Doba letu je okolo 55 minút a za pekného dňa budete určite chcieť sedadlo pri okne, pre krásne výhľady zhora. Cestovanie autom je tiež pohodlné, len majte na pamäti, že niektoré trasy v chladnejších mesiacoch nie sú otvorené.
Uzavrel by som to asi tak, že pokiaľ ste v Nórsku, Geirangerfjord nesmiete vynechať. Tento fjord je ale veľmi dobrým dôvodom si cestu do Nórska naplánovať. Pokiaľ ju skombinujete s turistikou po okolí, prípadne s výletom na Trolltungu, určite neoľutujete.