Suomenlinna, Helsinki, Fínsko

Suomenlinna je námorná obranná pevnosť, ktorá sa rozprestiera na ôsmich ostrovoch pred vjazdom do fínskeho hlavného mesta Helsinki. Je to jedno z najnavštevovanejších miest v Fínsku a svetové dedičstvo UNESCO.

Suomenlinna
Suomenlinna, Helsinki

História Suomenlinny

Suomenlinna bola postavená v polovici 18. storočia, keď Fínsko patrilo pod Švédsko. Cieľom bolo chrániť Baltické more pred ruskou expanziou. Pevnosť bola pôvodne nazvaná Sveaborg (Švédsky hrad), ale po fínskej vojne v roku 1808 sa dostala pod ruskú nadvládu. V roku 1918, po získaní fínskej nezávislosti, bola premenovaná na Suomenlinna (Fínsky hrad).

Suomenlinna v súčasnosti

Suomenlinna je nielen historickou pamiatkou, ale aj živou komunitou. Na ostrovoch žije približne 850 obyvateľov a pracuje viac ako 400 ľudí. Na ostrovoch sa nachádzajú múzeá, umelecké dielne, kaviarne a reštaurácie. Suomenlinna je tiež miestom kultúrnych a spoločenských podujatí, ako sú festivaly, koncerty a divadelné predstavenia.

Suomenlinna je ľahko dostupná z Helsiniek pravidelnou trajektovou dopravou. Návštevníci si môžu prehliadnuť pevnosť samostatne alebo s profesionálnym sprievodcom. Suomenlinna ponúka niečo pre každého: od historických zaujímavostí a architektonických skvostov po prírodné krásy a relaxačné zákutia.

Suomenlinna je kultúrna pokladnica na mori, ktorá stojí za návštevu. Je to miesto, kde sa stretáva minulosť a prítomnosť, kde sa spája vojenské dedičstvo a civilný život, kde sa mieša švédsky a fínsky vplyv. Je to miesto, ktoré očarí každého návštevníka.

Ako sa sem dostať

Ak chcete navštíviť Suomenlinnu, máte niekoľko možností, ako sa tam dostať z Helsiniek.

Najbežnejším a najjednoduchším spôsobom je použiť trajekt HSL, ktorý premáva po celý rok. Trajekt odchádza z východnej strany Trhového námestia, oproti prezidentskému palácu. V Suomenlinne pristáva a odchádza z hlavného móla ostrova Iso Mustasaari. Trajekt premáva podľa sezóny a času dňa 1 až 4 krát za hodinu od rána do noci. Cesta na Suomenlinnu trvá približne 15 minút.

Trajekt je súčasťou helsinskej verejnej dopravy. Ak máte platný lístok HSL (AB, ABC alebo ABCD), môžete ho použiť na trajekte. Suomenlinna je v tarifnej zóne A HSL. Ak nemáte platný lístok, môžete si ho kúpiť z automatu na odchodovom móle alebo cez aplikáciu HSL. V lete sa lístky predávajú aj v stánku na Trhovom námestí. Denný lístok AB je najlepšou voľbou a umožňuje neobmedzené cestovanie počas 24 hodín nielen na trajekte, ale aj na električkách, autobusoch, prímestských vlakoch a metre v zónach A a B.

Okrem trajektu HSL môžete použiť aj služobný trajekt, ktorý premáva z Katajanokka a prepravuje tovar a cestujúcich v pracovných dňoch po celý rok. Služobný trajekt má miesto pre niekoľko vozidiel. Trajekt premáva približne raz za hodinu. Cesta na Suomenlinnu trvá tiež približne 15 minút. Služobný trajekt odchádza z Katajanokanranta 10 v Katajanokka. V Suomenlinne pristáva a odchádza zo služobného móla ostrova Iso Mustasaari. Na služobnom trajekte platia rovnaké lístky ako na trajekte HSL.

Ak chcete zažiť niečo iné, môžete sa tiež dostať na Suomenlinnu vodným autobusom, ktorý premáva len v letnej sezóne. Vodný autobus odchádza z rôznych miest v centre Helsiniek, ako sú Trhové námestie, Hakaniemi alebo Kauppatori. V Suomenlinne pristáva a odchádza z rôznych mól, podľa spoločnosti a trasy. Vodné autobusy premávajú rýchlejšie ako trajekty a cesta trvá približne 10 minút.

Suomenlinna vstupné

Vstupné do pevnosti Suomenlinna je zdarma. Návštevníci musia zaplatiť iba za prepravu na pevnosť a späť. Upozorňujem, že lístok na trajekt nezahŕňa vstup do múzeí na ostrove; každé múzeum má svoj vlastný samostatný vstupný poplatok.