Zimná dovolenka na Slovensku – najkrajšie destinácie

Slovensko, krajina známa svojimi pôsobivými horskými masívmi, ponúka návštevníkom počas zimnej sezóny rozmanité možnosti pre dovolenku. Od majestátnych Vysokých Tatier, ktoré sú domovom niektorých z najlepších lyžiarskych stredísk v strednej Európe, až po malebné historické mestá s bohatou kultúrou a tradíciami. Slovensko je ideálnym miestom pre milovníkov zimných športov, prírody a oddychu. Lyžiarske strediská ako Jasná Nízke Tatry, Vrátna Free Time Zone alebo Štrbské Pleso poskytujú vynikajúce podmienky pre lyžovanie a snowboarding, zatiaľ čo termálne kúpele v regiónoch ako Piešťany alebo Bešeňová ponúkajú relax po aktívnom dni. Či už si pod pojmom zimná dovolenka predstavujete dobrodružstvo na svahoch, pokojné prechádzky zasneženými lesmi alebo si len chcete vychutnať zimnú atmosféru v komforte horských chát, Slovensko má pre každého niečo.

Zimná dovolenka vo Vysokých Tatrách: Lyžovanie aj wellness

Keď zima rozprestrie svoj biely plášť nad krajinou, Slovensko sa premení na rozprávkovú zimnú krajinu, ktorá láka milovníkov snehu a horských dobrodružstiev. Vysoké Tatry s ich majestátnymi vrcholmi a krištáľovo čistým vzduchom, sú bezpochyby jednou z najkrajších destinácií na Slovensku pre zimnú dovolenku. Táto oblasť ponúka nielen nádherné scenérie, ale aj širokú škálu aktivít, ktoré zahrejú telo aj dušu.

Vysoké Tatry Lanovka
Dovolenkári vo Vysokých Tatrách (zdroj: Miroslav Fedurco)

Lyžovanie vo Vysokých Tatrách je zážitkom, ktorý si zamiluje každý, od začiatočníkov až po skúsených lyžiarov. S viac ako desiatkou lyžiarskych stredísk, ako sú Štrbské Pleso, Tatranská Lomnica či Starý Smokovec, je výber naozaj bohatý. Každé stredisko má svoje jedinečné čaro a ponúka rôzne typy zjazdoviek, takže si tu každý nájde svoju obľúbenú trať. A keď sa slnko pomaly skloní za horizont a zjazdovky sa zahalia do zlatistého súmraku, lyžiarsky deň môže pokračovať nočným lyžovaním, ktoré pridáva tejto zimnej rozprávke ešte viac kúzla.

Okrem lyžovania, Vysoké Tatry ponúkajú aj nespočetné možnosti pre milovníkov turistiky. Zimná turistika je tu skutočným dobrodružstvom, ktoré vás môže zaviesť na zamrznuté vodopády, zasnežené horské chodníky alebo do tichých lesných zákutí, kde jediným zvukom je šušťanie snehu pod nohami. S príchodom zimy sa niektoré turistické trasy menia na zimné a tak je dôležité byť dobre pripravený a vybavený na túry v zimných podmienkach. Vždy je dobré mať so sebou teplé oblečenie, dostatok jedla a pitia, a samozrejme, nesmie chýbať ani dobrá mapa alebo sprievodca. Pozor však na zimné uzávery, o ktorých je potrebné sa vopred informovať a rešpektovať ich.

Po dni plnom lyžovania alebo turistiky, nič nezahreje viac ako relax v jednom z mnohých wellness centier, ktoré Tatry ponúkajú. Predstavte si, ako sa ponoríte do horúcej vody vonkajšieho bazéna, zatiaľ čo okolo vás sneží a vy máte pred očami panorámu zasnežených vrcholov. To je skutočný zimný sen. Z mnohých hotelov, ktoré ponúkajú wellness pobyty vyberám pár príkladov:

 • Hotel Pieris – hotel v Podbanskom, ktorého prevádzkovateľom je Grand hotel Permon s wellness zónou, ktorá patrí medzi najväčšie na Slovensku. Môžete si vychutnať bazén s protiprúdom, vírivky, sauny, parnú komoru, Kneippov kúpeľ, soľnú jaskyňu a ďalšie.
 • Hotel Montfort – hotel v Ždiari s vlastným wellness centrom, ktoré ponúka bazén, vírivku, saunu, masáže, kozmetické služby a ďalšie. Hotel sa nachádza v blízkosti lyžiarskeho strediska Strednica.
 • Horský hotel Sliezsky dom – hotel v najvyššie položenej osade vo Vysokých Tatrách, pod Gerlachovským štítom. Hotel má wellness zónu s bazénom, vírivkou, saunou, masážnymi sprchami, relaxačnou miestnosťou a ďalšie. Hotel je ideálny pre milovníkov prírody a horskej turistiky.

A keďže sme v Tatrách, nesmieme zabudnúť ani na ďalšie atrakcie. Navštívte napríklad Beliansku jaskyňu, ktorá je v zime otvorená a ponúka úchvatný pohľad na prírodné vápencové útvary, alebo sa zúčastnite niektorého z tradičných podujatí a festivalov, ktoré oživujú tatranské obce počas zimnej sezóny.

Belianska Jaskyňa
Belianska Jaskyňa (zdroj: Julius Szabo)

Zimná dovolenka na Slovensku v oblasti Vysokých Tatier je skutočne nezabudnuteľným zážitkom. Či už hľadáte adrenalín na svahoch, pokojnú turistiku v zasneženej prírode alebo len chcete relaxovať a načerpať novú energiu, Tatry vám to všetko vedia dať. Atrakcií je tu neúrekom, nechajte sa teda očariť zimnými Tatrami a prežite dovolenku, na ktorú budete spomínať ešte dlhé roky.

Termálne kúpele a wellness v Piešťanoch

Aj keď mnohí pri slove „zima“ automaticky myslia na zasnežené svahy a lyžovačku, Slovensko ponúka oveľa viac. Jednou z atrakcií, ktoré by ste nemali počas zimnej dovolenky na Slovensku vynechať, sú termálne kúpele a wellness v Piešťanoch.

Piešťany sú známe svojimi liečivými prameňmi a termálnymi kúpeľmi, ktoré sú ako stvorené pre relax a regeneráciu tela i duše. V zime, keď teploty klesajú a príroda sa zahalí do bieleho plášťa, sa teplé vody termálnych prameňov javia ešte lákavejšie. Voda bohatá na minerály má blahodarné účinky na pohybový aparát a je ideálna pre ľudí trpiacich reumatizmom alebo po úrazoch. Ale aj keď vás netrápia zdravotné problémy, ponor do horúcej vody vám dodá pocit úplného uvoľnenia a pohody.

Wellness centrá v Piešťanoch sú navrhnuté tak, aby maximálne vyhovovali potrebám návštevníkov. Môžete si vybrať z rôznych procedúr, ako sú masáže, zábaly, sauny či kúpele. Každá z týchto služieb je zameraná na to, aby ste sa cítili lepšie a to nielen fyzicky, ale aj duševne. V zime, keď dni sú kratšie a mnohí z nás trpia nedostatkom slnečného svetla, môže byť návšteva wellness centra skutočným balzamom pre dušu.

Z wellness hotelov v Piešťanoch vyberám:

 • Hotel Máj – trojhviezdičkový hotel, ktorý sa síce nenachádza na Kúpeľnom ostrove, ale to kompenzuje dobrým hodnotením a kvalitnými službami. Hotel má wellness a poskytuje veľké množstvo procedúr ako masáže, bahenné zábaly, apod.
 • Esplanade Ensana Health Spa Hotel – štvorhviezdičkový hotel v zelenom parku na Kúpeľnom ostrove, priamo spojený s kúpeľným centrom Ensana Health Spa, kde sa ponúkajú všetky liečebné a relaxačné procedúry.
 • Wellness Hotel Park – novozrekonštruovaný hotel v tichom prostredí mestského parku, v blízkosti ramena rieky Váh, 800 metrov od Kúpeľného ostrova. Hotel má wellness centrum s fínskou saunou, infračervenou kabínou, parným kúpeľom a vírivkou.
 • Hotel Magnólia – hotel s najlukratívnejšou polohou v meste, na nábreží rieky Váh, v blízkosti jazera Sĺňava, 3 minúty chôdze od Kúpeľného ostrova a pešej zóny. Hotel má wellness zónu s bazénom, saunou, masážami a kozmetickými službami.

Okrem termálnych kúpeľov a wellness procedúr Piešťany ponúkajú aj množstvo kultúrnych a spoločenských podujatí. Môžete navštíviť koncerty, výstavy alebo divadelné predstavenia a zažiť tak kultúrne bohatstvo tohoto mesta. A keďže Piešťany sú situované v malebnom prostredí Váhu a pohoria Považský Inovec, nechýbajú ani možnosti pre milovníkov prírody. Prechádzky po zasneženom parku alebo pozdĺž rieky Váh vám umožnia vychutnať si zimnú atmosféru plnými dúškami.

Jedinečnosť Piešťan ako destinácie na zimnú dovolenku spočíva v ich schopnosti ponúknuť relaxáciu a zároveň aktivitu. Po dni strávenom v teple termálnych prameňov môžete večer vyraziť na prechádzku mestom a objavovať jeho historické pamiatky a ďalšie atrakcie. Mesto je hrdé na svoju bohatú históriu, ktorá sa odráža v architektúre a atmosfére miestnych uličiek.

Navyše, Piešťany sú ľahko dostupné z rôznych častí Slovenska, čo z tohoto mesta robí ideálnu destináciu pre krátkodobé aj dlhodobé zimné pobyty. Či už hľadáte únik pred každodenným stresom, chcete sa zotaviť po náročnom období alebo len hľadáte miesto, kde by ste mohli stráviť pokojnú dovolenku v dvojici alebo s rodinou, Piešťany vám to všetko môžu ponúknuť.

Zimná dovolenka na Slovensku môže byť oveľa viac než len lyžovanie a snehové radovánky. Piešťany a ich termálne kúpele a wellness centrá sú dôkazom, že zima môže byť rovnako o relaxácii a obnove síl. Tak prečo nezažiť tento rok niečo iné a nevybrať sa do Piešťan, kde sa spojenie prírody, histórie a relaxácie stáva nezabudnuteľným zážitkom?

Banská Štiavnica v zime

(Nielen) v zimnom období sa jedno slovenské mesto vyníma svojou jedinečnou atmosférou a čarom. Tým mestom je Banská Štiavnica. Toto historické mesto, zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO, je ako stvorené pre tých, ktorí hľadajú spojenie kultúry, histórie a zimnej idylky.

Začnime tým, že Banská Štiavnica je ako vystrihnutá z rozprávky, obzvlášť v zimných mesiacoch, keď jej uličky a námestia pokrýva biela snehová perina. Mesto ožíva tisícročnou históriou, ktorá sa odráža v každom kamennom dome, každom kostole, na každom rohu. Zimná sezóna tu prináša pokoj a ticho, ktoré vytvára ideálne podmienky pre romantické prechádzky alebo pokojné zamyslenie sa nad krásami minulosti.

Banská Štiavnica
Banská Štiavnica

Navyše, Banská Štiavnica v zime ponúka množstvo aktivít. Milovníci prírody a športu môžu navštíviť okolité kopce, ktoré sú ako stvorené pre zimnú turistiku, bežkovanie či sánkovanie. A keďže sme v srdci Slovenska, nesmieme zabudnúť na lyžovanie – v okolí sa nachádza niekoľko menších lyžiarskych stredísk, ktoré sú ideálne pre rodiny s deťmi a začiatočníkov.

Po dni plnom aktivít je možné sa zahriať v niektorej z útulných kaviarní alebo reštaurácií, kde sa podávajú tradičné slovenské pokrmy. Predstavte si, ako si vychutnávate horúci čaj alebo punč, zatiaľ čo vonku padajú snehové vločky a vy sedíte v teple pri drevenom stole, obklopení historickými múrmi, ktoré majú za sebou storočia príbehov.

Banská Štiavnica však nie je len o zimných radovánkach a historických pamiatkach. Je to miesto, kde sa stretáva umenie s kultúrou. Počas zimných mesiacov sa tu konajú rôzne kultúrne podujatia, od výstav, cez koncerty až po divadelné predstavenia. Mesto je domovom mnohých umelcov a ich galérií, ktoré sú otvorené aj počas zimy a ponúkajú návštevníkom možnosť obdivovať a možno aj zakúpiť originálne umelecké diela.

Zimná dovolenka v Banskej Štiavnici je tiež príležitosťou na spoznávanie miestnych tradícií a zvykov. Vianočné trhy, ktoré sa konajú v predvianočnom období, sú plné remeselných výrobkov, tradičných slovenských jedál a nápojov, a samozrejme, vianočnej atmosféry, ktorá je tu cítiť na každom kroku.

Banská Štiavnica v zime je miestom, kde sa spája minulosť s prítomnosťou, kde každý návštevník môže nájsť svoj kúsok pokoja a kde každá chvíľa strávená v tomto malebnom mestečku sa stáva nezabudnuteľným zážitkom. Či už hľadáte dobrodružstvo v prírode, relax v kultúrnom prostredí alebo len chcete uniknúť od každodennej rutiny, Banská Štiavnica vám to všetko ponúkne s otvorenou náručou a možno aj snehovou pokrývkou. Preto neváhajte a nechajte sa inšpirovať krásou tohto historického mesta, ktoré v zime očarí každého, kto mu dá šancu.

Zimná dovolenka na Liptovskej Mare: Sánkovanie a ľadový rybolov

Slovensko ponúka návštevníkom nespočetné možnosti, ako si užiť zimné radovánky. Jednou z najkrajších a najobľúbenejších oblastí je Liptovská Mara, kde sa návštevníci môžu oddať rôznym aktivitám, od sánkovania až po ľadový rybolov.

Liptovská Mara, umiestnená v srdci Liptova, je obklopená majestátnymi vrchmi Nízkych a Západných Tatier, ktoré vytvárajú dokonalú kulisu pre zimné dobrodružstvá. V zime, keď sa hladina jazera premení na zamrznutú plochu, sa otvárajú nové možnosti pre zábavu a relax. Sánkovanie je jednou z najpopulárnejších aktivít, ktorá priláka rodiny s deťmi aj skupiny priateľov. Predstavte si radosť z jazdy na sánkach, keď sa necháte unášať svahom dolu, obklopení čistým horským vzduchom a nádhernými výhľadmi.

Okrem sánkovania, Liptovská Mara ponúka aj jedinečnú príležitosť vyskúšať si ľadový rybolov. Táto tradičná zimná činnosť je nielen skvelým spôsobom, ako sa priblížiť k prírode, ale aj ako zažiť vzrušenie z chytania rýb v mrazivom prostredí. S trochou trpezlivosti a šťastia môžete zažiť neopakovateľný pocit, keď vytiahnete svoj úlovok priamo z ľadovej diery. Ľadový rybolov je tiež príležitosťou na učenie sa nových zručností a spoznávanie miestnej kultúry.

Zimná dovolenka na Liptovskej Mare je však oveľa viac než len sánkovanie a rybolov. Región ponúka širokú škálu ďalších aktivít, ako je lyžovanie, snowboarding, bežkovanie a mnoho ďalších. Pre tých, ktorí hľadajú relax, sú tu termálne parky a wellness centrá, kde môžete regenerovať svoje telo a myseľ v teplých liečivých vodách.

Navyše, Liptov je známy svojou bohatou históriou a kultúrou. Počas zimnej dovolenky môžete navštíviť rôzne historické pamiatky, hradné ruiny, múzeá a tradičné liptovské dediny, kde môžete ochutnať miestne špeciality a spoznať miestne zvyky. Každá z týchto dedín má svoje vlastné čaro a príbehy, ktoré sú miestni obyvatelia ochotní zdieľať s každým, kto má záujem počúvať.

Vlkolínec
Vlkolínec (zdroj: Kasko Hlavko)

Zimná dovolenka na Slovensku, a obzvlášť na Liptovskej Mare, je skutočným dobrodružstvom, ktoré ponúka niečo pre každého. Či už hľadáte vzrušenie a adrenalín alebo pokoj a relaxáciu, nájdete to tu. Sánkovanie a ľadový rybolov sú len začiatkom toho, čo môžete zažiť v tejto nádhernej oblasti. Takže neváhajte, obujte si teplé topánky, zabaľte si teplé oblečenie a vyberte sa na nezabudnuteľnú zimnú dovolenku, kde sa spojenie s prírodou a tradíciou stane neoddeliteľnou súčasťou vašich spomienok. Liptovská Mara a jej okolie vás čakajú, aby ste objavili ich skryté poklady a zažili zimu ako nikdy predtým.

Pár tipov na ubytovanie v okolí Liptovskej Mary:

 • Liptovské chaty: Štýlové chaty v chatovej osade na brehu vodnej nádrže Liptovská Mara s bazénom a možnosťou vodných športov.
 • Chaty Rybárska osada: Chatová osada v srdci Liptova na brehu Liptovskej Mary, s vírivkou, kúpacou kaďou a možnosťou rybolovu.
 • Zbojnícka drevenica 3: Drevenica v obci Bodice, blízko lyžiarskeho strediska Jasná a aquaparku Tatralandia, s príjemne zariadenými izbami a krbom.
 • AQUA & WELLNESS RESORT Alžbeta: Rodinný penzión v Nízkych Tatrách so 4 bazénmi, vonkajšou vírivkou, saunou a exotickou záhradou.
 • Drevenica Marka: Moderná chata pri vode s komfortným ubytovaním a veľkolepým výhľadom na Liptovskú Maru a okolité hory.
 • Apartmánová chata pod skalou: Nová chata v obci Ižipovce s kúpacou kaďou, infrasaunou a možnosťou grilovania.

Nízke Tatry a Jasná: Ideálne miesto pre zimnú dovolenku

Oblasť Nízkych Tatrier ponúka nielen nádherné scenérie, ale aj špičkové zázemie pre lyžovanie, snowboarding a ďalšie zimné radovánky.

Predstavte si, ako sa prebúdzate v útulnej horskej chate obklopení bielou perinou čerstvo napadnutého snehu. Deň začínate teplým čajom a výhľadom na zasnežené vrcholky hôr, ktoré lákajú na dobrodružstvá. Nízke Tatry sú známe svojimi rozsiahlymi lyžiarskymi areálmi, ktoré sú ako stvorené pre všetky úrovne lyžiarskych zručností. Jasná, ako najväčšie lyžiarske stredisko na Slovensku, ponúka viac ako 50 kilometrov dobre udržiavaných zjazdoviek, ktoré sú pravidelne upravované pre dokonalý lyžiarsky zážitok. O kvalite tohoto lyžiarskeho strediska svedčí aj fakt, že sa tu tento rok (2024) konal svetový pohár v zjazdovom lyžovaní (World Cup Jasná).

Nízke Tatry
Nízke Tatry (zdroj: Ján Sokoly)

Okrem tradičného lyžovania a snowboardingu Nízke Tatry a Jasná ponúkajú aj množstvo ďalších aktivít. Môžete sa napríklad vydať na romantickú prechádzku so snežnicami alebo zažiť adrenalínovú jazdu na saniach, ťahaných psím záprahom. Pre tých, ktorí hľadajú pokojnejšie aktivity, sú tu krásne zimné turistické trasy, kde môžete nasávať čerstvý horský vzduch a obdivovať zasnežené lesy a horské lúky.

Po dni plnom aktivít je čas na relax v jednom z mnohých wellness centier, ktoré región ponúka. Nízke Tatry sú známe aj svojou vynikajúcou gastronómiou, takže si môžete pochutnať na tradičných slovenských jedlách ako bryndzové halušky alebo teplý ovčí syr, ktoré vás zahrejú po chladnom dni.

Jasná a okolie ponúkajú aj množstvo ubytovacích možností, od luxusných hotelov až po útulné horské chaty. Môžete si vybrať presne také ubytovanie, ktoré bude vyhovovať vašim potrebám a rozpočtu. Mnohé z nich sú situované priamo na svahoch, takže môžete z postele rovno na lyže a užívať si sneh od rána do večera.

 • Hotel Demänová: Moderný a elegantný hotel s terasou, reštauráciou, barom a fínskou saunou. Nachádza sa 5,3 km od Demänovskej ľadovej jaskyne.
 • Hotel Villa Bianca: Vila v pokojnej časti centra Liptovského Mikuláša. Ponúka bezplatné Wi-Fi, vírivku a požičovňu bicyklov.
 • Hotel Björnson Jasná & Björnson TREE HOUSES: Hotel s drevenými domčekmi na stromoch, ktoré ponúkajú jedinečný zážitok. Hotel má wellness centrum s bazénmi, saunami a vonkajším vyhrievaným bazénom. Nachádza sa len 100 metrov od lyžiarskeho strediska Jasná.
 • Penzión Fako: Penzión v tichej lokalite 3,5 km od centra Liptovského Mikuláša. Ponúka tenisový kurt, záhradu s grilom a bezplatné parkovanie.
 • Apartmány Demänovka: Apartmánový hotel v Demänovskej Doline. Ponúka plne vybavené apartmány, reštauráciu, bar a detské ihrisko.

Nízke Tatry a Jasná sú taktiež známe svojou pohostinnosťou a priateľskou atmosférou. Miestni obyvatelia sú hrdí na svoj región a radi sa podelia o svoje tipy na najlepšie trasy, reštaurácie alebo skryté zákutia, ktoré by ste mohli počas svojej dovolenky navštíviť. Nech už ste začiatočník alebo skúsený lyžiar, milovník pokojnej dovolenky alebo hľadáte adrenalínové zážitky, Nízke Tatry a Jasná vám ponúknu nezabudnuteľnú zimnú dovolenku.

Zimná dovolenka v regióne Nízkych Tatier a Jasnej je skutočným zážitkom, ktorý kombinuje krásu prírody, vzrušenie zo zimných športov a pohodlie moderných služieb. Takže ak hľadáte miesto, kde by ste mohli stráviť nezabudnuteľné chvíle obklopení snehom a horami, neváhajte a vyberte sa práve sem.

Záver

Slovensko ponúka množstvo nádherných destinácií pre zimnú dovolenku, ktoré zaujmú milovníkov hôr, lyžovania a zimných športov. Medzi najkrajšie patria Vysoké Tatry s obľúbenými strediskami ako Štrbské Pleso, Tatranská Lomnica a Starý Smokovec, ktoré lákajú na výborné lyžiarske podmienky, nádhernú prírodu a možnosti turistiky. Nízke Tatry s lyžiarskymi strediskami ako Jasná a Donovaly ponúkajú rozmanité terény pre lyžiarov a snowboardistov. Malá Fatra a jej stredisko Vrátna dolina je známa svojimi malebnými scenériami a dobrými lyžiarskymi podmienkami. Okrem toho Slovenský raj a Orava sú ideálne pre milovníkov pokojnejšej zimnej dovolenky, kde sa dá vychutnať krása zasnežených lesov a zamrznutých vodopádov. Tieto destinácie ponúkajú ideálne podmienky pre zimný oddych, šport a relaxáciu v srdci Európy.