10 NAJ miest na Európsku dovolenku v roku 2024

Európa je kontinent plný krásy, rozmanitosti, a zábavy. Či už hľadáte romantickú, dovolenku s deťmi, dobrodružnú, alebo relaxačnú dovolenku, Európa má niečo pre každého. Ak má byť vaša dovolenka 2024 nezabudnuteľná, čítajte ďalej. V tomto článku vám predstavíme 10 najlepších miest na dovolenku v Európe v roku 2024, ktoré vás očaria svojou atmosférou, históriou, kultúrou, prírodou, gastronómiou, alebo zábavou. Tiež vám dáme niektoré praktické informácie, ako sú ceny, informácie o počasí, doprave, ubytovaní, alebo tipy, ktoré vám pomôžu pri plánovaní vašej dovolenky. Tak neváhajte a poďme spolu objavovať 10 najlepších miest na dovolenku v Európe v roku 2024!

10. Reykjavík, Island

Na desiatom mieste sa nachádza hlavné mesto Islandu. Reykjavík je malé a útulné mesto, ktoré vás prekvapí svojou energiou, kreativitou a prívetivosťou. Jeho centrum je plné farebných domčekov, múzeí, galérií, kaviarní a obchodov. Počas vašej dovolenky si tu môžete prezrieť napríklad Radnicu, Kostol Hallgrímskirkja, koncertnú sálu Harpa, alebo múzeum Perlan. Reykjavík je tiež výborným východiskovým bodom na objavovanie prírodných krás Islandu, ktoré sú len na skok od mesta. Počas vašej dovolenky na Islande si môžete napríklad užiť termálne kúpele v Modrej lagúne, pozorovať veľryby v zálive Faxaflói, navštíviť národný park Thingvellir, alebo obdivovať gejzíry a vodopády na Zlatom kruhu. A ak budete mať šťastie, môžete si dokonca pozrieť aj polárnu žiaru, ktorá osvetľuje nočnú oblohu svojimi zelenými, modrými a fialovými tónmi.

Dovolenka 2024 v Reykjavíku
Reykjavík (zdroj: O Palsson)

Praktické informácie

Ceny

Reykjavík je pomerne drahá dovolenková destinácia, kde sa ceny na rok 2024 pohybujú u ubytovania od 50 eur za noc, jedlo od 15 eur za osobu a vstupenky do pamiatok od cca 10 eur.

Čo vidieť v Reykjavíku Cena vstupenky (k 11.1.2024) Link na stránku
Kostol Hallgrímskirkja Zadarmo (výťah na vežu 1400 ISK dospelí, deti 7-16 rokov 200 ISK) Hallgrímskirkja
Sólfar Zadarmo Sólfar
Perlan Zadarmo (vstup do múzea 5390 ISK dospelí, deti 6-17 rokov 3390 ISK) Perlan
Národné múzeum Islandu 2 500 ISK dospelí, deti do 18 rokov zdarma Národné muzeum Islandu
Harpa Zadarmo (vstup na koncert podľa programu) Harpa

Počasie

Mesto Reykjavík má subpolárne oceánske podnebie, s chladnými a vlhkými letami a miernymi a veternými zimami. Priemerná teplota v lete je okolo 15°C, v zime okolo 0°C. Najlepšie obdobie na dovolenku je leto, keď je počasie najteplejšie a najsvetlejšie a môžete zažiť biele noci, keď slnko nezapadá. Ak chcete vidieť polárnu žiaru, naplánujte si dovolenku v Reykjavíku v zime, keď je obloha tmavá a jasná.

Zimná dovolenka v Reykjavíku
Sneh v Reykjavíku (zdroj: skarpi.net)

Doprava

Reykjavík je dobre prepojený letecky s inými európskymi mestami, vďaka nízkonákladovej leteckej spoločnosti WOW Air. Z letiska sa môžete dostať do centra mesta autobusom, taxíkom, alebo prenajatým autom. V meste sa môžete pohybovať pešo, na bicykli alebo mestskou hromadnou dopravou, ktorá zahŕňa autobusy a trajekty. Ak chcete počas dovolenky preskúmať okolie Reykjavíku, odporúčame vám prenajať si auto, ktoré vám umožní cestovať podľa vlastného tempa a záujmov.

Ubytovanie

Ponuky ubytovania v Reykjavíku pre rok 2024 sú rôznorodé, od lacných hostelov a kempingov, cez stredne cenové hotely a apartmány, až po luxusné hotely a chaty. Odporúčame vám ubytovať sa v centre mesta, kde budete mať blízko k hlavným atrakciám a zábave v meste.

Tipy

Ak chcete zažiť Reykjavík v plnej kráse, navštívte ho počas augusta, keď sa koná najväčší kultúrny festival na Islande Menningarnótt, ktorý vám ponúka príležitosť vidieť miestne umenie, hudbu, tanec, jedlo, a ohňostroje. Tiež nezabudnite ochutnať miestne špeciality, ako sú hákarl, skyr, pylsur, alebo brennivín.

9. Ľubľana, Slovinsko

Ľubľana (alebo tiež Ljubljana) je hlavné mesto Slovinska, ktoré sa nachádza priamo v srdci krajiny. Je to malé a šarmantné mesto, ktoré vás očarí svojou zeleňou, pohostinnosťou a kultúrou. Dovolenka v Ľubľane nepatrí medzi úplne bežné javy, ale to rozhodne neznamená, že by ste si ju pre rok 2024 nemali naplánovať práve tu.

Centrum mesta je plné mostov, fontán, sôch a kaviarní. Môžete si tu prezrieť napríklad Tromostovje (Trojmostie), Prešerenovo námestie, radnicu, alebo Kongresné námestie. Ľubľana je tiež domovom rovnomenného hradu Ľubľana, ktorý sa týči nad mestom a ponúka nádherný výhľad na okolie. Hrad je tiež miestom rôznych výstav, koncertov, a podujatí. Okrem toho môžete v Ljubljane obdivovať aj ďalšie zaujímavé stavby, ako sú Katedrála svätého Mikuláša, Národná knižnica, Národná galéria alebo Dražov most. Ljubljana je tiež skvelé miesto na ochutnávanie slovinskej kuchyne, ktorá je založená na mäse, zelenine, ovocí a mliečnych výrobkoch. Skúste napríklad kranjsku klobásu, štruklji, poticu alebo gibanicu.

Dovolenková vychádzka v Ľubľane
Ľubľana centrum (zdroj: Lemsipmatt)

Praktické informácie

Ceny

Ľubľana je turistická destinácia strednej cenovej kategórie, kde môžete nájsť ubytovanie od 30 eur za noc, jedlo od 10 eur za osobu a vstupenky do pamiatok od 5 eur.

Čo vidieť v Ľubľane Cena vstupenky (k 11.1.2024) Link na stránku
Ľubľanský hrad 16€ dospelí, deti 7-18 rokov 11,20€ (vrátane lanovky a vstupu do múzea) Ľubľanský hrad
Námestie Prešeren Zadarmo Námestie Prešeren
Katedrála Sv. Mikuláša Zadarmo Katedrála Sv. Mikuláša
Dračí most Zadarmo Dračí most
Park Tivoli Zadarmo Park Tivoli

Počasie

Hlavné mesto Slovinska má kontinentálne podnebie, s teplými a slnečnými letami a chladnými a častokrát zasneženými zimami. Priemerná teplota v lete je okolo 25°C, v zime okolo 0°C. Najlepšie obdobie na návštevu je leto, keď je počasie najpríjemnejšie a mesto je plné zelene a kvetov.

Doprava

Ľubľana je dobre letecky spojená s inými európskymi mestami, vďaka nízkonákladovej leteckej spoločnosti Wizz Air. Letisko je od samotného mesta dosť vzdialené – cca 30km od centra. Z letiska sa môžete dostať do centra mesta autobusom, taxíkom, alebo prenajatým autom. V meste sa môžete pohybovať pešo, na bicykli, alebo mestskou hromadnou dopravou, ktorá zahŕňa autobusy a vlaky. Ak chcete preskúmať okolie Ľubľany, odporúčame vám prenajať si auto, ktoré vám umožní cestovať podľa vlastného tempa a záujmov.

Ubytovanie

Odporúčam vám ubytovať sa v centre mesta, kde budete mať blízko k hlavným atrakciám a zažijete atmosféru mesta.

Ubytovanie v Ľubľane by sa dalo rozdeliť do niekoľkých základných kategórií:

 • Hotely: Ľubľana má viac ako 40 hotelov, od super luxusných po butikové hotely a pekný výber cenovo dostupných 3-hviezdičkových hotelov. Niektoré z najlepších hotelov v Ľubľane sú Grand Plaza Hotel & Congress Center, City Hotel Ljubljana a NEU RESIDENCES smart stay.
 • Penzióny: Ľubľanské penzióny sú pohodlné a útulné s majiteľmi, ktorí sa zaujímajú o svojich hostí. Mnohé penzióny majú dobrú reštauráciu priamo na mieste a ponúkajú nielen chutné raňajky, ale aj široký výber jedál na obed a večeru.
 • B&B: Ľubľanské B&B sú rodinné podniky, ktoré sa pohybujú od malých domov, ktoré prenajímajú dve alebo tri voľné izby, po veľké penzióny s viac ako dvanástimi izbami. V podstate dostaneš izbu a zvyčajne aj súkromnú kúpeľňu v niekoho domove, s raňajkami zahrnutými v cene.
 • Apartmány: Mnohí miestni obyvatelia Ľubľany ponúkajú na prenájom apartmány vo svojich domoch. Každý apartmán má jednu alebo dve spálne, kúpeľňu a kuchyňu. Niektoré majú aj obývačku a balkón alebo terasu. Je to veľmi populárna možnosť pre tých, ktorí hľadajú cenovo prijateľné ubytovanie v Ľubľane, ale treba si dávať pozor, cena a kvalita sa veľmi líšia.
 • Hostely: Hostely sú veľmi populárnou možnosťou pre tých, ktorí hľadajú lacné ubytovanie v Ľubľane. Väčšina priestorov a vybavenia je zvyčajne zdieľaná a ak nie ste pripravení na najlacnejšiu možnosť – posteľ v spoločnej izbe – môžete častokrát získať základnú súkromnú izbu v hosteli za výrazne nižšiu cenu ako sú náklady na nízko-hviezdičkový hotel alebo súkromne prenajatú izbu.

Tipy

Ak chcete zažiť Ľubľanu v plnej kráse, navštívte ju počas decembra, keď sa koná tradičný vianočný trh, ktorý vám ponúka príležitosť vidieť miestne remeslá, jedlo, a nápoje. Tiež nezabudnite ochutnať miestne víno, ktoré sa pestuje v okolitých vinohradoch.

8. Riga, Lotyšsko

Riga je hlavné mesto Lotyšska, ktoré sa nachádza na pobreží Baltského mora. Je to moderné a kozmopolitné mesto, ktoré si zachovalo svoj historický šarm a dovolenka v roku 2024 práve tu, je určite dobrým nápadom. Jeho staré centrum je plné farebných domov, kostolov, múzeí, a reštaurácií. Je to tiež svetové dedičstvo UNESCO, ktoré vás očarí svojou atmosférou a architektúrou. Riga je tiež známa svojou bohatou zbierkou secesných budov, ktoré sú považované za jedny z najkrajších v Európe. Môžete si ich prezrieť na prechádzke po uliciach Alberta iela, Elizabetes iela, alebo Strēlnieku iela. Okrem toho môžete v Rige obdivovať aj ďalšie zaujímavé stavby, ako sú Hrad Riga, Dómsky kostol, Svätodušný kostol, alebo Národná opera. Riga je tiež skvelé miesto na ochutnávanie lotyšskej kuchyne, ktorá je založená na rybách, mäse, zemiakoch, a kyslých uhorkách. Skúste napríklad karbonátky, zirņu zupa, sklandrausis, alebo rupjmaize.

V Rige som strávil čas aj ja a to počas môjho škandinávskeho tripu. Čo som tam zažil a videl som popísal v článku Deň v Rige.

Zastávka počas dovolenky v Rige
Riga, Lotyšsko

Praktické informácie

Ceny

Riga je pomerne lacná destinácia, kde si môžete užiť dobré jedlo, nápoje a ubytovanie za prijateľné ceny. Priemerná cena jedla v reštaurácii je okolo 10€, pivo stojí okolo 2€ a káva okolo 1,5€. Ubytovanie sa dá nájsť už od 15€ za noc v hosteli a od 30€ za noc v hoteli.

Čo vidieť v Rige Cena vstupenky (k 11.1.2024) Link na stránku
Kostol Sv. Petra 9€ dospelí, 3€ deti 8-18 rokov (vrátane výťahu na vežu) Kostol Sv. Petra
Rižský hrad bez vstupu Rižský hrad
Centrálny trh Zadarmo Centrálny trh
Art Nouveau múzeum 9 € Art Nouveau múzeum
Národná knižnica Zadarmo (vstup do čítarne 1 €) Národná knižnica

Počasie

Hlavné mesto Lotyšska má mierne podnebie s chladnými zimami a teplými letami. Priemerná teplota v januári je -5°C, v júli je 18°C. Zrážky sú rozložené po celý rok, pričom najviac prší v júli a auguste. Odporúča sa mať so sebou vrstvené oblečenie, dáždnik a vhodnú obuv podľa ročného obdobia.

Riga park
Riga v lete

Doprava

Verejná doprava v Rige je dobre rozvinutá, zahŕňa autobusy, električky, trolejbusy a vlaky. Lístok na jednu jazdu stojí 1,15 eur, ak si ho kúpite v predajnom automate, alebo 2€, ak si ho kúpite u vodiča. Ak tu budete dovolenkovať, môžete si tiež kúpiť 24-hodinovú, 3-dňovú, 5-dňovú alebo 10-dňovú kartu, ktorá platí na všetky druhy verejnej dopravy. Ak chcete preskúmať okolie Rigy, môžete využiť vlaky, ktoré vás zavedú do iných lotyšských miest, ako napríklad Jurmala, Sigulda alebo Cesis. Na cestovanie po meste môžete tiež využiť taxíky, ktoré sú pomerne lacné, alebo si požičať auto, bicykel prípadne elektrokolobežku.

Ubytovanie

Riga ponúka širokú škálu ubytovacích možností, od luxusných hotelov až po útulné penzióny a hostely. Môžete si vybrať ubytovanie v historickej časti mesta, kde budete mať blízko k hlavným pamiatkam, alebo v modernejšej časti, kde budete mať viac možností na nakupovanie a zábavu. Niektoré z najlepších hotelov v Rige sú Grand Hotel Kempinski, Radisson Blu Latvija, Hotel Bergs a Neiburgs Hotel. Z hostelov sa oplatí spomenúť Cinnamon Sally Backpackers Hostel, Naughty Squirrel Backpackers Hostel, Central Hostel a Riga Old Town Hostel & Backpackers Pub.

Praktické tipy

Tu je zopár praktických tipov, ktoré vám pomôžu užiť si váš pobyt v Rige:

 • Toto mesto je známe svojou krásnou architektúrou, najmä svojimi art nouveau budovami, ktoré tvoria približne tretinu všetkých budov v meste. Nezabudnite navštíviť Alberta ielu, kde nájdete najviac týchto majstrovských diel.
 • Riga je tiež domovom najväčšieho trhu v Európe, ktorý sa nachádza v piatich obrovských hangároch, ktoré kedysi slúžili ako hangáre pre vzducholode. Tu môžete ochutnať miestne špeciality, ako napríklad karasumi (sušené tresky), sýr s rascou, čierny chlieb alebo medovinu.
 • Riga má bohatú kultúrnu scénu, kde si môžete vychutnať divadlo, operu, balet, koncerty, múzeá a galérie. Niektoré z najpopulárnejších kultúrnych inštitúcií sú Národné divadlo, Národná opera, Národná galéria, Múzeum okupácie a Múzeum umenia.
 • Hlavné mesto Lotyšska je tiež skvelým východiskovým bodom na výlety do okolia, kde môžete objavovať prírodné krásy, historické pamiatky a ďalšie zaujímavé miesta. Niektoré z najlepších výletov z Rigy sú Jurmala (prímorské letovisko s piesočnatými plážami), Sigulda (malebné mesto s hradmi, jaskyňami a bobovou dráhou), Cesis (stredoveké mesto s hradom a národným parkom) a Rundale (barokový palác s nádhernou záhradou).

7. Kordóba, Španielsko

Kordóba je španielske mesto, ktoré sa nachádza v Andalúzii, na juhu krajiny. Je to bývalé rímske a islamské centrum, ktoré odráža svoje bohaté kultúrne dedičstvo. Jeho najznámejšou pamiatkou je Mezquita-Catedral de Córdoba, unikátny komplex, ktorý vznikol ako mešita a neskôr sa stal katedrálou. Je to svetové dedičstvo UNESCO, ktoré vás ohromí svojou architektúrou, dekoráciou a atmosférou. Okrem toho môžete počas dovolenky v Kordóbe obdivovať aj ďalšie historické stavby, ako sú Alcázar de los Reyes Cristianos, Puente Romano, Medina Azahara, alebo Synagógu. Kordóba je tiež známa svojou živou flamencovou scénou, ktorú môžete zažiť aj v roku 2024 v niektorom z jej barov a klubov. A počas dovolenky v Kordóbe nezabudnite ochutnať miestnu kuchyňu, ktorá kombinuje moslimské, židovské a španielske vplyvy. Skúste napríklad salmorejo, rabo de toro, flamenquín, alebo pastel cordobés.

Dovolenka 2024 v Kordóbe, Španielsko
Kordóba, Španielsko (zdroj: Jose Ramirez)

Praktické informácie

Ceny

Kordóba je pomerne lacná destinácia, kde môžete nájsť ubytovanie už od 20 eur za noc, jedlo od 10 eur za osobu a vstupenky do pamiatok od 5 eur.

Čo vidieť v Kordóbe Cena vstupenky (k 11.1.2024) Odkaz
Mezquita-Catedral de Córdoba 13 € Mezquita-Catedral de Córdoba
Alcázar de los Reyes Cristianos 5 € Alcázar de los Reyes Cristianos
Medina Azahara 1,5 € Medina Azahara
Puente Romano Zadarmo Puente Romano
Palacio de Viana 8 € dospelí iba interiér 12 € interiér + nádvoria Palacio de Viana

Počasie

Kordóba má stredomorské podnebie, s horúcimi a suchými letami a miernymi a daždivými zimami. Priemerná teplota v lete je okolo 30°C, v zime okolo 10°C. Najlepšie obdobie na návštevu je jar alebo jeseň, keď je počasie príjemné a nie je tu veľa turistov.

Doprava

Kordóba je dobre pripojená vlakom a autobusom s inými španielskymi mestami, ako sú Sevilla, Granada, Madrid, alebo Barcelona. V meste sa môžete pohybovať pešo, na bicykli, alebo mestskou hromadnou dopravou, ktorá zahŕňa autobusy a metro.

Ubytovanie

Kordóba ponúka rôzne možnosti ubytovania, od lacných hostelov a penziónov, cez stredne drahé hotely a apartmány, až po luxusné boutique hotely. Odporúčame vám ubytovať sa v historickej štvrti La Judería, kde budete mať blízko k hlavným atrakciám a atmosfére mesta.

Tipy

Ak chcete zažiť Kordóbu v plnej kráse, navštívte ju počas mesiaca máj, keď sa konajú rôzne festivaly a slávnosti, ako sú Cruces de Mayo, Patios de Córdoba, alebo Feria de Córdoba. Tie vám ponúkajú príležitosť vidieť miestne tradície, hudbu, tanec, jedlo, a kvety.

6. Lisabon, Portugalsko

Presúvame sa na 6. miesto v rebríčku, ale ostávame na Pyrenejskom poloostrove. Hlavné mesto Portugalska je mesto plné svetla, farieb, a energie. Je to jedna z najstarších a najživších metropol v Európe, ktorá kombinuje historické pamiatky s moderným životným štýlom. Očarí vás svojou architektúrou, ktorá je ovplyvnená rôznymi kultúrami, od rímskej, cez maurskú, až po manuelskú. Lisabon vás obohatí svojou kultúrou, ktorá sa prejavuje v bohatej histórii, umení, hudbe, literatúre, alebo speve Fado, ktorý je typický pre portugalský národ. Lisabon ponúka pláže, parky, múzeá, galérie, divadlá, kluby, bary, alebo festivaly, ktoré sa konajú po celý rok. Mesto príjemne prekvapí gastronómiou, pre ktorú sú typické čerstvé a kvalitné suroviny, ktoré tvoria lahodné a zdravé jedlá, ako sú pastéis de nata, bacalhau, caldo verde, alebo vinho verde.

Výhľad na Lisabon
Lisabon, Portugalsko (zdroj: Vitor Oliveira)

Praktické informácie

Ceny

Lisabon je relatívne lacné mesto, ak porovnávame náklady na dovolenku 2024 s inými európskymi metropolami, ale stále treba rátať s vyššími výdavkami na niektoré služby, ako sú ubytovanie, doprava, prípadne vstupné. Priemerná cena za noc v hoteli je okolo 90€, priemerná cena za obed v reštaurácii je okolo 12€ a za jednosmerný lístok na metro je 1,50€. Ak chcete ušetriť, môžete sa ubytovať v hosteli, používať mestské bicykle, alebo využiť zľavy a dni, keď sú niektoré atrakcie zadarmo.

Čo vidieť v Lisabone Cena vstupenky (k 11.1.2024) Odkaz
Hrad Svätého Juraja (Castelo de Sao Jorge) Nad 26 rokov 15€, 13-25 rokov 7,50€ Castelo de Sao Jorge
Katedrála Sé Dospelí 5€, 7-12 rokov 3€ Katedrála Sé
Kláštor Hieronymitov (Mosteiro dos Jerónimos) 12€ Mosteiro dos Jerónimos
Belémska veža (Torre de Belém) 8€ Torre de Belém
Tržnica Mercado da Ribeira Zadarmo Mercado da Ribeira

Počasie

Lisabon má stredomorské podnebie, s teplými a suchými letami a miernymi a daždivými zimami. Priemerná teplota v lete je okolo 26°C, a v zime okolo 15°C. Najlepšie obdobie na návštevu Lisabonu je od apríla do júna, alebo od septembra do novembra, keď je počasie príjemné a nie je tu veľa turistov. Ak chcete využiť pláže,  ideálny čas je pochopiteľne v lete. Pokiaľ sa chcete zúčastniť kultúrnych a spoločenských podujatí, navštívte Lisabon na jar, keď sa konajú rôzne festivaly, ako sú IndieLisboa, Rock in Rio, alebo Festas de Lisboa.

Doprava

Lisabon má kvalitnú dopravnú sieť, ktorá zahŕňa metro, autobusy, vlaky, električky, mestské bicykle či taxíky. Metro je najrýchlejší a najpohodlnejší spôsob prepravy po meste s 4 linkami, ktoré pokrývajú väčšinu atrakcií. Autobusy sú pomalšie, ale ponúkajú lepší výhľad na mesto. Vlaky sú užitočné ak chcete cestovať do okolitých miest, ako sú Sintra, Cascais, alebo Évora. Električky sú obmedzené na niektoré časti mesta, ale sú ekologickejšie a lacnejšie. Mestské bicykle sú dobrým spôsobom, ako preskúmať mesto z inej perspektívy a sú k dispozícii na viac ako 100 staniciach. Taxíky sú drahé, ale pohodlné, ak potrebujete rýchlu a bezpečnú jazdu.

Ubytovanie

Ak chcete bývať v srdci mesta a mať ľahký prístup k hlavným atrakciám, odporúčame vám vybrať si ubytovanie v štvrtiach Baixa, Chiado, alebo Bairro Alto. V prípade, že chcete bývať v pokojnejšej a autentickejšej časti mesta, môžete sa ubytovať v Alfama, Graça, alebo Mouraria. Ak chcete bývať v blízkosti pláže, hľadajte v Estoril, Carcavelos, alebo Costa da Caparica.

Praktické tipy

Na záver vám dáme niektoré tipy, ktoré vám pomôžu užiť si vašu dovolenku v Lisabone ešte viac.

 • Kúpte si Lisboa Card, ktorá vám umožní vstup do viac ako 30 atrakcií, múzeí a pamiatok a tiež vám poskytne neobmedzené cestovanie mestskou hromadnou dopravou. Táto karta vám ušetrí čas a peniaze, a je k dispozícii na 24, 48, alebo 72 hodín.
 • Navštívte Lisabon počas týždňa, keď je menej turistov, vyhnete sa dlhým radom a preplneným miestam. Ak chcete navštíviť niektoré z najpopulárnejších atrakcií, ako sú Mosteiro dos Jerónimos, Torre de Belém, alebo Castelo de São Jorge, rezervujte si vstupenky online vopred a vyberte si čas, kedy je menej návštevníkov.
 • Vyskúšajte niektoré z menej známych, ale rovnako zaujímavých miest, ktoré vám ukážu inú tvár Lisabonu. Napríklad, môžete navštíviť Museu Nacional do Azulejo, kde sa nachádza nádherná zbierka portugalských dlaždíc, LX Factory – kreatívny priestor plný obchodov, reštaurácií a umenia alebo Miradouro de Santa Catarina, odkiaľ budete mať úžasný výhľad na mesto a rieku.
 • Povozte sa električkami v úzkych a romantických uličkách mesta. Tento spôsob prepravy má nezameniteľnú atmosféru.

5. Amsterdam, Holandsko

Amsterdam je mesto plné charakteru, slobody a zábavy. Je to jedna z najkultúrnejších a najpestrejších dovolenkových destinácií v Európe, ktorá ponúka niečo pre každého. Aj v roku 2024 vás mesto očarí svojou architektúrou, ktorá je tvorená stovkami kanálov, mostov a budov, ktoré sú postavené v typickom holandskom štýle. Holandske hlavné mesto vás obohatí svojou kultúrou, ktorú vidieť v bohatej histórii, umení, hudbe, literatúre alebo tolerancii, čo sú typické znaky pre holandsky národ.

Dovolenkovanie v roku 2024 v Amsterdame
Amsterdam, Holandsko (zdroj: Greg_FOT)

Praktické informácie

Ceny

Pokiaľ porovnáme Amsterdam s inými európskymi metropolami, zistíme, že sa jedná o nie úplne najlacnejšie mesto. Priemerná cena za noc v hoteli je okolo 110€, za obed v reštaurácii cca 15€ a približná cena za jednosmerný lístok na metro je 2,90€. Samozrejme, na každej z týchto vecí sa dá ušetriť, záleží len na prioritách návštevníkov.

Čo vidieť v Amsterdame Vstupné (k 11.1.2024) Webstránky
Rijksmuseum 22,50€ pre dospelých, deti a mládež do 18 rokov zadarmo Rijksmuseum
Múzeum Anny Frankovej 16€ pre dospelých, 7€ pre mládež do 17 rokov, 1€ pre deti do 9 rokov Múzeum Anny Frankovej
Múzeum Van Gogha 19 € pre dospelých, zadarmo pre deti do 17 rokov Múzeum Van Gogha
Kvetinový trh Bloemenmarkt Zadarmo Bloemenmarkt
Námestie Dam Zadarmo  
Red Light District Zadarmo  

Počasie

Amsterdam je mesto s mierne teplými a daždivými letami a miernymi a vlhkými zimami. Priemerná teplota v lete je okolo 22°C a v zime okolo 6°C. Ak chcete vidieť Amsterdam v plnej kráse, navštívte ho na jar, keď kvitnú tulipány, alebo na jeseň, keď sa lístie sfarbí do oranžova.

Doprava

Amsterdam má dobrú dopravnú sieť, ktorá obsahuje metro, autobusy, vlaky, električky, mestské bicykle alebo taxíky. Metro je najrýchlejší a najpohodlnejší spôsob, ako sa presúvať po meste. Jeho 4 linky pokrývajú väčšinu atrakcií. Autobusy sú pomalšie, ale ponúkajú lepší výhľad na mesto. Vlaky sú užitočné, ak chcete cestovať do okolitých miest, ako sú Haag, Rotterdam, alebo Utrecht. Mestské bicykle vám umožnia preskúmať mesto z trochu inej perspektívy a sú k dispozícii na viac ako 250 staniciach.

Ubytovanie

Amsterdam ponúka širokú škálu ubytovaní, od luxusných hotelov, cez originálne apartmány, až po zábavné hostely. Ak chcete bývať v srdci mesta a mať ľahký prístup k hlavným atrakciám, odporúčam vám vybrať si na vašu dovolenku ubytovanie v štvrtiach Centrum, Jordaan alebo De Pijp. Ak chcete bývať v pokojnejšej časti mesta, môžete sa ubytovať v Oost, Zuid alebo Noord. V prípade, že chcete bývať v blízkosti prírody, môžete sa ubytovať v Amstelveen, Zaanse Schans alebo Volendam.

Praktické tipy

Na záver ponúkam pár tipov, ktoré vám pomôžu užiť si vašu dovolenku v Amsterdame ešte viac:

 • Kúpte si Amsterdam Card, ktorá vám počas vašej dovolenky umožní vstup do viac ako 70 atrakcií, múzeí a pamiatok a tiež vám poskytne neobmedzené cestovanie metrom, autobusmi, vlakmi a loďami. Táto karta vám ušetrí čas a peniaze a je k dispozícii na 24, 48, 72, alebo 96 hodín.
 • Vyskúšajte niektoré z menej známych, ale rovnako zaujímavých miest, ktoré vám ukážu inú tvár Amsterdamu. Napríklad, môžete navštíviť NEMO Science Museum, kde sa môžete niečo priučiť a zabaviť s rôznymi vedeckými experimentami. Navštívte Begijnhof, čo je štvrť, alebo skôr len dvor/námestie, kde sa nachádza najstarší dom v Amsterdame. Prípadne Heineken Experience, kde sa môžete dozvedieť o histórii a výrobe slávneho holandského piva.
 • Dovolenka 2024 v Amsterdame by sa nemala zaobísť bez holandskej kuchyne, ktorá je založená na jednoduchých a chutných jedlách, ako sú pannenkoeken, stroopwafels, haring, alebo kaas. Ak chcete jesť lacno, môžete si kúpiť febo, kroket, alebo frikandel na ulici, alebo navštíviť niektorú z reštaurácií, ktoré ponúkajú medzinárodné jedlá za rozumnú cenu.

4. Benátky, Taliansko

Benátky sú mesto plné romantiky, elegancie, a tajomstva. Je to jedna z najkrajších a najneobyčajnejších destinácií v Európe, ktorá je postavená na viac ako 100 ostrovoch, spojených mostami a kanálmi. Benátky vás očaria svojou architektúrou, ktorá je dielom slávnych umelcov, ako sú Palladio, Sansovino, alebo Tiepolo, ktorí stvorili nádherné paláce, kostoly, múzeá, a námestia. Mesto vás obohatí svojou kultúrou, ktorá sa prejavuje v bohatej histórii, umení, hudbe, literatúre, alebo karnevaloch, typických pre benátsky región. Benátky vás pobavia plavbou na gondolách, vaporette (vodný bus), maskami alebo čipkami, ktoré sú tradičnými symbolmi a výrobkami mesta.

Naša dovolenka v Benátkach
Benátky, Taliansko

Praktické informácie

Benátky vstupné

Mesto Benátky sa po dlhých úvahách rozhodlo zaviesť vstupné do historického centra. Do platnosti má vstúpiť od apríla 2024, takže s veľkou pravdepodobnosťou ovplyvní už vašu tohtoročnú dovolenku. Vstupné bude stáť od 3 do 10 eur, v závislosti od sezóny a zaplnenosti mesta. Od vstupného budú oslobodení miestni obyvatelia, ich rodiny a turisti, ktorí si rezervujú ubytovanie v niektorom z benátskych hotelov. Na hlavných vstupných bodoch do historického centra budú umiestnené turnikety. Cieľom je lepšie spravovať množstvo turistov v meste.

Ceny

Benátky sú pomerne drahé mesto, ak porovnáme s inými európskymi metropolami. Priemerná cena za noc v hoteli je okolo 120€, cena za obed v reštaurácii je okolo 20€ a priemerná cena za jednosmerný lístok na vaporetto je 7,50 eur. Ak chcete ušetriť, môžete sa ubytovať v hosteli, jesť v lacnejších pizzeriách alebo využiť zľavy a dni so vstupným zadarmo na niektoré atrakcie.

Čo vidieť v Benátkach Cena vstupenky (k 11.1.2024) Odkaz
Most Rialto Zadarmo Most Rialto
Dóžov palác 25€ pri rezervácii 30 dní vopred cez internet, 30€ na mieste Dóžov palác
Canal Grande Zadarmo Canal Grande
Bazilika Sv. Marka 3€ Bazilika Sv. Marka
Teatro La Fenice 10€ Teatro La Fenice

Počasie

Benátky majú stredomorské podnebie s teplými a vlhkými letami a miernymi daždivými zimami. Priemerná teplota v lete je okolo 27°C a v zime okolo 7°C. Najlepšie obdobie na návštevu Benátok je od apríla do júna, alebo od septembra do novembra, keď je počasie príjemné a turistov menej. Ak chcete zažiť počas dovolenky karneval, navštívte Benátky vo februári, keď sa mesto premení na párty plnú masiek, kostýmov a tanca.

Doprava

Benátky sa vzhľadom na svoju polohu spoliehajú najmä na vodnú a pešiu prepravu. Vaporette sú vodné autobusy, ktoré sú najrýchlejším a najpohodlnejším spôsobom, ako sa dostať po meste, s viac ako 20 linkami, ktoré pokrývajú väčšinu atrakcií. Gondoly sú tradičné člny, ktoré sú ideálne pre romantickú jazdu po kanáloch, ale sú veľmi drahé a vyžadujú si rezerváciu. Pešia doprava je najlepší spôsob, ako preskúmať mesto zblízka a objaviť jeho skryté poklady, ale vyžaduje si dobrú orientáciu a pohodlnú obuv. Mestské bicykle sú taktiež dobrým spôsobom ako preskúmať okolie mesta a sú k dispozícii na niektorých ostrovoch ako sú Lido, Pellestrina, alebo Sant’Erasmo.

Ubytovanie

Benátky ponúkajú širokú škálu ubytovaní, od luxusných hotelov, cez šarmantné apartmány, až po útulné hostely. Ak chcete bývať v srdci mesta a mať ľahký prístup k hlavným atrakciám, odporúčame vám vybrať si ubytovanie v štvrti San Marco, San Polo, alebo Dorsoduro. Pokiaľ radšej v pokojnejšej časti mesta, môžete sa ubytovať v Cannaregio, Castello, alebo Santa Croce. Ak chcete bývať v blízkosti prírody, môžete sa ubytovať na niektorom z ostrovov, ako sú Murano, Burano, alebo Torcello.

Praktické tipy

Na záver pár tipov:

 • Kúpte si počas dovolenky Benátsky pass, ktorý vám umožní vstup do viac ako 10 atrakcií, múzeí a pamiatok a tiež vám poskytne neobmedzené cestovanie vaporettami. Tento pass vám ušetrí čas a peniaze a je k dispozícii na 1, 2, 3, alebo 7 dní.
 • Navštívte Benátky počas týždňa, keď je menej turistov a vyhnete sa dlhým radom a preplneným miestam. Ak chcete navštíviť niektoré z najpopulárnejších atrakcií, ako sú Bazilika svätého Marka, Dožov palác, alebo Galériu Akadémia, rezervujte si vstupenky online vopred a vyberte si čas, kedy je menej návštevníkov.
 • Vyskúšajte niektoré z menej známych, ale rovnako zaujímavých miest, ktoré vám ukážu inú tvár Benátok. Napríklad, môžete navštíviť Scuola Grande di San Rocco, kde sa nachádza nádherná zbierka diel Tintoretta, Ca‘ Rezzonico, kde sa nachádza múzeum 18. storočia, alebo Ostrov San Michele, kde sa nachádza cintorín slávnych osobností, ako sú Igor Stravinskij, Ezra Pound, alebo Sergej Djagilev.

3. Praha, Česko

Praha je mesto plné histórie, krásy a romantiky. Je to jedna z najstarších a najkrajších metropol v Európe, ktorá si zachovala svoj stredoveký šarm a zároveň sa prispôsobila modernej dobe. Vzhľadom na blízkosť k Slovensku je hriechom aspoň občas nedovolenkovať práve v Prahe. Rok 2024 by mohol byť aj pre vás rokom dovolenky v Prahe. Hlavné mesto Česka vás uchváti svojou architektúrou, ktorá kombinuje rôzne štýly, od gotiky, cez renesanciu, barok, až po secesiu. Pražská, resp. česká gastronómia je podobná tej slovenskej a je založená na jednoduchých a výdatných jedlách, ako sú knedlíky, guláš, sviečková alebo trdelník.

Dovolenka 2024 v Prahe môže vyzerať aj takto
Praha, Česko (zdroj: Pedro Szekely)

Praktické informácie

Ceny

Praha je cenovo dostupné mesto. Priemerná cena za noc v hoteli je okolo 80€, priemerná cena za obed v reštaurácii je okolo 8€ a za jednosmerný lístok na metro je 1,2€.

Čo vidieť v Prahe Cena vstupenky (k 11.1.2024) Odkaz
Pražský hrad 250Kč (od 1.3.2024 450Kč) Pražský hrad pre návštevníkov
Staromestské námestie Zadarmo Staromestské námestie
Karlov most Zadarmo Karlov most
Katedrála svätého Víta 250Kč dospelí, 125Kč deti Katedrála sv. Víta
Národné múzeum 400Kč Národné múzeum

Počasie

Dovolenka v Prahe sa počasím nebude príliš líšiť od dovolenky na Slovensku. Priemerná teplota v lete je okolo 24°C, v zime potom okolo 2°C. Ak chcete vidieť Prahu v plnej kráse, navštívte ju na jar, keď kvitnú stromy alebo na jeseň, keď sa lístie sfarbí do červena.

Doprava

Praha má dobrú dopravnú sieť, ktorá sa skladá z metra, autobusov, vlakov, električiek, prípadne mestských bicyklov alebo taxíkov. Metro je najrýchlejší a najpohodlnejší spôsob ako sa dostať po meste. Má 3 linky, ktoré pokrývajú väčšinu atrakcií. Autobusy sú samozrejme pomalšie, ale ponúkajú lepší výhľad na mesto. Vlaky sú užitočné, ak chcete cestovať do okolitých miest, ako sú Kutná Hora, Karlštejn, alebo Český Krumlov.

Ubytovanie

Ak chcete bývať v srdci Prahy a mať ľahký prístup k hlavným atrakciám, odporúčame vám vybrať si ubytovanie v Starom Meste, na Malé Straně alebo v Novom Meste. Pokiaľ preferujete bývanie v pokojnejšej a lokálnejšej časti mesta, môžete sa ubytovať vo Vinohradech, Žižkove, alebo Holešoviciach. Ak chcete bývať v blízkosti prírody, môžete sa ubytovať v Troji, Břevnove, alebo Dejviciach.

Praktické tipy

 • Kúpte si Pražskú kartu, ktorá vám umožní vstup do viac ako päťdesiatich atrakcií, múzeí a pamiatok a tiež vám poskytne neobmedzené cestovanie metrom, autobusmi a vlakmi v rámci mesta. Táto karta vám ušetrí peniaze a čas a je k dispozícii na 2, 3, alebo 4 dni.
 • Navštívte Prahu počas pracovného týždňa keď je menej turistov a vyhnete sa dlhým radom a preplneným miestam. Ak chcete navštíviť niektoré z najpopulárnejších atrakcií ako sú Pražský hrad, Karlov most, alebo Staromestské námestie, rezervujte si vstupenky online vopred a vyberte si čas, kedy je menej návštevníkov.
 • Vyskúšajte niektoré z menej známych, ale rovnako zaujímavých miest, ktoré vám ukážu inú tvár Prahy. Napríklad, môžete navštíviť Vyšehrad, kde sa nachádza najstaršia pevnosť a cintorín v Prahe, Petřín, kde sa nachádza rozhľadňa, ktorá je svojim tvarom podobná Eiffelovej veži, alebo Židovské mesto (Josefov), kde sa nachádza židovský cintorín a najstaršia synagóga v Európe.
 • Užívajte si pražskú kuchyňu, ktorá je založená na jednoduchých a výdatných jedlách, ako sú knedlíky, guláš, sviečková alebo trdelník. Ak chcete jesť lacno, môžete si kúpiť párok v rohlíku, smažák (vyprážaný syr), alebo langoš na ulici, prípadne navštíviť niektorú z hospod, ktoré ponúkajú tradičné české jedlá za rozumnú cenu.

2. Barcelona, Španielsko

Barcelona je mesto plné života, farieb a kreativity. Je to jedna z najpopulárnejších a najrozmanitejších destinácií v Európe, ktorá ponúka niečo pre každého. Nadchne vás svojou architektúrou, ktorá je dielom geniálneho Antoniho Gaudího, ktorý stojí za takými majstrovskými dielami, ako sú Sagrada Familia, Park Güell alebo Casa Batlló. Barcelona vás poteší svojou kultúrou, ktorá sa prejavuje v bohatej histórii, umení, hudbe, jazyku a tradíciách, ktoré sú typické pre katalánsky región. Nájdete tu pláže, parky, múzeá, galérie, divadlá, kluby, bary alebo festivaly, ktoré sa konajú po celý rok. Pochutnajte si na jedlách ako sú tapas, paella, gazpacho, alebo crema catalana.

Barcelona, Španielsko
Barcelona, Španielsko (zdroj: Erik Cooper)

Praktické informácie

Ceny

Dovolenka v Barcelone je v porovnaní s inými európskymi metropolami pomerne lacná, ale stále treba rátať s vyššími nákladmi na niektoré služby, ako sú ubytovanie, doprava, alebo vstupné. Priemerná cena za noc v hoteli je okolo 100 eur, obed v reštaurácii vás vyjde od 10 eur cena za jednosmerný lístok na metro je vyše dvoch eur.

Čo vidieť v Barcelone Cena vstupenky (k 11.1.2024) Odkaz
Sagrada Familia 26€ Sagrada Familia
Picasso múzeum 15€ Picasso múzeum
Park Güell 10€ Park Güell
Akvárium Barcelona 25€ od 11 rokov, 18€ 5-10 rokov, 10€ 3-4 roky Akvárium Barcelona
Zoo Barcelona 21,40 € ZOO Barcelona

Počasie

Ako asi tušíte, Barcelona má stredomorské podnebie, to znamená teplé a suché letá a mierne zimy. Priemerná teplota v lete je okolo 28°C a v zime okolo 14°C. Najlepšie obdobie na dovolenku v Barcelone v roku 2024 je od apríla do júna, alebo od septembra do novembra, keď je počasie príjemné, ale zároveň tu nie je veľa turistov. Ak si chcete dovolenku užiť na plážach, navštívte Barcelonu samozrejme v lete, keď je more teplé a slnko má najväčšiu silu. Ak chcete zažiť kultúrne a spoločenské podujatia, navštívte Barcelonu na jar, keď sa konajú rôzne festivaly, ako sú Sant Jordi, La Diada, alebo La Mercè.

Doprava

Barcelona má dobrú dopravnú sieť, ktorá zahŕňa metro, autobusy, vlaky, električky, mestské bicykle a taxíky. Metro je už tradične najrýchlejší a najpohodlnejší spôsob ako sa dostať po meste. Má 12 liniek. Autobusy sú pomalšie, ale ponúkajú lepší výhľad na mesto. Vlaky sú užitočné najmä ak chcete cestovať do okolitých miest, napr. Sitges, Montserrat alebo Girona. Mestské bicykle sú dobrým spôsobom, ako preskúmať mesto z inej perspektívy a máte ich k dispozícii na viac ako 400 staniciach. Taxíky sú drahšie, ale pohodlné ak potrebujete rýchly a bezpečný presun.

Ubytovanie

Barcelona ponúka širokú škálu ubytovania, od luxusných hotelov, cez štýlové apartmány, až po pohodové hostely. Ak chcete bývať v srdci mesta a mať ľahký prístup k hlavným atrakciám, odporúčame vám vybrať si ubytovanie v štvrtiach Ciutat Vella, Eixample alebo Gràcia. Ak chcete bývať v pokojnejšej a lokálnejšej časti mesta, môžete sa ubytovať v Sants-Montjuïc, Les Corts alebo Sarrià-Sant Gervasi. Pokiaľ sa chcete ubytovať v blízkosti pláže, môžete sa ubytovať v Barceloneta, Poblenou alebo Diagonal Mar.

Tipy

Na záver vám dáme niektoré tipy, ktoré vám pomôžu užiť si vašu dovolenku v Barcelone ešte viac. Tu sú:

 • Taktiež Barcelona ponúka návštevníkom svoju mestskú kartu zvanú Barcelona Card. Tá vám umožní vstup do viac ako 25 atrakcií, múzeí a pamiatok a tiež vám poskytne neobmedzené cestovanie metrom, autobusmi a vlakmi v rámci mesta.
 • Navštívte Barcelonu počas týždňa, keď je menej turistov. Ak chcete navštíviť niektoré z najpopulárnejších atrakcií ako sú Sagrada Familia, Park Güell alebo Casa Batlló, rezervujte si vstupenky online vopred a vyberte si čas, kedy je menej návštevníkov.
 • Vyskúšajte niektoré z menej známych, ale rovnako zaujímavých miest, ktoré vám predstavia inú tvár Barcelony. Napríklad, môžete navštíviť Hospital de Sant Pau, čo je bývalá nemocnica (dnes múzeum) a zároveň najväčší modernistický komplex na svete, Camp Nou kde môžete vidieť zápas slávneho futbalového klubu FC Barcelona alebo Tibidabo, kde sa nachádza najstarší zábavný park v Španielsku.
 • Užite si barcelonskú kuchyňu, pre ktorú sú typické čerstvé a kvalitné suroviny, ktoré tvoria lahodné a zdravé jedlá, ako napr. tapas, paella, gazpacho alebo crema catalana. Ak chcete jesť lacno, môžete vyskúšať bocadillo, empanada, alebo tortillu na ulici, prípadne navštíviť niektorý z tapas barov, ktoré ponúkajú rôzne druhy malých jedál za rozumnú cenu.

1. Paríž, Francúzsko

Prvé miesto pre dovolenku 2024 v Európe patrí nie náhodou hlavnému mestu Francúzska. Paríž je mesto lásky, svetla a umenia. Je to jedna z najnavštevovanejších a najobľúbenejších destinácií v Európe a nie je ťažké pochopiť prečo. Paríž vás očarí svojou architektúrou, múzeami, pamiatkami, parkami, reštauráciami, kaviarňami, ale aj nočným životom. Môžete tu obdivovať ikonické a svetoznáme stavby, ako Eiffelova veža, Notre-Dame, múzeum Louvre alebo Víťazný oblúk, prechádzať sa po nádherných bulvároch, ako Champs-Élysées, Montmartre alebo Latinská štvrť alebo relaxovať v zelených oázach, ako Luxemburská záhrada, Tuileries, prípadne Versailles. Paríž je tiež rajom pre gurmánov, ktorí si tu môžu vychutnať typické francúzske špeciality, ako sú croissanty, bagety, syry, víno alebo makróny. A ak chcete zažiť niečo bláznivejšie, prípadne ste na dovolenke s deťmi, nezabudnite navštíviť Disneyland, ktorý je len 40 minút vlakom od centra mesta.

Paríž, Francúzsko
Paríž, Francúzsko (zdroj: Patrick Nouhailler)

Praktické informácie

Ceny

O Paríži sa určite nedá povedať, že by sa jednalo o lacné mesto, takže sa pripravte na vyššie náklady na ubytovanie, stravovanie, dopravu a aj vstupné. Priemerná cena za noc v hoteli je okolo 150€, približná cena za obed v reštaurácii je od 15€ a približná cena za jednosmerný lístok na metro je 1,90€. Ak chcete ušetriť, môžete sa ubytovať v hosteli, variť si vlastné jedlo, používať mestské bicykle, alebo využiť zľavy a dni zadarmo na niektoré pamiatky.

Čo vidieť v Paríži Cena vstupenky (k 11.1.2024) Odkaz
Eiffelova veža 29,40€ najvyššie poschodie, 18,80€ 2. poschodie Eiffelova veža
Múzeum Louvre 17€ Múzeum Louvre
Víťazný oblúk 16€ Víťazný oblúk
Notre Dame Dočasne kvôli požiaru zatvorené Notre Dame

Počasie

Paríž má príjemné podnebie s mierne teplými a slnečnými letami a chladnými, vlhkými zimami. Priemerná teplota v lete je okolo 25°C, a v zime okolo 5°C. Najlepšie obdobie na návštevu Paríža je od apríla do júna, alebo od septembra do novembra, keď je počasie príjemné a menej turistov. Ak chcete vidieť Paríž v plnej kráse, navštívte ho na jar, keď kvitnú stromy, alebo na jeseň, keď sa lístie sfarbí do zlata.

Doprava

Paríž má vynikajúcu dopravnú sieť, ktorá zahŕňa metro, autobusy, vlaky, električky, mestské bicykle alebo taxíky. Metro je najrýchlejší a najpohodlnejší spôsob ako sa dostať po meste, má 16 liniek, ktoré pokrývajú väčšinu atrakcií a jeho stanice sú veľmi husto rozložené. Autobusy sú pomalšie, ale ponúkajú lepší výhľad na mesto. Vlaky sú užitočné, ak chcete cestovať do okolitých miest, ako sú Versailles, Chartres, alebo Reims. Mestské bicykle (Vélib) sú dobrým spôsobom ako preskúmať mesto z inej perspektívy a sú k dispozícii na viac ako 1 800 staniciach. Taxíky sú drahé, ale pohodlné, ak potrebujete rýchlu a bezpečnú jazdu.

Ubytovanie

Paríž ponúka širokú škálu ubytovania, od luxusných hotelov, cez útulné apartmány, až po lacnejšie hostely. Ak chcete bývať v srdci mesta a mať ľahký prístup k hlavným atrakciám, odporúčame vám vybrať si ubytovanie v 1., 4., 5., 6., 7. alebo 8. obvode. Pokiaľ prefereujete bývanie v pokojnejšej a autentickejšej časti mesta, môžete sa ubytovať v 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18., 19., alebo 20. obvode. Ak chcete bývať v blízkosti Disneylandu, môžete sa ubytovať v niektorom z hotelov v jeho blízkosti alebo v okolitých mestách, ako napr. Marne-la-Vallée, Chessy,alebo Magny-le-Hongre.

Tipy

Na záver ešte pár tipov na dovolenku v Paríži:

 • Kúpte si Parížsky pass, ktorý vám umožní vstup do viac ako 60 atrakcií, múzeí a pamiatok a tiež vám poskytne neobmedzené cestovanie metrom, autobusmi, a vlakmi. Táto karta vám ušetrí čas a peniaze, a je k dispozícii na 2, 3, 4, alebo 6 dní.
 • Navštívte Paríž počas týždňa, keď je menej turistov a vyhnete sa dlhým radom a preplneným miestam. Ak chcete navštíviť niektoré z najpopulárnejších atrakcií ako sú Eiffelova veža, Louvre, alebo Versailles, rezervujte si vstupenky online vopred a vyberte si čas, keď je menej návštevníkov.
 • Vyskúšajte niektoré z menej známych, ale rovnako zaujímavých miest, ktoré vám ukážu inú tvár Paríža. Napríklad, môžete navštíviť katakomby, kde sú uložené kosti viac ako 6 miliónov ľudí, Panthéon, kde sú pochované slávne francúzske osobnosti (Voltaire, Rousseau, Hugo,…) alebo Musée d’Orsay, kde sa nachádza najväčšia zbierka impresionistických a postimpresionistických diel.
 • Užite si francúzsku kuchyňu, ktorá je jednou z najlepších na svete. Vychutnajte si tradičné francúzske jedlá, ako sú quiche, ratatouille, boeuf bourguignon, coq au vin, crème brûlée, tarte tatin, alebo skúste niektoré z etnických kuchýň, ktoré odrážajú rozmanitosť Paríža. Medzi ne patrí napr. marocká, libanonská, vietnamská alebo indická kuchyňa. Ak chcete za jedlo ušetriť, dajte si bagetu, croissant, alebo crepe (palacinky) na ulici alebo navštívte niektoré z bistier, ktoré ponúkajú denné menu za rozumnú cenu.
 • Nezabudnite si na dovolenku do Paríža vziať so sebou dobrú náladu, otvorenú myseľ a fotoaparát, aby ste si zachytili a užili každú chvíľu vašej dovolenky v Paríži. Paríž je mesto, ktoré vás nikdy nesklame a ktoré vám ponúkne nezabudnuteľné zážitky, spomienky, a emócie.