The Silent People, Fínsko


Ak sa vydáte na cestu po Fínsku, možno narazíte na nezvyčajný pohľad: cca 400 postáv s rašelinovými hlavami a slamenými vlasmi, ktoré stoja v poli pri ceste. Sú to The Silent People (Tichí Ľudia). Umelecká inštalácia, ktorá láka a zaráža návštevníkov už viac ako 30 rokov. Pravdepodobnejšie že na nich narazíte náhodou ale je, že ich navštívite cielene. Pokiaľ to máte v pláne ako aj ja na mojom Škandinávskom tripe, čítajte ďalej.

The Silent People je dielo fínskeho tanečníka a choreografa Reija Kela, ktorý sa narodil v Suomussalmi. Jeho inštalácia sa skladá z drevených krížov obalených slamou a s rašelinovými hlavami. Postavy sú oblečené do farebného oblečenia, ktoré sa mení dvakrát do roka. Postavy sú usporiadané do pravidelných radov a všetky sa pozerajú jedným smerom.

The Silent People - Tichí Ľudia
The Silent People

The Silent People sa prvýkrát objavili v roku 1988 na poli v Lassile. Neskôr boli presťahovaní do Helsiniek ako súčasť Kainuuskej výstavy v roku 1994. Po výstave sa usadili na svojom súčasnom mieste pri ceste E63 medzi Suomussalmi a Kuusamo. Inštalácia je spravovaná Suomussalmi Youth Workshop, organizáciou, ktorá sa stará o ich údržbu a obliekanie.

Tichí Ľudia sú zdrojom zvedavosti a špekulácií pre mnohých návštevníkov. Ľudia sa často pýtajú, aký je zmysel a posolstvo tejto inštalácie. Je to symbolika psychologickej izolácie? Vyjadrenie fínskej duše? Pripomienka zabudnutého ľudu? Autor Reijo Kela odmieta dať akékoľvek vysvetlenie alebo interpretáciu svojho diela. Necháva to na divákoch, aby si utvorili vlastný názor a pocit.

Inštalácia Tichých Ľudí je fascinujúcou a ťažko zabudnuteľnou atrakciou v Suomussalmi. Sú to postavy, ktoré hovoria bez slov, ktoré pôsobia bez pohybu, ktoré žijú bez života. Sú to postavy, ktoré nás nútia zamyslieť sa nad sebou a svetom okolo nás.

Ako sa dostať k Silent People v Suomussalmi

The Silent People sú neobyčajná umelecká inštalácia, ktorá sa nachádza pri ceste E63 medzi Suomussalmi a Kuusamo vo Fínsku. Oficiálne je teda súčasťou Suomussalmi, avšak Suomussalmi je obec, ktorá má takmer 6000km2.

Ak chcete Tichých Ľudí navštíviť, máte niekoľko možností, ako sa tam dostať. Najjednoduchším spôsobom je ísť autom prípadne motorkou cestou E63 z Helsiniek alebo Oulu. Silent People sú približne 30 km severne od centra Suomussalmi a približne 110 km južne od Kuusamo. Inštalácia je dobre viditeľná z cesty a je označená informačnou tabuľou. Pri inštalácii je parkovisko pre autá a motorky.

The Silent People
The Silent Person

V prípade, že nemáte auto ani motorku, môžete použiť verejnú dopravu. Cestujte do Suomussalmi prípadne Kajaani vlakom alebo autobusom z Helsiniek alebo Oulu. Vlaky a autobusy premávajú niekoľkokrát denne a cesta trvá približne 6 až 8 hodín. Vlakové a autobusové lístky si môžete kúpiť online alebo na staniciach. Zo Suomussalmi alebo Kajaani môžete pokračovať autobusom k Silent People. Autobusy premávajú niekoľkokrát denne a cesta trvá približne 30 minút zo Suomussalmi alebo 150 minút z Kajaani. Autobusové lístky si môžete kúpiť u vodiča alebo online. Autobus zastavuje pri parkovisku priamo pri Silent People.

Ak ste dobrodruh, môžete k Silent People ísť bicyklom alebo pešo (prípadne stopom, aj keď pozor – cesta nie je veľmi frekventovaná). Cesta E63 je vhodná pre cyklistov aj peších, má širokú krajnicu a ako som už spomínal, premávka nie je veľmi hustá. Cesta je rovinatá a vedie krásnou prírodou. Na bicykli sa dá dostať k Silent People za približne 2 hodiny zo Suomussalmi alebo za 8 hodín z Kajaani. Pešo sa to dá zvládnuť za približne 7 hodín zo Suomussalmi alebo 2 dni z Kajaani. Myslite na to, že z Kajaani je to viac ako 130km.

Vstupné k Silent People sa neplatí. Pri expozícii je ale malý stánok so suvenírmi, kde si tiež viete dať kávu, prípadne tradičnú palacinku. Je fajn podporiť ľudí, ktorí sa o expozíciu starajú malým nákupom.