Transfagarasan v Rumunsku – praktické tipy na cestu

GPS SÚRADNICE:
45.602461, 24.613985

Všetci už vieme, že Rumunsko je krajina plná prírodných krás. Okrem prírody tu ale nájdete tiež mnoho úžasných ľudských výtvorov. Jedným z nich je aj horský priechod Transfagarasan. Transfagarasan (Transfăgărăşan po rumunsky) alebo štátna cesta 7C je dvojprúdová cesta cez pohorie Fagaraš – rozlohou najväčšie pohorie v Rumunsku a súčasť pohoria Karpaty. Diktátor Nicolae Ceausescu ju nechal vybudovať v sedemdesiatych rokoch minulého storočia a pri jej stavbe zahynulo podľa oficiálnych zdrojov cca 40 ľudí (neoficiálne čísla však hovoria až o desaťnásobku). Cesta sa nachádza v strednom Rumunsku a prepája historické regióny Transylvánia a Valašsko.

Transfagarasana aj Trasfagarasn

Ešte pred samotným popisom (a vašim plánovaním cesty autom) Transfagarasanu by som vás chcel upozorniť na časté preklepy, súvisiace s touto rumunskou cestou. Medzi najčastejšie preklepy patria tvary Transfagarasana, Trasfagarasn, či Transfargarasan. Môže to síce znieť vtipne, ale je potrebné dávať pozor na správny tvar = „Transfagarasan“. Diferencie môžu spôsobiť problémy v plánovaní cesty autom. Je to síce trochu krkolomný názov, ale dá sa naučiť :).

Moja cesta cez Transfagarasan

Stúpanie zo severnej strany začína pomerne rovnými cestami a iba miernym stúpaním.

Transfagarasan úpätie

Cesta môže byť nebezpečná, takže neodporúčam veľmi športovú jazdu (napr. niečo ako Top Gear pred pár rokmi). Lepší nápad je kľudná jazda, počas ktorej si môžete vychutnať úžasné výhľady.

Horský priechod Transfagarasan

Ako sme stúpali do horského sedla so slnkom vychádzajúcim spoza našich chrbtov, výhľady sa stávali ešte lepšími.

Transfagarasan počas východu slnka

Horské sedlo je naozaj veľké a ak máte to šťastie, že tu ste za dobrého počasia, aj toto je niečo, čo si môžete vychutnávať.

Transfagarasan a jeho horské sedlo

Vrchol Transfagarasanu sme s priateľkou dosiahli spolu s našim autom asi o siedmej ráno. Po prejazde tunelom popod vrchol hory sme sa ocitli na opačnej – južnej strane pohoria.

Povrch na tejto strane nie je taký skalnatý ako na severnej.

Horský priechod Transfagarasan - južná strana

Čím nižšie budete, tým častejšie sa budete vnárať do rumunských lesov.

Transfagarasan - lesy na južnej strane

Počas zjazdu z Karpát budete mať možnosť zastaviť sa pri jazere Vidraru. Jazero bolo vytvorené v roku 1965 pri stavbe rovnomennej priehrady. Jazero ponúka krásne výhľady ako bonus k tým, ktoré ste už videli počas cesty cez Transfagarasan.

Jazero Vidraru
Foto Andrei Dimofte

Suma sumárum Transfagarasan nie je len pre ľudí so superšportovými autami, ktorí ich tu chcú popreháňať. Nie je len pre ľudí jazdiacich na motorkách, ktorí si tu chcú užiť jazdu úžasným pohorím. Transfagarasan je pre každého, kto miluje panorámy, prírodu, hory a slobodu, ktorú tieto aspekty prinášajú. Ak ste alebo budete v Rumunsku a budete mať svoj vlastný dopravný prostriedok (prípadne z požičovne – je to fakt jedno), nezabudnite prejsť horský priechod Transfagarasan. Rozhodne odporúčam.

Transfagarasan otvorenie

Čo sa týka otvorenia horského priechodu, to sa každý rok líši podľa počasia. Vo všeobecnosti rátajte s termínom otvorenia v druhej polovici júna/začiatkom júla. V roku 2023 bolo otvorenie 21.6., v 2022 15.6., v 2021 28.6., v roku 2020 1.7.

UPDATE 28.6.2024: Otvorenie Transfagarasanu tento rok (2024) už prebehlo a dá sa prejsť komplet z jednej strany na druhú.