Bryggen – sprievodca návštevníka

Bryggen, známy aj ako Tyskebryggen, je rad historických obchodných budov, ktoré sa nachádzajú na východnom brehu prístavu Vågen v Nórskom meste Bergen.  Bryggen je najstaršou štvrťou Bergenu. Od roku 1979 je Bryggen zapísaný na zozname UNESCO ako svetové kultúrne dedičstvo.

Bryggen, Bergen
Bryggen, Bergen (zdroj: TimOve)

História Bryggen

Mesto Bergen bolo založené cca v roku 1070 práve v rámci hraníc štvrti Tyskebryggen. Okolo roku 1350 bola v Bryggene zriadená kancelária Hanzy, ktorá sa stala centrom hanzackých obchodných aktivít v Nórsku. Charakteristické budovy slúžili na skladovanie tovaru, najmä sušeného rybieho mäsa zo severného Nórska a obilnín z Európy. V roku 1702 boli tieto budovy poškodené veľkým požiarom, neskôr boli obnovené. V roku 1754 sa činnosť hanzackého úradu v Bryggene ukončila a všetky nehnuteľnosti prešli do vlastníctva nórskych občanov. Štvrť Bryggen prešla mnohými požiarmi, ale jej charakteristické drevené fasády pretrvávajú dodnes.

Čo vidieť v Bryggene

  • Bryggen Múzeum – Múzeum mesta Bergen: Toto múzeum vystavuje nálezy z archeologických vykopávok z roku 1955 a obsahuje základy najstarších budov Bryggenu. Cena vstupného do Múzea mesta Bergen je (2024) 160 NOK (cca 14€) pre dospelých a 80 NOK pre študentov. Deti od 0 do 17 rokov majú vstup zadarmo.
  • Múzeum Hanzy a Schøtstuene: Múzeum Hanzy vám priblíži históriu Hanzy a život obchodníkov v tejto štvrti. Vstupné do tohoto múzea je 150 NOK (cca 13€) pre dospelých a 75 NOK pre študentov. Deti do 18 rokov majú vstup zadarmo. S Bergen kartou je cena vstupného 100 NOK.
Muzeum Hanzy, Bryggen
Múzeum Hanzy, Bryggen (zdroj: Tom Bastin)
  • Prechádzka uličkami Bryggenu: Určite by ste mali využiť možnosť len tak sa prechádzať touto štvrťou Bergenu. Okrem farebných fasád ukrývajú malebné uličky mnohé obchody, galérie a kaviarne.

Ako sa do Bryggen dostať

Najlepšie je prejsť sa pešo. Bryggen je zo stanice Bergen cca 1km, takže asi 15min chôdze. Pokiaľ ste ubytovaní vo vzdialenejšej časti mesta, môžete použiť MHD linky 3, prípadne 4. Bryggen sa nachádza v centre Bergenu, takže je veľmi dobre dostupný.

Bryggen je fascinujúce miesto s bohatou históriou a jedinečnou atmosférou. Nezabudnite si vychutnať jeho krásu a objaviť tajomstvá, ktoré sa skrývajú za farebnými fasádami.