Inari, Fínsko – čo vidieť, navštíviť a zažiť

Inari je rozlohou najväčšia obec vo Fínsku. Jej rozloha je neuveriteľných 17 321 km2, z toho 2281km2 sú jazerá. Svojou rozlohou je teda viac ako tretina zo Slovenska. Nachádza sa v Laponsku a ponúka nezabudnuteľné zážitky v arktickej prírode spolu s prvotriednym zoznámením sa so sámskou kultúrou a tradíciami. Čo teda v tomto ďalekom kraji robiť a čo navštíviť?

Inari kostol
Kostol v Inari (zdroj: Ninara)

Múzeum Siida

Navštívte múzeum Siida, ktoré je centrom sámskej kultúry a prírody. Môžete sa dozvedieť viac o histórii, živote a umení Sámov, ako aj o faune a flóre Laponska. Múzeum má aj vonkajšiu expozíciu s tradičnými stavbami a remeslami.

Jazero Inari

Prejdite sa po jazere Inari, ktoré je tretím najväčším jazerom vo Fínsku. Môžete si prenajať loď, kajak alebo kanoe a objavovať stovky jeho ostrovov a zátok. Jazero je tiež ideálnym miestom na pozorovanie polárnej žiary v zime alebo polnočného slnka v lete.

Severská divočina

Zažite dobrodružstvo v národných parkoch a divočine, ktoré pokrývajú veľkú časť oblasti Inari. Môžete si vybrať z rôznych turistických, cyklistických, lyžiarskych alebo snežných trás, ktoré vedú cez nádherné scenérie tundry, lesov, riek a tunturit (zaoblené vrcholy). Môžete tiež stretnúť niektoré z typických zvierat Laponska, ako sú soby, losy, vlky, medvede alebo orly.

Laponská kuchyňa

Ochutnajte miestnu kuchyňu, ktorá je založená na čerstvých surovinách z prírody, ako sú ryby, mäso, huby, bobule alebo bylinky. Môžete si vyskúšať tradičné sámske jedlá, ako sú sušený sobí chrbát, pečený biely rybí koláč alebo palacinky s bobuľovou omáčkou. Môžete tiež ochutnať niektoré z miestnych nápojov, ako sú ovocné šťavy, bylinkové čaje alebo laponskú kávu (silná káva s mliekom).

Spoznajte Laponcov

Tento bod som síce dal nakoniec, ale jedná sa pravdepodobne o najdôležitejšiu časť vašej cesty do Inari. Určite sa pokúste spoznať miestnych ľudí a ich spôsob života, ktorý je ovplyvnený ich spojením s prírodou a sámskou identitou. Môžete navštíviť niektoré z komunít Sámov, ktoré žijú v Inari, ako sú Inari Sámi, Skolt Sámi alebo Severní Sámi. Môžete sa tiež zapojiť do niektorých z ich aktivít, ako sú pastierstvo sobov, rybolov, remeslá alebo hudba. Môžete sa tiež naučiť niekoľko slov v ich jazykoch, ktoré sú oficiálne uznané v obci Inari.