Nordkapp, Nórsko – prečítať pred návštevou

Nordkapp je mys na ostrove Magerøya, nachádzajúci sa na 71°10’21“ v najsevernejšej časti Nórska a je často mylne považovaný za najsevernejší bod európskej pevniny. V skutočnosti je najsevernejším bodom susedný Knivskjellodden, ktorý je o 1,4 km severnejšie, ale ťažšie dostupný. Trasa môjho škandinávskeho tripu zaviedla na severný mys aj mňa.

Kúsok Histórie Nordkappu

V minulosti bola trasa na Nordkapp dôležitým miestom pre rybolov a obchodovanie. Dnes je to populárne turistické miesto, ktoré každoročne navštívi približne 200 000 turistov počas dvoch až troch letných mesiacov. Hlavnými turistickými atrakciami sú samozrejme samotný Nordkapp (čo presne ponúka píšem nižšie) a blízky Knivskjellodden, ktorý, ako som už spomenul je skutočný najsevernejší bod Európy. Nordkapp sa prvýkrát stal známym, keď ho v roku 1553 objavil anglický objaviteľ Richard Chancellor pri pokuse nájsť námornú cestu cez Severovýchodný morský prieplav.

Kedy Nordkapp navštíviť?

Najlepší čas na návštevu Nordkappu je samozrejme v lete, keď sú dni dlhé a slnečné. Teda väčšinou. V zime sú dni tu na severe krátke a tmavé a môže byť ťažké vidieť krásne výhľady, ktoré Nordkapp ponúka. Odporúča sa tiež, aby ste si pred návštevou Nordkappu skontrolovali počasie, pretože môže byť veľmi nepredvídateľné. Na nepredvídateľnosť počasia som pri výlete na Nordkapp narazil aj ja. Napriek tomu, že som tento „najsevernejší bod pevninskej Európy“ navštívil na prelome júna a júla, počasie hore bolo sychravé, upršané a zamračené. Napriek tomu to ale bol fascinujúci zážitok.

Nordkapp
Nordkapp počas mojej návštevy

Ako sa tam dostať?

Na otázku ako sa dostať na Nordkapp existuje mnoho odpovedí. Teoreticky je to možné aj pešo, pokiaľ máte veľa času a energie. Cyklistov, ktorí v sychravom a studenom počasí túto trasu zdolávali som stretol niekoľko a ozaj klobúk dole pred nimi. Trasa bude ale pre bežného človeka najrozumnejšie zdolateľná autom. Ideálne asi svojim, ak ste ale na návšteve Škandinávie bez vlastného auta, nie je problém si ho prenajať. Pokiaľ sa nachádzate na severe Nórska, auto si viete prenajať v Alte. Pokiaľ ste vo Švédsku, prenajmete si auto v meste Luleå, na severe Fínska zas v Oulu, prípadne Rovaniemi.

Z mesta Honningsvåg, dokonca jazdí na Nordkapp autobus. Pre podrobné informácie o tomto spôsobe dopravy a trasy odporúčam oficiálny web.

Nordkapp vstupné

Cestou na Nordkapp prejdete cez tunel Nordkapptunnelen, za prejazd ktorého sa od roku 2012 neplatí. Zaujímavosťou tohoto tunela je, že v zimnom období sa na jeho začiatku aj konci otvárajú/zatvárajú vráta, ktoré zamedzujú natečeniu a zamrznutiu vody v tunely. V lete, keď toto nehrozí a aj premávka je hustejšia sú vráta otvorené. Brána sa otvára/zatvára automaticky.

Parkovanie na Nordkappe je v súčasnosti zadarmo, platí sa vstup za osobu. Pre rok 2024 platia nasledovné ceny:

  • dospelí 330NOK (cca 30€)
  • deti 7 – 15 rokov 90NOK (cca 8€)
  • rodinný lístok – 2 dospelí + 2 deti 750NOK (cca 66€)
  • študenti/vojaci 200NOK (cca 18€)

Čo vidieť na Nordkappe

Okrem samotného pocitu že ste sa dostali na jedno z najsevernejších miest Európy a v prípade dobrého počasia krásnych výhľadov, sa na Nordkappe môžete tešiť aj na ďalšie doplnkové atrakcie, ktoré môžete, ale nemusíte navštíviť.

  • Navštívte Nordkapphallen, čo je návštevnícke centrum s múzeom, kinom, reštauráciou a obchodom so suvenírmi. Môžete sa dozvedieť viac o histórii a prírode Nordkappu, pozrieť si film o štyroch ročných obdobiach v tejto oblasti alebo si užiť panoramatický výhľad na Severné ľadové more.
  • Pozrite si Pamätník detských kresieb, ktorý je súčasťou Nordkapphallen. Je to zbierka viac ako 100 000 kresieb z celého sveta, ktoré vyjadrujú tému mieru a priateľstva. Kresby boli zaslané deťmi v rámci projektu z roku 1988, ktorý inicioval japonský filantrop a mierový aktivista Yasuaki Yamashita.
  • Prejdite sa po Nordkapplatået, čo je plošina na vrchole mysu. Môžete si obzrieť slávnu sochu Globus, ktorá symbolizuje jednotu ľudstva, alebo si urobiť fotografiu pri tabuli označujúcej zemepisnú šírku 71°10’21“. Môžete tiež obdivovať nádherné scenérie Severného ľadového mora a jeho ostrovov.
  • Zažite polárnu žiaru alebo polnočné slnko, v závislosti od ročného obdobia. Nordkapp je jedným z najlepších miest na pozorovanie týchto úchvatných prírodných javov, ktoré osvetľujú oblohu rôznymi farbami. Polárna žiara sa vyskytuje od septembra do marca, zatiaľ čo polnočné slnko trvá od mája do júla.
  • Spravte si túru na susedný Knivskjellodden, nech o sebe môžete povedať, že ste boli na skutočnom najsevernejšom bode Európy. Trasa je schodná pre pešiu turistiku.

Barn av Jorden

Barn av Jorden Nordkapp je súbor siedmich reliéfov z bronzu, ktoré vytvorili deti z rôznych kútov sveta na Nordkappe v roku 1988. Reliéfy vyjadrujú ich víziu mieru a priateľstva a sú obklopené sochou matky a dieťaťa od umelkyne Evy Rybakken.

Barn av Jorden, Nordkapp
Barn av Jorden, Nordkapp

Barn av Jorden Nordkapp je tiež názov ceny, ktorá sa každoročne udeľuje osobe alebo projektu, ktorý preukázal starostlivosť a schopnosť pomáhať deťom v núdzi. Cena je 100 000 NOK (asi 10 000 EUR) a odovzdáva sa v júni na Nordkappe za prítomnosti školských detí z celého ostrova Magerøya. Cena bola založená v roku 1989 spisovateľom Simonom Flemom Devoldom, ktorý bol iniciátorom projektu Barn av Jorden.