Bergen, Nórsko – čo vidieť a navštíviť

Bergen je mesto na západnom pobreží Nórska, ponúkajúce svetovú kultúru a ešte svetovejšiu prírodu. Ako európske mesto kultúry a svetové dedičstvo UNESCO, ponúka Bergen ideálnu kombináciu fjordov, hôr a zaujímavých mestských atrakcií po celý rok.

Bergen - prístav
Bergen – prístav (zdroj: Juan Enrique Gilardi)

Čo vidieť v Bergene

Medzi najpopulárnejšie atrakcie Bergenu patria:

  • Bryggen – historická štvrť s farebnými drevenými domami, ktorá bola kedysi centrom hanzeatického obchodu. Bryggen je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO a je jednou z najnavštevovanejších atrakcií v Bergene. Precházajte sa po klasických úzkych uličkách, navštívte múzeá, ako je Hanzeatické múzeum alebo Bryggens múzeum, alebo si poseďte v jednej z mnohých kaviarní a reštaurácií. Vstupné do múzeí sa pohybuje od 75 NOK do 160 NOK za osobu. Historickej štvrti Bryggen som venoval samostatný článok, v ktorom ju podrobnejšie popisujem a taktiež uvádzam presné ceny vstupného do jednotlivých múzeí.
  • Fløibanen – lanovka, ktorá vás zavedie na vrchol hory Fløyen, odkiaľ sa naskytá nádherný výhľad na mesto a fjordy. Na vrchole si môžete užiť prírodu, turistiku, cyklistiku alebo detské ihrisko. Lanovka premáva každých 15 minút a ceny za lístky pre rok 2024 uvádzam v prehľadnej tabuľke
Dospelí
1.1. – 31.3.
Deti a nad 67 rokov
1.1. – 31.3.
Dospelí
1.4. – 30.9.
Deti
1.4. – 30.9.
Spiatočný lístok Centrum – Fløyen 130,-  65,- 180,- 85,-
Jednosmerný lístok Centrum – Fløyen 70,- 35,- 90,- 45,-
Spiatočný lístok do medzistanice 80,- 60,- 80,- 60,-
Jednosmerný lístok do medzistanice 40,-  30,- 40,- 30,-

Ceny lístkov sú uvedené v Nórskych korunách.

  • Rybí trh – tradičný trh v centre Bergenu, kde si môžete kúpiť čerstvé ryby, plody mora, ovocie a zeleninu. Môžete si tiež dať niečo dobré pod zub v jednom zo stánkov alebo reštaurácií, ktoré ponúkajú lokálne špeciality, ako napr. rybaciu polievku alebo losos. Rybí trh je otvorený každý deň od mája do septembra a počas víkendov v ostatných mesiacoch. Vstupné na trh je zadarmo.
  • Fjordy – Bergen je obklopený jednou z najpopulárnejších atrakcií na svete – nórskymi fjordmi, ktoré sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO a boli zvolené za najnedotknutejšiu turistickú destináciu podľa National Geographic. Tieto nádherné prírodné divy jednoznačne stoja za návštevu a bol by hriech byť v Nórsku a neobzrieť si aspoň niektoré fjordy. Z Bergenu môžete vyraziť na rôzne fjordové výlety a plavby, ako je Fjordcruise Bergen – Mostraumen, Nærøyfjorden, Flåm a Stegastein alebo Norway in a nutshell. Ceny za výlety do fjordov sa líšia podľa dĺžky a typu plavby, ale pohybujú sa od 500 NOK do 3000 NOK za osobu.
  • Fantoft Stave Church – drevený kostol v staronórskej architektúre, ktorý bol postavený v 12. storočí a do Bergenu bol presunutý v 19. storočí. Kostol bol zničený požiarom v roku 1992, ktorý bol spôsobený údajným útokom členov black metalovej scény. Kostol bol obnovený podľa pôvodných plánov a znova otvorený v roku 1997. Vstupné do kostola je 80 NOK za dospelého a 40 NOK za dieťa.
  • Múzeum Edvarda Griega Troldhaugen – bývalý domov a pracovňa slávneho nórskeho skladateľa Edvarda Griega, ktorý tu žil a tvoril od roku 1885 do svojej smrti v roku 1907. Dom je zariadený tak, ako bol za Griegovho života a obsahuje jeho osobné predmety, nástroje a noty. V záhrade sa nachádza malá chatka, kde Grieg komponoval svoje diela, a tiež jeho hrob spolu s jeho manželkou Ninou.
  • Múzeum lepry – múzeum v bývalom leprozáriu. Toto leprozárium alebo tiež miesto kde boli izolovaní malomocní, bolo založené v roku 1857 a fungovalo až do roku 1946. Múzeum dokumentuje históriu lepry v Bergene a Nórsku, kde bola choroba v minulosti veľmi rozšírená. Múzeum zobrazuje život pacientov a personálu v leprozáriu, ako aj medicínsky pokrok v liečbe choroby. Múzeum je otvorené len počas letnej sezóny, konkrétne od 15.5. do 8.9. (okrem 17.5.). Otváracie hodiny sú od 11:00 do 15:00. Vstupné do múzea je 140 NOK za dospelého a zadarmo pre deti od 0 do 17 rokov. Študenti majú vstupné za 70 Nórskych korún.
Bergen - Bryggen
Bergen – Bryggen (zdroj: Juan Enrique Gilardi)

História Bergenu

Aby ste si vedeli nórsky Bergen vychutnať naplno, je dobré poznať aspoň zhruba históriu tohoto mesta. História siaha až do čias Vikingov a Bergen je v súčasnosti druhé najväčšie mesto Nórska. Bergen, ako som už spomínal, je bránou do fjordov a dôležitým ekonomickým centrom na západe krajiny. Každoročne ho navštívia milióny ľudí. Okrem svojej blízkosti k fjordom je Bergen známy aj svojimi historickými pamiatkami. Od UNESCO svetového dedičstva Bryggen, po kostol Fantoft Stave je Bergen povinnou destináciou pre milovníkov histórie.

Bergen
Bergen (zdroj: Axel Kuhlmann)

História Bergenu začína s vikingmi. V roku 1066 anglické vojská porazili kráľa Haralda Hardrådeho v bitke pri Stamford Bridge. Mnohí historici súhlasia, že toto je v podstate koniec vikingov. Jeho nástupca, Olaf Haraldsson (Olaf III Nórsky), sa vrátil do Nórska po smrti svojho otca. Olaf bol známy aj ako Olaf Kyrre, čo v staronórčine znamená “Pokojný” a je to pre neho veľmi vhodné meno. Jeho 26-ročné vládnutie patrilo k najpokojnejším obdobiam v histórii Nórska. Olaf sa snažil uzavrieť mier s každým – so Švédmi, Angličanmi, cirkvou a popri tom modernizovať svoje kráľovstvo. V roku cca 1070 Olaf založil mesto, ktoré dnes nazývame Bergen. Jeho pôvodné meno, Bjørgvin, znamená “zelená lúka medzi horami”. Je možné, že v tejto oblasti existoval obchod už približne 50 rokov, ale Olaf ho ustanovil ako samostatné mesto.

V nasledujúcich 150 rokoch sa Bergen stal významným obchodným mestom. Jeho poloha na západnom pobreží ho robila ideálnym pre prístup k zvyšku sveta. V ranom 13. storočí Bergen postupne prevzal úlohu hlavného mesta Nórska od Trondheimu (vtedy známeho ako Nidaros). Dôvodom bolo úmrtie kráľa Ingeho II. a následný spor o trón. Nakoniec zvíťazil Haakon IV, ktorý mal obrovskú popularitu na západe Nórska proti pretendentom z Nidarosu. Po nástupe na trón bolo rozumné umiestniť moc v oblasti jeho najväčšej popularity. Počas svojho pôsobenia ako hlavného mesta sa začali prvotné pokusy o centralizovanú správu. Bergenhuský hrad a budovy z tej doby prežili dodnes. Tento komplex budov obsahoval kráľovskú rezidenciu, opevnenie a kostol Krista. Kostol bol pôvodne založený Olafom III v 11. storočí. Úloha Bergenu ako hlavného mesta však bola pomerne krátka.

Po smrti kráľa Magnusa “Zákonodarcu” (Haakonov syn) sa hlavné mesto presunulo späť do Trondheimu. Napriek tomu si Bergen zachoval svoju dôležitosť ako obchodné centrum. V 14. storočí sa stal členom Hanzeatickej ligy, ktorá bola združením obchodníkov a mestských štátov. Bryggen, historická časť Bergenu, bola v tomto období centrom obchodu a obchodníci z celej Európy prichádzali vymieňať tovary a obchodovať. Ich drevené domy a sklady sú dodnes zachované a sú súčasťou UNESCO svetového dedičstva.

V 16. storočí sa Bergen stal centrom nórskeho rybolovu. Mesto bolo známe svojimi sardinkami a treskou, ktoré sa vyvážali do celého sveta. V tomto období sa tiež začali stavať kamenné budovy, ktoré sú dodnes viditeľné v centre mesta.

V 19. storočí sa Bergen stal dôležitým prístavom pre emigráciu. Mnoho Nórov opustilo krajinu a presťahovalo sa do Ameriky. V tomto období sa začali stavať aj moderné budovy, ako napríklad Bergenská železničná stanica.

Dnes je Bergen živým mestom s bohatou históriou. Jeho krásne ulice, historické budovy a nádherné fjordy ho robia jedným z najobľúbenejších miest na návštevu v Nórsku. Takže ak sa niekedy ocitnete v Bergene, nezabudnite si vychutnať jeho kultúru, jedlo a krásu!