Santa Claus Village, Rovaniemi, Fínsko

Ak ste vždy snívali o tom, že sa stretnete so Santom Clausom a prejdete cez polárny kruh, potom je Santa Claus Village v Rovaniemi miestom pre vás. Jedná sa o najznámejšiu atrakciu v Rovaniemi, hlavnom meste Laponska, ktorá ponúka mnoho zábavných a nezabudnuteľných aktivít pre celú rodinu. Môžete si užiť jazdu na saniach so sobmi alebo husky, snehové skútre, ľadové rybárčenie, snehové sochárstvo alebo pozorovanie polárnej žiary. Môžete tiež navštíviť Santov hlavný poštový úrad, kde môžete poslať pohľadnice so špeciálnou pečiatkou alebo si kúpiť originálne suveníry. A samozrejme, viete sa stretnúť so Santa Clausom a porozprávať sa s ním v jeho kancelárii. Ak chcete, objednajte si video alebo fotku z vášho stretnutia. Možností v Santa Claus Village Fínsko je neúrekom.

Santa Claus Village je otvorené každý deň v roku a je zadarmo. Niektoré aktivity môžu byť za poplatok, ktorý sa líši podľa sezóny a typu programu. Môžete si rezervovať svoje aktivity online alebo na mieste.

Santa Claus Village, Rovaniemi
Santa Claus Village, Rovaniemi

Ako sa do Santa Claus Village Fínsko dostať

Ako sa sem dostať? Santa Claus Village sa nachádza 8 km severne od Rovaniemi pri ceste číslo 4 smerom na Ivalo. Môžete tam dostať aj miestnym autobusom číslo 8, ktorý premáva cca každú hodinu z centra mesta a z letiska. Cesta trvá približne 15 minút a jednosmerný lístok stojí 4€ pre dospelých a 2€ pre deti. Obojsmerný stojí 7€ pre dospelých a 3€ detský. Lístky si kôžete kúpiť priamo v autobuse, preferuje sa platba kartou. Ak nechcete ísť autobusom, je možnosť využiť tiež taxi alebo si prenajať auto.

Zaujímavosti

  • Santa Claus Village bola otvorená v roku 1985
  • Pôvodným domovom Santa Clausa bola hora Korvatunturi na hraniciach Fínska s Ruskom. V roku 1985 bolo za jeho domov ale oficiálne vyhlásené mesto Rovaniemi.
  • Polárny kruh prechádza cez Santa Claus Village. Biela čiara označujúca Polárny kruh (na svojom mieste od roku 1865) je namaľovaná cez celý park. Návštevníci oficiálne vstupujú do arktickej oblasti, keď prekročia túto čiaru. Je to obľúbené miesto na fotografovanie. Zaujímavosťou je, že skutočný Polárny kruh je až o 700 metrov ďalej na severe, južne od letiska Rovaniemi. Sklamanie? Tiež som bol sklamaný, keď som sa to dozvedel.
  • Santa Clausova kancelária sa nachádza v hlavnej budove dediny. Návštevníci si tu môžu fotografovať a pokecať so Santa Clausom. Treba však poznamenať, že Santa má svoje „úradné hodiny“ a nemusí byť v kancelárii stále, aj keď je dedinka otvorená.
  • Hlavná pošta Santa Clausa – Na tejto pošte môžu návštevníci čítať listy poslané Santovi. Odosielatelia môžu tiež požiadať o to, aby im bol pred Vianocami poslaný odpovedný list od Santu. Táto pošta je oficiálnou fínskou poštou.
  • Polárnu žiaru je možné pozorovať približne 150 nocí v roku od polovice augusta do začiatku apríla. Najlepšie miesta na sledovanie polárnej žiary sú Arktická záhrada a vrch Ounasvaara. Tento jav je spôsobený elektricky nabitými časticami zo Slnka, ktoré sa zrážajú s molekulami vzduchu v zemskej atmosfére a sú odklonené magnetickým poľom Zeme. Výsledkom je emisia farebného svetla, ktoré je viditeľné v noci. Najčastejšia farba je zelená, ale môžu byť pozorované aj červená, ružová, fialová, žltá a dokonca modrá. Polárna žiara, takisto ako návšteva Santa Claus Village je zážitok na celý život.
Santa Claus a ja
Ja som Santa Claus Village navštívil mimo úradných hodín, ale potešil ma aj tento plastový Santa

Santa Claus Village je miestom, kde sa snúbi prírodná krása s magickou atmosférou Vianoc. Ak sa sem niekedy dostanete, nezabudnite pozdraviť Santa Clausa a možno si napíšete list na jeho oficiálnu fínsku poštu! Santa Claus Village je skvelé miesto na návštevu po celý rok, ale najmä v zime, keď sa mesto premení na snehovú krajinu. Ak hľadáte miesto plné mágie, zábavy a dobrodružstva, Santa Claus Village je správna voľba pre vás.