7 najkrajších lesov sveta, ktoré vyzerajú ako z rozprávky

Aj keď väčšina zemského povrchu je už prebádaného, stále sa nájdu miesta, ktoré vyzerajú ako vytiahnuté z rozprávok. Väčšinou to je však naopak – rozprávky sú inšpirované skutočnými miestami, ktoré vás uchvátia na prvý pohľad. Medzi ne patrí týchto sedem krásnych a zároveň záhadných lesov. Nebojím sa označiť ich za najkrajšie na svete. A čo vy?

1. Dark Hedges, Írsko

Nie práve les, ale o to tajuplnejšie vyzerajúca alej v Severnom Írsku. Nakrútených tu bolo mnoho rozprávok, točila sa tu dokonca aj Hra o Tróny. Stromy v tejto aleji majú okolo 200 rokov, dúfajme, že ich ďalšie stovky mysterióznych rokov ešte len čakajú.

Dark Hedges Ireland
Dark Hedges, Severné Írsko (Foto Aaron Fellmeth)

2. Čierny Les, Nemecko

Čierny Les bol zdrojom inšpirácie pre mnoho rozprávok bratov Grimmovcov. Názov „Čierny“ vznikol kvôli hustote korún miestnych stromov, ktorá je tak vysoká, že cez seba prepustí len minimum svetla a tým pôsobí celý les veľmi tmavo.

Black Forrest Germany
Čierny Les, Nemecko (Foto kreuzberg49)

3. Stromový tunel Halnaker

Vo Veľkej Británii, konkrétne v západnom Sussexe pri mestečku Halnaker sa nachádza tento úžasný stromový „tunel“. Cestička, ktorú stromy lemujú sa datuje ešte do čias Rímskej Ríše keď spájala mestá Londýn a Chichester.

Halnaker Tree Tunnel
Stromový tunel Halnaker (Foto Steven Vacher)

4. Krivý Les, Poľsko

Čierny Les, Krivý Les,… 🙂 Nikto nevie s istotou určiť, čo je príčinou tohoto zvláštneho úkazu. 400 stromov v lese pri západopoľskom meste Gryfino je vykrivených, drvivá väčšina z nich smerom na sever. Na záhadnosti pridáva fakt, že týchto 400 stromov je obklopených normálne rastúcim lesom. Teórie sú rôzne – od anomálií v gravitačnom poli, cez ťažký sneh, ktorý mal stromy údajne vykriviť, prejazd tankov počas 2. svetovej vojny, až po tú najpravdepodobnejšiu. Tá hovorí, že zakrivenie stromov spôsobili ľudia, ktorí stromy takto tvarovali a dokriva vyrastené stromy používali na výrobu nábytku a hlavne lodí. Nech je príčina akákoľvek, Krivy Les v Poľsku si so sebou rozhodne nesie značnú dávku záhadnosti.

Crooked Forest Poland
Krivý Les, Poľsko (Foto Rzuwig)

5. Bambusový les Sagano, Kyoto

Neďaleko od japonského mesta Kyoto sa nachádza fascinujúci bambusový les Sagano. Pri prechádzke lesom budete vidieť jednotlivé lúče prenikajúce cez úzke štrbiny medzi bambusovými trávami a počuť praskanie pri každom zafúkaní vetra. Prechádzka bambusovým lesom je skúsenosť na celý život.

Sagano Bamboo Forest
Bambusový les Sagano neďaleko japonského Kyota (Foto Brian Jeffery Beggerly)

6. Modrý Les, Belgicko

V Modrom Lese v Belgicku môžete byť každú jar svedkom úžasného divadla keď milióny rozkvitnutých zvončekov vytvoria v celom lese rozprávkový koberec. Modrý Les nájdete neďaleko Bruselu a návštevu odporúčam v období Apríl – Máj keď zvončeky kvitnú.

The Blue Forrest Belgium
Modrý Les, Belgicko (Foto Oli4.D)

7. Dažďový prales Quinault, Washington

Tento prales sa nachádza v severoamerickom štáte Washington. Leží v údolí vytvorenom riekou Quinault a rovnomenným jazerom. V údolí rastie nezvyklé množstvo obrovských stromov ako sú napr. tuja riasnatá (práve v tomto údolí rastie najväčšia tuja na svete – 53m), smrek sitkanský (90 – 100m), duglaska tisolistá (60 – 75m) a ďalšie.

Quinault Rain Forest Washington
Dažďový prales Quinault, Washington (Foto Rick Cameron)

Čo si o týchto krásnych prírodných výtvoroch myslíte? Staňte sa ambasádormi webu a zdieľajte zaujímavý článok.