Tip: ČÍTAJTE Dojmy z jazdy po Transfagarasane
Horský priechod Transfagarasan (Štátna cesta 7C) križuje pohorie Karpaty v strednej časti Rumunska. Vybudovaný diktátorom Nicolae Ceausescu v sedemdesiatych rokoch minulého storočia, s nadmorskou výškou 2042 mnm ide o druhú najvyššiu spevnenú cestu v krajine, hneď za Transalpinou. Transfagarasan je 92 kilometrov dlhý, má päť tunelov, jeden z nich (Tunel Balea) je najdlhší cestný tunel v Rumunsku (884 m).
Väčšina z vás pravdepodobne tento horský priechod pozná z automobilovej show Top Gear, v ktorej si Transfagarasan vyslúžil označenie „najlepšia cesta na svete“.
Budovanie cesty bolo náročné finančne, aj stratami na životoch. Počas stavby sa použilo viac ako 6 miliónov kilogramov dynamitu a keďže tento bol používaný prevažne osobami, ktoré neboli na odstrely školené, zahynulo tu údajne 40 ľudí. Toto sú oficiálne záznamy, tie neoficiálne však hovoria až o počtoch okolo 400 osôb.
Najlepší čas užiť si Transfagarasan je samozrejme leto (zvyčajne býva uzavretý od októbra do júna – obdobie sa mení v závislosti od počasia). Ideálna je návšteva počas ranných hodín, keď tu strenete len minimum ďalších automobilov.
Atrakcie v okolí Transfagarasanu
Jazero Balea
Jazero Balea je ľadovcové jazero 2034 metrov nad morom. Je 360 metrov dlhé a zhruba 11 metrov hlboké. Vzhľadom na to, že jazero Balea sa nachádza v tesnej blízkosti populárneho Transfagarasanu odkiaľ je prístupné autom, je jedným z najnavštevovanejších jazier v Rumunsku. Počas zimnej sezóny keď je Transfagarasan uzavretý, je jazero Balea prístupné lanovkou od chaty pri Vodopáde Balea.
Pri jazere sú dve chaty, stanica horskej záchrannej služby a meteorologická stanica. V blízkosti je tiež ľadový hotel – prvý vo východnej Európe.
Vodopád Balea
Najvyšší vodopád v Rumunsku – vodopád Balea je vysoký 60 metrov a nachádza sa medzi vrchmi Negoiu a Moldoveanu v nadmorskej výške 1234 metrov nad morom. Dostať sa tu dá lanovkou z jazera Balea. Z chaty Balea Cascada je to asi hodina chôdze červenou turistickou značkou.
Jazero a priehrada Vidraru
Jazero Vidraru bolo vytvorené v roku 1965 konštrukciou rovnomennej priehrady. Stavba priehrady trvala päť rokov a stála mnoho životov. S výškou 166 metrov sa jedná o najvyššiu priehradu v Rumunsku. Priehrada bola vybudovaná za účelom stavby vodnej elektrárne, ktorá sa nachádza v podzemí pod masívom Cetatuia 104 metrov hlboko. V prípade, že ste dosť odvážni, z priehrady je možnosť zaskákať si bungee-jumping.
Samotné jazero je približne 14 kilometrov dlhé a maximálnu šírku dosahuje 2,2 km. Úctyhodné rozmery potvrdzuje maximálna hĺbka – 155 metrov. Nad jazerom aj priehradou dominuje socha Prométea. Tá bola vybudovaná v roku 1965 na hore Pleasa. Prométeus s bleskom v ruke tu symbolizuje elektriku a jej silu.
Pevnosť Poenari
Keď budete zchádzať z Transfagarasanu južnou stranou, budete mať možnosť zastaviť sa pri pevnosti Poenari (zvanej tiež Citadela Poenari). Majte ale na pamäti, že najskôr si k nej musíte vyšliapať rovných 1480 schodov. Pevnosť Poenari bola vybudovaná prvým vládcom Valašska – Radulom Čiernym (Radu Negru alebo aj Negru Voda) v štrnástom storočí. Svojho času slúžila ako druhé sídlo Vladovi III. – Draculovi a zároveň ako pevnosť na strategickom mieste proti Turkom. Z výšky pevnosti za dobrého počasia uvidíte nezabudnuteľné scenérie Fagarašských hôr vrátane vyššie spomenutej priehrady Vidraru.
Transfagarasan je perfektným miestom pre milovníkov prírody a histórie. Ako bonus k bohatým historickým artefaktom ponúka neuveriteľné výhľady a stáva sa tak výborným miestom pre letný výlet. Osviežte sa skvelým horským vzduchom Fagarašských hôr a užite si to.