Salina Turda – podzemné prekvapenie v Rumunsku

ADRESA:
Aleea Durgăului 7
Turda 401106
Rumunsko

GPS SÚRADNICE:
46.588000, 23.787240

Možno by ste to nikdy nepovedali, ale rumunské mesto Turda je lokalita, kde sa nachádza najkrajšie podzemné miesto na svete. Vitajte v Salina Turda, v obrovských podzemných priestoroch, ako už bolo spomenuté, podľa Business Insider na najkrajšom mieste, nachádzajúcom sa pod zemou.

Salina Turda, RumunskoFoto someone10x

Soľná jaskyňa Salina Turda má vlastné parkovisko, kde sa tiež nachádzajú rôzne stánky s občerstvením a suvenírmi. Ak ste tu teda autom, o parkovanie nemusíte mať strach.

Po vkročení a prekonaní schodov sa ocitnete v skutočnom podzemnom raji. Salina Turda je úplne iná ako všetky tie bežné jaskyne a bane kde si v úzkych priestoroch obúchavate hlavu. V Salina Turde je všetko veľké, priestranné a vzdialené.

Salina Turda

Je to čarovný svet svetiel, tvarov a zvukov. Počujete tu ozveny ľudí, ktorých ani nevidíte.

Salina Turda

Naučíte sa niečo z histórie ťažby soli.

Salina Turda

Rovnako ako sa môžete zabaviť na dne bane kde sa nachádzajú rôzne atrakcie ako amfiteáter, biliardové stoly, stolný tenis alebo loďky, v ktorých sa môžete počlnkovať. Zabavia sa aj tí najmenší. Ruské koleso, detská bowlingová dráha a mnoho ďalších udržia vaše deti vo vytržení po celú dobu návštevy.

Salina TurdaFoto Cristian Bortles

V Salina Turde sa ťažila soľ po stovky rokov až do roku 1932. Následne bola na krátku dobu zavretá – do vypuknutia druhej svetovej vojny. Počas nej bola baňa využívaná ako bunker. Po skončení vojny až do roku 1992, kedy bola baňa otvorená verejnosti a získala status turistickej atrakcie bola baňa využívaná ako sklad pre skladovanie syrov. Od roku 1992 je Salina Turda otvorená pre turistov, ktorých ročne privíta cca 700 000.

Baňa má konštantnú teplotu 10 – 12°C, takže pred letnou návštevou sa nezabudnite obliecť a naopak v zime zhodniť šaty.

S cenou 40/20 rumunských lei (dospelí/deti), čo je asi 8.5/4.30 Euro a množstvom atrakcií pre deti aj dospelých, je Salina Turda skvelým miestom pre každý typ turistu, od zamilovaných párikov až po celé rodiny.

Navštívte oficiálnu stránku pre detailnejšie informácie.