Salina Turda – vstupné, foto a ďalšie info

ADRESA:
Aleea Durgăului 7
Turda 401106
Rumunsko

GPS SÚRADNICE:
46.588000, 23.787240

Možno by ste to nikdy nepovedali, ale rumunské mesto Turda je lokalita, kde sa nachádza najkrajšie podzemné miesto na svete. Vitajte v Salina Turda, v obrovských podzemných priestoroch, ako už bolo spomenuté, podľa Business Insider na najkrajšom mieste, nachádzajúcom sa pod zemou.

Salina Turda, RumunskoSalina Turda zvonku, Foto someone10x

Soľná jaskyňa Salina Turda má vlastné parkovisko, kde sa tiež nachádzajú rôzne stánky s občerstvením a suvenírmi. Ak ste tu teda autom, o parkovanie nemusíte mať strach. Parkovné pre autá a motocykle je 5 Lei/hod. To je cca 1€.

V priestoroch bane

Po vkročení a prekonaní schodov sa ocitnete v skutočnom podzemnom raji. Salina Turda je úplne iná ako všetky tie bežné jaskyne a bane kde si v úzkych priestoroch otĺkate hlavu. V Salina Turde je všetko veľké, priestranné a vzdialené.

Salina Turda
Priestory Salina Turda

Je to čarovný svet svetiel, tvarov a zvukov. Počujete tu ozveny ľudí, ktorých ani nevidíte.

Salina Turda
Obrovský priestor soľnej bane

Naučíte sa niečo z histórie ťažby soli.

Salina Turda
História v Salina Turde

Rovnako ako sa môžete zabaviť na dne bane kde sa nachádzajú rôzne atrakcie ako amfiteáter, biliardové stoly, stolný tenis alebo loďky, v ktorých sa môžete počlnkovať. Zabavia sa aj tí najmenší. Ruské koleso, detská bowlingová dráha a mnoho ďalších udržia vaše deti vo vytržení po celú dobu návštevy.

Salina TurdaSalina Turda, Foto Cristian Bortles

Salina Turda – história a súčasnosť

V Salina Turde sa ťažila soľ stovky rokov až do roku 1932. Niektoré zdroje hovoria, že prvá ťažba tu prebiehala už v čase Rímskej ríše, čiže cca medzi rokmi 100 – 300. Vyslovene o soľnej bani sa hovorí okolo roku 1275. Odvtedy sa tu ťažila soľ vo veľkom až do spomínaného roku 1932. Vtedy bola na krátku dobu zavretá – do vypuknutia druhej svetovej vojny. Počas nej bola baňa využívaná ako bunker. Po skončení vojny až do roku 1992, kedy bola baňa otvorená verejnosti a získala status turistickej atrakcie, bola baňa využívaná ako sklad pre skladovanie syrov. Od roku 1992 je Salina Turda otvorená pre turistov, ktorých ročne privíta cca 700 000. V roku 2010 prešli priestory rekonštrukciou.

Baňa má konštantnú teplotu 10 – 12°C, takže pred letnou návštevou sa nezabudnite obliecť a naopak v zime zhodniť šaty.

Salina Turda v skratke

Salina Turda má fascinujúcu históriu a vývoj, ktorý siaha až do stredoveku. Tu je pohľad na jej pôvod a význam:

 • Stredovek a začiatok ťažby soli:
  • 13. storočie: V tomto období sa začala ťažba soli v oblasti, kde dnes leží Salina Turda. Soľ bola vtedy doslova nad zlato a slúžila ako dôležitý obchodný tovar.
 • Rozvoj a využitie:
  • Stredovek až 20. storočie: Baňa pokračovala v ťažbe soli počas stredoveku až do začiatku 20. storočia. Soľ sa používala na konzumáciu, konzervovanie potravín a iné účely.
  • Druhá svetová vojna: Počas vojny slúžila Salina Turda ako kryt a útočisko. Uchovávali tu aj syry a iné potraviny.
 • Zatvorenie a obnova:
  • 1932: Baňa bola oficiálne zatvorená pre ťažbu soli.
  • 1992: Salina Turda bola otvorená pre verejnosť ako turistická atrakcia.
  • 2010: Po významnej rekonštrukcii bola baňa opäť otvorená a dnes je jednou z najväčších atrakcií v regióne.
 • Súčasnosť:
  • Salina Turda je unikátnym miestom, kde sa spája história so soľnou baňou, múzeom a moderným zábavným parkom.
  • Jej impozantné priestory, ako napríklad Terezia Mine, lákajú návštevníkov z celého sveta.

Vstupné a otváracie hodiny

Vstupné do Salina Turda sa delí na niekoľko typov podľa veku a dňa kedy jaskyňu navštívite. Dospelí platia od pondelka do piatku 50 Lei (cca 10€), cez víkend 60 Lei (cca 12€). Deti, študenti a seniori to majú vždy za 30 Lei. S množstvom atrakcií pre deti aj dospelých, je Salina Turda skvelým miestom pre každý typ turistu, od zamilovaných párikov až po celé rodiny.

Salina Turda má otvorené od pondelka do nedele od 9:00 do 17:00. Posledný vstup je povolený o 16:00.

Navštívte oficiálnu stránku pre detailnejšie informácie. Na oficiálnej stránke nájdete tiež link, prostredníctvom ktorého si môžete kúpiť lístky online.