Varšava – Lazienki park

Tip: ČÍTAJTE Čo vidieť a navštíviť vo Varšave?

Kráľovský park Lazienki je s rozlohou 76ha najväčším parkom vo Varšave. Park sa nachádza v samotnom centre Varšavy a je vlastne komplexom zelene a množstva historických budov. Bol vytvorený využitím bývalého voľne rastúceho lesa, čo umožnilo odchyt zveri priamo v jej prirodzenom prostredí. V 18. storočí sa park stal najkrajšou zelenou plochou Varšavy a jednou z najkrajších v Európe. Či už z hľadiska zelene alebo jedinečnej architektúry.

Lazienki park plní viacero funkcií. Je múzeom, miestom kultúrnych, vedeckých a zábavných podujatí a obľúbeným miestom na prechádzky. Je tiež významným miestom pre milovníkov hudby. Už 50 rokov sa pri pamätníku F. Chopina počas letných víkendov konajú verejné koncerty vážnej hudby zdarma.

Vstup do parku je zdarma, vstupné do jednotlivých budov sa líši. Pre aktuálne informácie ako aj otváracie hodiny odporúčam navštíviť oficiálnu stránku parku.

Najvýznamnejšie stavby Lazienki parku

Palác na ostrove – jedna z najhodnotnejších historických budov Poľska, perla poľskej architektúry a jeden zo symbolov samotnej Varšavy. Jedná sa o najvýznamnejšiu stavbu v parku. Palác je dnes sídlom Kráľovskej galérie obrazov.

Lazienki Park - Palác na ostrove
Lazienki Park – Palác na ostrove (Foto Neil Williamson)

Stará oranžéria – už z názvu je jasné, že slúžila pre pestovanie citrusových plodov. Toto miesto je však blízko späté aj s kultúrou a umením. Na mieste sa nachádza kráľovské divadlo a zbierka sôch kráľa Stanislava Augusta.

Lazienki Park Stará Oranžéria
Stará Oranžéria (Foto Poland MFA)

Myślewicki palác – pomenovaný po dnes už neexistujúcej obci Myślewice, ktorá sa kedysi nachádzala neďaleko paláca. Podľa dostupných informácií v roku 1774 steny paláca už stáli, rok začiatku výstavby je však neznámy. Palác má polkruhový pôdorys a slúžil najmä k reprezentatívnym účelom.

Lazienki Park Myslewicki Palác
Myslewicki Palác (Foto Terence Faircloth)

Biely dom – prvá budova postavená v Lazienki parku z iniciatívy kráľa Stanislava Augusta. Aj keď nie tak fascinujúco krásny a známy ako Palác na ostrove, Biely dom bol pôvodne plánovaný ako kráľová rezidencia. Nakoniec tu žili jeho najbližší. Dnes zastrešuje Kráľovskú zbierku grafík.

Lazienki Park Biely Dom
Biely Dom (Foto Bárbara Franco)

A niekoľko ďalších. Okrem krásnych stavieb objavujete pri prechádzkach sochy na každom rohu (Pamätník F. Chopina, Jána III. Sobieskiho, Henryka Sienkiewicza a mnoho ďalších). Samotných záhrad je tu dokonca viac druhov – Kráľovská, Romantická, Modernistická a najnovšia – Čínska. K dispozícii je tiež oddychová zóna pri Novej oranžérii.

Toto bol len stručný výpis z toho, čo vo varšavskom Lazienki parku môžete vidieť a zažiť. Mnoho ďalších atrakcií vás čaká pri návšteve osobne, ktorú určite odporúčam. Lazienki park je totiž jedným z miest vo Varšave, ktoré v žiadnom prípade nesmiete vynechať.