Zobor, Zoborský kláštor a Nitriansky hrad – kompletné info

Zobor je významný kopec nachádzajúci sa v pohorí Tribeč, ktorý dominuje nad mestom Nitra a je súčasťou chráneného krajinného obvodu Zoborská lesostep. Dôkazy o osídlení oblasti vrchu Zobor siahajú až do praveku, je to teda logicky miesto, kde bolo nájdených mnoho archeologických nálezov a dodnes sa tam nachádzajú stredoveké pamiatky. Medzi ne patria okrem iných Zoborský kláštor a Nitriansky hrad.

Zoborský kláštor

Zoborský kláštor, založený v 9. storočí, je jedným z najstarších kláštorov na Slovensku a bol dôležitým centrom kultúry a vzdelávania. Jeho ruiny sú dnes cieľom turistov a pútnikov.

Zoborský kláštor
Zoborský kláštor

História a Význam Zoborského Kláštora

Zoborský kláštor a Nitriansky hrad sú perly slovenskej histórie, ktoré by nemali uniknúť pozornosti žiadneho návštevníka. Tieto miesta sú nielen svedkami bohatej minulosti, ale aj miestami, kde sa prelínajú príbehy, kultúra a príroda. Ak plánujete návštevu, pripravte sa na fascinujúci výlet do hlbín stredoveku a objavte skryté poklady, ktoré v sebe ukrývajú.

Zobor, dominanta Nitry, je nielen prírodnou rezerváciou, ale aj miestom, kde sa nachádzajú zvyšky Zoborského kláštora. Tento kláštor má v slovenskej histórii významné postavenie, keďže bol založený v 9. storočí a patrí medzi najstaršie benediktínske kláštory na Slovensku. Jeho zrúcaniny dnes pripomínajú dávne časy, keď kláštor slúžil nielen ako duchovné centrum, ale aj ako miesto vzdelávania a prepisovania kníh.

Pokiaľ sa vydáte na túru k Zoborskému kláštoru, budete mať možnosť prejsť si po stopách mníchov, ktorí tu kedysi žili a pracovali. Aj keď z kláštora zostali len ruiny, stále je cítiť atmosféru kľudu a pokoja, ktorá tu vládla po stáročia. V tichu zrúcanín si ľahko predstavíte, ako mnísi chodili po kláštorných chodbách a venovali sa modlitbám a štúdiu.

Zoborský kláštor, ktorý je najstarší na území Slovenska, bol pravdepodobne založený v roku 880, keď vzniklo Nitrianske biskupstvo. Podľa legendy bol jeho prvým známym opátom Svorad, ktorý pochádzal z Poľska. V roku 1468 bol kláštor zrušený uhorským kráľom Matejom Korvínom a v roku 1471 bol vyplienený a úplne zničený poľským vojskom. Na jeho mieste nitriansky biskup v roku 1691 zriadil nový kláštor pre kamaldulov. Spolu s kláštorom bol postavený aj kostol svätého Jozefa. V tomto kláštore začal svoj rehoľný život aj vynikajúci botanik fráter Cyprián. Kláštor kamaldulov i kostol svätého Jozefa bol zrušený Jozefom II. v roku 1782. Dnes je zachovaná iba hlavná kláštorná budova (ktorú využíva Špecializovaná nemocnica svätého Svorada Zobor), ruiny kostola svätého Jozefa, oporné múry a zvyšky príbytkov mníchov. Areál kláštora je predmetom archeologického výskumu a aktivít Zoborského skrášľovacieho spolku s cieľom zachovania jeho zvyškov a ich prezentácie verejnosti.

Ako sa dostať k Zoborskému kláštoru

Bez pochýb najlepším spôsobom, ktorý vašu turistiku na Zobor obohatí o množstvo zaujímavosti o vrchu Zobor je využitie náučného chodníka Zoborský kláštor. Nezabudnite si vziať pohodlnú obuv, pretože prechádzka po historických pamiatkach a prírodných chodníkoch môže byť náročná. A nezabudnite, že každý kameň a každý výhľad má svoj príbeh, ktorý čaká, aby ste ho objavili.

Ku kláštoru sa viete dostať MHD (zastávka Nemocnica Zobor), ale aj autom. Parkovanie je možné na parkovisku kúsok pod nemocnicou. Do areálu kláštora sa dostanete novovybudovaným chodníkom, označeným tabuľami. Chodník sa nachádza mimo areálu nemocnice.

Nitriansky hrad

Od Zoborského kláštora nižšie, smerom do mesta sa týči Nitriansky hrad, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou nitrianskej panorámy. Hrad, ktorý bol postavený na skale nad riekou Nitra, bol počas svojej dlhej histórie svedkom mnohých historických udalostí. Dnes je hradom, ktorý ponúka nádherný výhľad na mesto a okolie a je domovom pre biskupský palác a katedrálu svätého Emeráma.

Pri návšteve Nitrianskeho hradu sa ocitnete v srdci slovenskej histórie. Hrad bol v minulosti centrom mocenských bojov, ale aj miestom, kde sa rozhodovalo o osude celej krajiny. Jeho múry sú plné príbehov o rytieroch, šľachticoch a biskupoch, ktorí tu kedysi vládli. Prechádzka po hradných múroch je ako cesta časom, kde každý kameň má svoj príbeh.

Nitriansky hrad
Nitriansky hrad (zdroj: Maria)

Návšteva Zoborského kláštora a Nitrianskeho hradu je ako otvorenie knihy plnej dobrodružstiev. Každý krok vás priblíži k pochopeniu histórie a kultúry, ktorá formovala Slovensko. A či už ste milovníkom histórie, prírody alebo len hľadáte miesto na pokojný oddych, tieto miesta vám ponúknu nezabudnuteľný zážitok.

Hrad Nitra a jeho história

Hrad bol postavený na vápencovom vrchu, ktorý z troch strán obteká meander rieky Nitra. Nitriansky hrad bol postavený v 9. storočí a pôvodne zaberal celú oblasť hradného kopca aj horného mesta, asi osem a pol hektára. Dominantou hradného areálu je Katedrála svätého Emeráma, biskupský palác a mohutné opevnenie s vystupujúcimi bastiónmi. Dnes na hrade sídli biskupský úrad.

Hradný vrch bol svedkom najstarších slovanských dejín, keď sa tu koncom 8. storočia začalo formovať Nitrianske kniežatstvo. Výhodná poloha lokality, z troch strán chránenej riekou Nitrou, sa stala vhodným miestom na vybudovanie opevneného hradiska. Práve tu s veľkou pravdepodobnosťou stál Pribinov kostol, spojený s najstaršou písomnou zmienkou o meste, no i celom kniežatstve. Po začlenení Nitrianskeho kniežatstva do Veľkej Moravy sa mesto stalo sídelným centrom kniežaťa, ktorý hradisko ďalej rozširoval a opevňoval. Potvrdené písomné správy o hradisku pochádzajú z roku 871 a záznamy v Maurovej kronike z polovice 11. storočia už spomínajú baziliku svätého Emeráma, ktorá dodnes tvorí súčasť hradného komplexu.

Hrad sa stal stredom záujmu panovníkov ako Matúš Čák Trenčiansky, Žigmund Luxemburský alebo Matej Korvín, ktorého vojsko hrad v roku 1465 spustošilo. Opevnenie bolo opäť zosilnené počas tureckých nájazdov na územie južného Slovenska v 16. storočí, kedy bol vybudovaný aj renesančný hradný palác a nová vnútorná hradná brána. Napriek dobrému obrannému systému sa v roku 1663 na krátky čas Turkom podarilo hrad ovládnuť a následne sa pristúpilo k prebudovaniu celého obranného systému. Na začiatku 18. storočia bol prestavaný aj tzv. horný kostol a pribudol biskupský palác.

Pri prechádzke po hradnom komplexe si všimnete rôzne architektonické štýly, ktoré sú dôkazom dlhej a komplikovanej histórie hradu. Románske, gotické a barokové prvky sa tu miešajú a vytvárajú jedinečný estetický zážitok. Hradné múry, veže a brány sú nielen krásne, ale aj pripomienkou obranných mechanizmov, ktoré chránili hrad pred nepriateľmi.

V rámci hradu sa nachádzajú aj rôzne expozície, ktoré vám umožnia lepšie pochopiť históriu a kultúru regiónu. Môžete navštíviť biskupský palác, ktorý je dnes sídlom Nitrianskeho biskupstva, alebo sa ponoriť do histórie v Diecéznom múzeu, ktoré je súčasťou hradného areálu. Expozície sú bohaté na umenie, sakrálne predmety a archeologické nálezy, ktoré vám poskytnú hlbší vhľad do minulosti.

Okrem stálych expozícií sa na hrade konajú aj rôzne podujatia, ktoré oživujú jeho historické priestory. Koncerty, divadelné predstavenia a festivaly pridávajú hradu moderný rozmer a umožňujú návštevníkom zažiť jeho atmosféru v novom svetle. Či už ide o letné hudobné večery pod hviezdami alebo o historické rekonštrukcie, Nitriansky hrad je živým miestom, kde sa história stretáva s prítomnosťou.

Zaujímavosti Nitrianskeho hradu

 • Štyria (!) uhorskí králi sa narodili práve v Nitre. Už tento samotný fakt dokazuje, akú významnú úlohu hrala v dejinách Slovenska Nitra a Nitriansky hrad.
 • Meno Kniežaťa Pribinu, ktorý v tejto oblasti vládol nebolo náhodné. Meno Pribina znamenalo, že s ním vždy niečo pribývalo/pribúdalo a zveľaďovalo sa.
 • Najcennejšou časťou Nitrianskeho hradu je katedrála z roku 1642.
 • Nitriansky hrad stojí na brale, v mieste starého výšinného slovanského hradiska.

Praktické informácie k Nitrianskemu hradu

Ako sa na Nitriansky hrad dostať? Záleží od spôsobu dopravy, ktorý preferujete. Cesta na Zobor autom je možná ešte ďalej ako po Nitriansky hrad (konkrétne po Zoborský kláštor), ale samozrejme nečakajte, že váš výlet na Zobor autom skončí na samotnom vrchole kopca. Nitriansky hrad parkovanie síce neponúka, ale viete zaparkovať v jeho blízkosti. Blízko hradu nájdete malé (platené) parkovisko na Župnom námestí, prípadne na Jesenskej ulici (na označených miestach po stranách ulice). Zaparkovať pohodlne sa dá aj zo severnej strany hradu, pri zimnom štadióne, kde by to malo byť zadarmo. Viď obrázok.

Hrad Nitra parkovanie
Hrad Nitra parkovanie

Autobusom, resp. MHD sa na Nitriansky hrad dostanete zo železničnej stanice linkami 1 a 27. Vystúpte na zastávke Divadlo Andreja Bagara. Zo zastávky rázcestie autobusovej stanice na hrad prídete linkou č. 7, zo zastávky Centrum (pri OC Mlyny) linkou č. 30, takisto vystupujete pri Divadle Andreja Bagara. Zo zastávky Centrum sa môžete dopraviť tiež linkami 6 a 9, vtedy vystupujete na zastávke Predmostie.

Peší výlet na Nitriansky hrad zo severnej strany (od strany štadiónov) bude znamenať o niečo strmší výstup, ale nie je to nič nezvládnuteľné. Turniket, ktorý sa nachádza na začiatku chodníka je otvorený od šiestej ráno do desiatej večer. Ak idete pešo z mesta, výstup na hrad začnete prechodom cez podchod popod Nitriansku galériu. Za podchodom si môžete zvoliť cestu rovno (Kráľovská cesta – kratšia, ale strmšia), alebo doprava (menej strmá, privedie vás na Pribinovo námestie). Voľbu nechám na vás.

Podchod pod Nitrianskou galériou
Podchod pod Nitrianskou galériou, za ním možnosť ísť rovno alebo doprava.

Otváracie hodiny hradu Nitra sú od 7:00 do 18:00, od pondelka do nedele pre hradný areál, Diecézne múzeum je otvorené v sobotu a v nedeľu od 11:00 do 16:00 a Katedrála sv. Emeráma od pondelka do nedele od 9:00 do 12:00 a následne od 13:00 do 16:00.

Vstupné na hrad Nitra sa líši podľa toho, koľko toho chcete vidieť. Vstup len do areálu stojí 1€, na hradnú vežu 2,50€. Ďalšie vstupy (s aj bez sprievodcu) sa líšia podľa expozícií a ich presnú výšku nájdete na stránke hradu.

Hrad Nitra a jeho program je takisto ideálne naštudovať si priamo na webovej stránke hradu, ktorú som uviedol vyššie. Programy a expozície sa môžu meniť a oficiálna stránka je miesto kde nájdete najaktuálnejšie informácie o vstupnom, programe, prípadne zmenách otváracích hodín hradu Nitra.

Reštaurácia pod Hradom Nitra

Ak po túre na hrad Nitra dostanete chuť na dobré jedlo, prípadne kávu, nemusíte chodiť ďaleko. Reštaurácia pod Nitrianskym hradom a zároveň kaviareň, Castellum Cafe sa nachádza hneď poruke. Castellum Cafe je reštaurácia, ktorá sa nachádza priamo pod hradným múrom Nitrianskeho hradu. Jej poloha ponúka nádherný výhľad na mesto a hrad. Reštaurácia/kaviareň bola navrhnutá tak, aby ste mohli vidieť starú hradbu, ktorá bola objavená počas archeologického prieskumu počas výstavby. Castellum Cafe ponúka kvalitné jedlá a výbornú kávu. Je otvorená denne od 10:00 do 22:00. Ak by ste mali záujem, môžete si zarezervovať stôl na telefónnom čísle +421 910 852 001.

Vrch Zobor, to je ferrata a turistika na dosah

Neďaleko Nitrianskeho hradu sa rozprestiera Zobor, z ktorého sa naskytá úchvatný pohľad na celé mesto a jeho okolie. Tento vrch je nielen obľúbeným miestom pre turistiku a relaxáciu, ale aj dôležitým historickým miestom. Na jeho úpätí sa nachádza Zoborský kláštor, ktorý bol založený v 9. storočí a je jedným z najstarších kláštorov na Slovensku. Aj keď z pôvodného kláštora zostali len ruiny, stále je to miesto, ktoré vyžaruje pokoj a duchovnú atmosféru. O Zoborskom kláštore sme ale už písali vyššie.

Vrch Zobor s výškou 588 metrov, je dominantou Nitrianskej kotliny a súčasťou pohoria Tribeč. Jeho zelené svahy lákajú turistov na príjemné prechádzky a turistiku, ktorá je vhodná pre všetky vekové kategórie. Výstup na Zobor je možný po viacerých značených turistických chodníkoch, ktoré sú dobre udržiavané a poskytujú nádherné výhľady na okolitú krajinu. Počas výstupu sa môžete zastaviť a oddýchnuť na niektorom z príjemných odpočívadiel, ktoré sú umiestnené pozdĺž trasy. Výstup na Zobor vám nezaberie veľa času. Je pomerne nenáročný a časovo vychádza na zhruba 1 hodinu. Východiskový bod základného okruhu, ktorý vedie na vrch Zobor a späť, je pri liečebnom ústave Zobor. Určite si nájdite čas na túto túru. Pre dobrodružnejšie povahy sú na Zobore aj ferraty.

Panoráma zo Zobora
Vrch Zobor (zdroj: Roman Vanur)

Ferrata Zobor

Turistika na Zobor je aj vďaka nenáročnosti a blízkosti k Nitre veľmi obľúbená. Pokiaľ chcete svoj výstup na Zobor okoreniť, absolvujte ferratu. Pre tých, ktorí nevedia, ferrata (alebo aj via ferrata) je lezecká trasa v horskom/skalnatom teréne. Pomocou feratového setu sa istíte. Ferraty Zobor majú tri možné trasy:

 • Ferrata Brezová s dĺžkou 60m a obtiažnosťou triedy B
 • Ferrata Dubová s dĺžkou tiež 60m ale o niečo náročnejšou obtiažnosťou B/C
 • Výstupovka, ktorá začína na vrchole piliera kde končia obe spomínané ferraty. Výstupovka je jedným z dvoch možných pokračovaní na Pyramídu.

Pred výstupom na ferratu Zobor by ste mali vedieť a pripraviť sa na nasledovné:

 1. Výstroj: Na ferratu je potrebné mať so sebou a vedieť správne používať ferratový set, ktorý pozostáva zo sedáka, dvoch karabín, tlmiča pádov, prilby, rukavíc a vhodnej obuvi na lezenie s Vibram podrážkou. Ak nemáte vlastnú výstroj, môžete si ju zapožičať v penzióne ARTin, kde výstroje požičiavajú denne v čase od 9:00 hod. do 18:00 hod. Cena za požičanie setu je 10€/4hod. alebo 15€/celý deň. Záloha za 1 set je 50€.
 2. Parkovanie: Môžete parkovať na parkovisku pri penzióne ARTin. Parkovanie je zadarmo. Od penziónu vás modré turistické značenie zavedie pod les k rázcestiu Podhájska cesta. Od rázcestia potom pokračujte ďalej po modrej značke k rázcestiu Ferraty Zobor, kde odbočíte k samotným ferratám.
 3. Bezpečnosť: Pohyb po ferratách je možný iba na vlastné riziko.
 4. Otvorenie: Otvorenie ferraty Zobor je závislé od počasia, dá sa očakávať niekedy na prelome mesiacov Apríl – Máj.

Keď sa dostanete na vrchol, ocitnete sa v srdci prírodného parku Zobor, kde sa môžete pokochať panoramatickými výhľadmi na Nitranskú kotlinu, rieku Nitra a priaznivé počasie vám umožní vidieť až na Malé Karpaty. Okrem toho, Zobor je domovom bohatej flóry a fauny, takže nezabudnite mať pripravený fotoaparát alebo ďalekohľad, aby ste mohli zachytiť krásu miestnej prírody.

Zaujímavosti o vrchu Zobor

Vrch Zobor ponúka okrem dobrodružstva, ktorým sú napr. ferraty, histórie, ktorou je Zoborský kláštor aj mnoho zaujímavosti, o ktorých vie len málokto. Pozrime sa na niektoré z nich:

 • Vedľa telekomunikačnej veže na Zobore nájdete podstavec, ktorého pôvod nie každý pozná. Na podstavci stál pred 100 rokmi pamätník. Bol to Miléniový pamätník, postavený v roku 1896 Uhorskou vládou k 1000. výročiu „zaujatia vlasti“ staromaďarskými kmeňmi v roku 896. Miléniový pamätník na Zobore odstrelili členovia československej obce legionárskej 8.2.1921.
 • Zobor tiež mal svoju lanovku. Lanovka na Zobor bola v prevádzke v rokoch 1970 – 1993. V roku 2009 bola demontovaná. Dnes môžete nájsť jej pozostatky pri Pyramíde a možno aj v okolitých lesoch. Tieto pozostatky sú súčasťou bohatej histórie Zoboru, ktorý je vyhľadávanou turistickou lokalitou s množstvom zaujímavostí
 • Zobor má aj svoju jaskyňu. Jej meno je Svoradova jaskyňa. Je to systém jaskýň situovaných vo výške 355 metrov nad morom. Jaskyňa je pomenovaná po pustovníkovi Svoradovi, ktorý prišiel do Nitry z Poľska za vlády uhorského kráľa Štefana I. Vstup do jaskyne bol umelo upravený a vedie do dlhej vstupnej haly. Jaskyňa sa nachádza v blízkosti známeho Svoradovho prameňa.

Návšteva Zoboru, Zoborského kláštora a Nitrianskeho hradu je ako cesta časom, kde sa prelínajú príbehy minulosti s prírodnou krásou. Nech už ste vášnivým turistom, milovníkom histórie alebo len hľadáte miesto na relax, tieto miesta vám ponúknu všetko, čo potrebujete pre dokonalý výlet. Nezabudnite si obuť pohodlné topánky, pripraviť si fotoaparát a nechať sa uniesť kúzlom týchto miest. A či už sa rozhodnete stráviť celý deň objavovaním Zoboru alebo len niekoľko hodín v tieni hradných múrov, jedno je isté – odídete obohatení o nezabudnuteľné zážitky, ktoré si budete pamätať ešte dlho po návrate domov.

Záver

Zobor je významný kopec v pohorí Tribeč, ktorý sa týči nad mestom Nitra a je obľúbeným miestom pre turistiku a rekreáciu. Pred návštevou je dobré vedieť, že na vrchole Zoboru sa nachádza televízna veža a z ruín starého kláštora je krásny výhľad na okolie.

Zoborský kláštor, založený v 9. storočí, je jedným z najstarších kláštorov na Slovensku. Kláštor má bohatú históriu a bol dôležitým centrom kultúry a vzdelávania. Dnes sú z kláštora zachované len ruiny, ale stále sú atraktívnym cieľom pre návštevníkov, ktorí majú záujem o históriu a architektúru.

Nitriansky hrad je dominantou mesta Nitra a jednou z najstarších pevností na Slovensku. Hrad má komplexné štruktúry, vrátane katedrály, biskupského paláca a viacerých obranných prvkov. Pred návštevou je užitočné vedieť, že hrad je prístupný verejnosti a ponúka prehliadky, kde sa návštevníci môžu dozvedieť viac o jeho histórii a význame v slovenských dejinách.