Bratislava – Rím vlakom? Výhody a nevýhody

Rím je jedným z najkrajších a najzaujímavejších miest v Európe, ktoré ponúka bohatú históriu, kultúru a architektúru. Ak sa chcete vybrať do tohoto veľkolepého mesta z Bratislavy, máte na výber z rôznych spôsobov dopravy, ako sú lietadlo, autobus, auto alebo vlak. Ja osobne som bol v Ríme vlakom z Viedne už asi dva alebo tri krát, tak si zhruba popíšme výhody a nevýhody.

Bratislava – Rím letecky?

Áno, áno, väčšina ľudí sa pravdepodobne rozhodne nakúpiť letenky Bratislava – Rím a navštíviť hlavné mesto Talianska letecky. Jedná sa samozrejme o najrýchlejšiu variantu, ale nie vždy chceme cestovať s cieľom byť niekde čo najrýchlejšie. Sú dovolenky, u ktorých aj cesta je cieľ a let Bratislava – Rím asi medzi ne patriť nebude. Pokiaľ chcete spojiť svoju cestu do Ríma aj s trochou dobrodružstva a zábavy, odporúčam cestu vlakom. Priamy vlak Bratislava – Rím samozrejme neexistuje, preto je potrebné štartovať z neďalekej Viedne.

Bratislava - Rím in process - in Vienna
Viedeň hlavná stanica (zdroj: Axel Kuhlmann)

Výhody cestovania vlakom, nie lietadlom

Cestovanie vlakom je pre Slovákov nie úplne bežný spôsob, ako sa dostať z Viedne do Ríma. Medzi hlavné výhody patria:

  • Ekologickosť: Vlaky sú jedným z najekologickejších spôsobov dopravy, pretože produkujú menej emisií skleníkových plynov ako lietadlá, autobusy alebo autá. Podľa štúdie Európskej komisie z roku 2020 je cestovanie vlakom z Viedne do Ríma o 80 % menej znečisťujúce ako cestovanie lietadlom a o 60 % menej ako cestovanie autom.
  • Pohodlie: Vlaky sú čisté, klimatizované, majú wifi pripojenie, môžete si tu nabíjať svoj telefón či fotoaparát, jazda je veľmi plynulá (žiadne natriasanie) a dokonca si tu môžete kúpiť aj občerstvenie. Môžete si tiež vybrať z rôznych možností sedenia/spania ako sú sedačky, lehátka alebo lôžka, podľa toho, koľko chcete minúť a aký komfort potrebujete. Pokiaľ to možnosti vášho kupé umožnia, viete si sedačku sklopiť a vyspať sa na nej. Ale je možnosť, že si k vám cestou prisadne dvestokilový Rakúšan a potom ste dospali. Preto, pokiaľ neriešite peniaze, určite odporúčam lehátko alebo lôžko. Vlaky ponúkajú aj viac priestoru pre batožinu, takže nemusíte platiť žiadne poplatky za príručnú alebo check-in batožinu.
  • Flexibilita: Vlaky vám umožňujú cestovať podľa vlastného rozvrhu, pretože mestá Viedeň a Rím majú medzi sebou časté a pravidelné spoje. Môžete si vybrať, či chcete cestovať cez deň alebo cez noc a tiež si môžete zastaviť v iných zaujímavých mestách po ceste, ako sú Salzburg, Innsbruck, Bologna alebo Florencia. Železničné stanice sa zvyčajne nachádzajú v centre miest, takže nemusíte míňať čas ani peniaze na prepravu z letiska alebo autobusovej stanice.

Nevýhody cestovania vlakom

Cestovanie vlakom má samozrejme aj svoje nevýhody, ktoré by ste mali zvážiť predtým, ako sa rozhodnete pre túto možnosť. Medzi hlavné nevýhody patria:

  • Cena: Cestovanie vlakom z Viedne do Ríma môže byť drahšie ako cestovanie lietadlom alebo autobusom, najmä ak si nekúpite lístok v predstihu alebo ak chcete cestovať v luxusnejšej triede. Ceny lístkov sa pohybujú od 29,90 € do 149 € v závislosti od typu vlaku, triedy, dátumu a času cesty. Ak chcete ušetriť peniaze, mali by ste si lístok kúpiť aspoň 180 dní vopred, využiť zľavy pre mladých, študentov, seniorov alebo skupiny alebo použiť interrail alebo eurail pass, ak plánujete cestovať po viacerých krajinách.
  • Čas: Cestovanie vlakom z Viedne do Ríma trvá dlhšie ako cestovanie lietadlom alebo autobusom, približne 10 až 14 hodín v závislosti od typu vlaku a prípadných prestupov. Ak chcete cestovať rýchlejšie, môžete si vybrať rýchlovlaky, ktoré vám umožnia prejsť trasu za 8 až 9 hodín, ale budú vás stáť viac. Ak vám nevadí cestovať pomalšie, môžete si vybrať nočné vlaky, ktoré vám umožnia prespať po ceste a budú vás stáť menej. Musíte tiež brať do úvahy možné meškania alebo prerušenia spoju, ktoré môžu ovplyvniť vašu cestu.
  • Bezpečnosť: Cestovanie vlakom je považované za bezpečný spôsob dopravy, ale nie je bez rizika. Musíte si dávať pozor na svoju batožinu, osobné veci a doklady, pretože môžu byť odcudzené alebo poškodené. Za samozrejmosť považujem to, že budete dodržiavať pravidlá a pokyny vlakového personálu. Musíte tiež rešpektovať ostatných cestujúcich, pretože môžu byť hluční, nepríjemní alebo agresívni. Ak sa cítite ohrození alebo nepríjemne, môžete požiadať o pomoc vlakový personál alebo políciu.
Roma Termini
Raňajky na Roma Termini

Vlak ako alternatíva letu do Ríma

Cestovanie vlakom z Viedne do Ríma je zaujímavou a príjemnou alternatívou k iným spôsobom dopravy. Cesta vlakom vám ponúka možnosť vidieť krásne krajiny, navštíviť rôzne mestá a užiť si pohodlie a flexibilitu. Avšak, musíte tiež zvážiť cenu, čas a bezpečnosť, ktoré môžu byť nevýhodami tohto spôsobu cestovania. Nakoniec, rozhodnutie je na vás, podľa toho, čo hľadáte a čo vám vyhovuje najlepšie.