Drakulov Hrad Bran, Rumunsko – info pre návštevníkov

Obec Bran, neďaleko rumunského Brašova je miestom, kde nájdete rovnomenný tajomný Drakulov hrad. Bran je dedina uprostred rumunských Karpát, miesto opradené legendami. Pokiaľ uvažujete o návšteve Drakulovho hradu Bran, možno Vám prídu vhod praktické informácie ako vstupné, návštevné hodiny, apod.

Hrad Bran história

Ale najskôr troška histórie. Hrad Bran sa nachádza na historickom pomedzí medzi Transylvániou a Valašskom. Hrad bol postavený v 14. storočí a slúžil ako colnica a obranná pevnosť. Hrad je známy aj ako Drakulov hrad, pretože sa hovorí, že bol inšpiráciou pre Brama Stokera pri písaní jeho románu o tomto upírovi. Skutočnosť, ktorú ale nie každý pozná je taká, že Bran nikdy nepatril kniežaťu Vladovi III. Draculovi, ktorý bol historickým vzorom pre postavu Draculu. Hrad Bran bol v 20. storočí sídlom rumunskej kráľovnej Márie a jej dcéry princeznej Ileany. Po druhej svetovej vojne bol hrad zoštátnený a bolo v ňom zriadené múzeum, ktoré funguje dodnes. Hrad Bran je dnes najnavštevovanejším stredovekým hradom v Rumunsku a ročne ho navštívi okolo 800 000 návštevníkov.

Interiér hradu Bran
Interiér hradu Bran

Čo vidieť na hrade

  • Interiér hradu s nábytkom a predmetmi z rodových zbierok Habsburgovcov, korunovačné klenoty kráľa Ferdinanda I. a expozíciu k legende o Drakulovi.
  • Záhrady hradu s množstvom kvetov a fontánou, pod ktorou sa nachádza labyrint tajných chodieb. Nie je úplne jasné, kto vytvoril labyrint pod hradom Bran. Niektoré zdroje hovoria, že je to súčasť pôvodnej stredovekej pevnosti zo 14. storočia, iné hovoria, že bol vybudovaný neskôr ako úkryt pre kráľovskú rodinu. Labyrint je prístupný pre návštevníkov hradu a ponúka im zážitok plný napätia a tajomnosti. Labyrint hradu Bran nie je nebezpečný. Je to len atrakcia pre turistov, ktorí chcú zažiť trochu dobrodružstva a zábavy. Je osvetlený a označený, takže sa nemusíte báť, že sa stratíte alebo narazíte na upíra.
  • Skanzen v podhradí s ukážkami ľudovej architektúry a stánkami s upírskymi suvenírmi.
Hrad Bran interiér
Hrad Bran interiér

Hrad Bran vstupné a návštevné časy

Návštevné časy hradu Bran sa líšia podľa sezóny. V čase mimo sezóny (1. október – 31. marec) môžete hrad navštíviť v časoch od 09:00 do 16:00 (posledný vstup) od utorka do nedele. V pondelky od 12:00 do 16:00.

Počas sezóny (1. apríl – 30. september) navštívite hrad od 9:00 do 18:00 (posledný vstup) od utorka do nedele a v pondelky od 12:00 do 18:00.

Vstupné hradu Bran je 70 Lei pre dospelých (cca 15€) a pre seniorov nad 65 rokov 50 Lei (cca 11€). Vstupné pre študentov s platnou študentskou kartou je 40 Lei (cca 9€) a vstupné na Bran pre deti navštevujúce školu je 20 Lei (cca 4,5€).

Vstupné do mučiarní a takisto do labyrintu sa platí zvlášť. Vstupné do mučiarní na hrade Bran je 20 Lei a do labyrintu 30 Lei.

Výhľady z hradu Bran
Výhľady z hradu Bran

Cesta na Bran

Na hrad sa môžete zo Slovenska dopraviť rôznymi spôsobmi:

  • Autom: Najkratšia cesta je cez Maďarsko a Rumunsko. Z Bratislavy budete cestovať cca 900km a zaberie vám to asi 9 – 10 hodín. Z Košíc má trasa cca 730km a bude trvať okolo 9 hodín. Hrad Bran sa nachádza na hlavnej trase Bukurešť-Brašov. Pokiaľ idete autom, veľmi odporúčam prejazd cez Transfagarašan a zastávku v soľnej jaskyni Salina Turda.
  • Vlakom: Najprv musíte cestovať vlakom z Bratislavy do Budapešti (2 hodiny a 40 minút), potom z Budapešti do Brašova (10 hodín a 30 minút). Z Brašova môžete pokračovať autobusom do Branu (45 minút). Uvedené časy sú samozrejme orientačné.
  • Letecky: Najrýchlejší spôsob cesty na Bran je letieť z Bratislavy do Bukurešti (1 hodina a 40 minút) a potom si prenajať auto alebo ísť vlakom alebo autobusom do Brašova (3 hodiny) a odtiaľ do Branu.
Výhľady
Výhľady

História podrobnejšie

Praktické informácie by sme mali, ale pre lepší zážitok z návštevy je dobré poznať históriu miesta, ktoré navštíviť plánujete. Pripájam teda nakoniec trochu viac do hĺbky rozobratú históriu hradu Bran. Pokiaľ vás to zaujíma, pokračujte v čítaní.

Bran, ako som už spomínal, je jedným z najobľúbenejších miest pre návštevníkov Rumunska. Bran sa preslávil v modernej dobe, keď ho kráľovná Mária obnovila po tom, čo ho v 20. rokoch dostala od obyvateľov Brašovskej župy. Hrad je sprístupnený turistom, ktorí si ho môžu prezrieť sami alebo v rámci prehliadky so sprievodcom. Mimo hradu sú príklady tradičných rumunských sedliackych domov a roľníckych domov.

V roku 1212 postavili nemeckí rytieri drevený hrad Dietrichstein ako opevnené miesto v Burzenlande pri vstupe do horského priesmyku, ktorým obchodníci tiahli viac ako tisícročie. V roku 1242 ho však zničili Mongoli.

Prvou doloženou zmienkou o hrade Bran je zákon Ľudovíta I. Uhorského z 19. novembra 1377, ktorý dáva Sasi z Kronštadtu (Brašov) privilégium postaviť kamenný hrad na vlastné náklady a vlastnou pracovnou silou. Neďaleko Brašova sa v tej dobe začala rozvíjať osada Bran. V rokoch 1438–1442 slúžil hrad na obranu proti Osmanskej ríši a neskôr sa stal colnicou na horskom priesmyku medzi Sedmohradskom a Valašskom. Predpokladá sa, že hrad bol krátko v držbe Mircea staršieho z Valašska (r. 1386 – 1395, 1397 – 1418), počas ktorého tu bol zriadený colný bod. Zdá sa, že valašský vládca Vlad Țepeș (Vlad the Impaler; 1448–1476) nemal v dejinách pevnosti významnú úlohu, hoci niekoľkokrát prešiel roklinou Bran. Hrad Bran patril uhorským kráľom, ale v dôsledku zlyhania kráľa Vladislava II. (r. 1471–1516) pri splácaní pôžičiek mesto Brašov získalo pevnosť späť v roku 1533. Bran hral vojensky strategickú úlohu až do polovice r. 18. storočia.

Detaily hradu

V roku 1920 Trianonská zmluva odstúpila vtedy maďarské územie Sedmohradsku a hrad sa stal kráľovským sídlom v rámci Rumunského kráľovstva. Stal sa obľúbeným domovom a útočiskom kráľovnej Márie, ktorá nariadila jeho rozsiahlu rekonštrukciu pod vedením českého architekta Karla Zdeňka Límana. Zámok zdedila jej dcéra princezná Ileana, ktorá tu počas druhej svetovej vojny prevádzkovala nemocnicu. Neskôr sa hradu zmocnil komunistický režim s vyhnaním kráľovskej rodiny v roku 1948.

V roku 2005 prijala rumunská vláda špeciálny zákon umožňujúci reštitučné nároky na nezákonne vyvlastnené nehnuteľnosti, ako je aj Bran a tak o rok neskôr získal hrad do vlastníctva Američan Dominic von Habsburg, syn a dedič princeznej Ileany.

V septembri 2007 vyšetrovací výbor rumunského parlamentu uviedol, že retrocesia hradu arcivojvodovi Dominicovi bola nezákonná, pretože porušila rumunský zákon o majetku a dedičstve. V októbri 2007 však rumunský ústavný súd zamietol petíciu parlamentu v tejto veci. Okrem toho vyšetrovacia komisia rumunskej vlády vydala v decembri 2007 rozhodnutie, v ktorom potvrdila platnosť a zákonnosť použitých reštitučných postupov a potvrdila, že reštitúcia bola vykonaná v úplnom súlade so zákonom.

18. mája 2009 prešla správa hradu Bran z vlády pod správu arcivojvodu Dominica a jeho sestier Marie-Magdalény Holzhausenovej a Alžbety Sandhoferovej. 1. júna 2009 Habsburgovci otvorili zrekonštruovaný zámok pre verejnosť ako prvé súkromné múzeum v krajine a s dedinou Bran zverejnili spoločnú strategickú koncepciu na udržanie svojej nadvlády v rumunskom turistickom okruhu a na zabezpečenie ekonomickej základne v regióne.

Dnes je zámok múzeom, venovaným umeniu a nábytku zozbieraného kráľovnou Máriou. Turisti si interiér môžu prezrieť sami alebo prehliadkou so sprievodcom. Na úpätí kopca je malý skanzen, ktorý vystavuje tradičné rumunské roľnícke stavby (chaty, stodoly atď.) z celej krajiny.

Pokiaľ budete cestovať Rumunskom, určite tento hrad/zámok navštívte, neoľutujete to.