Varšava – Staré mesto

Varšavské Staré mesto je najstaršou historickou časťou Varšavy. Je centrom a je ohraničené ulicami Grodzka, Mostowa, Podwale a na brehoch Wisly Gdanským nábrežím. Staré mesto bolo počas invázie do Poľska v roku 1939 značne poškodené nemeckou Luftwaffe. Bombardovanie bolo vtedy zámerne cielené na obytné a historicky významné oblasti. Po dobytí Varšavy boli časti Starého mesta obnovené, ale po Varšavskom povstaní (august – október 1944) bola celá časť systematicky zapálená a zničená. Ďalšia obnova štvrte prišla po druhej svetovej vojne. Počas piatich rokov a za významnej podpory ZSSR bolo vtedy celé Staré mesto obnovené do pôvodnej podoby (s využitím pôvodného materiálu) a v roku 1980 zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Dnes je varšavské Staré mesto (spolu s parkom Lazienki) jednou z top turistických atrakcií poľského hlavného mesta.

Najvýznamnejšie pamiatky Starého mesta

Kráľovský palác

Jedna z najvýznamnejších pamiatok poľského hlavného mesta. Na jeho mieste bol postavený prvý drevený hrad už v 13. storočí. V 15. storočí tu bol postavený gotický zámok, ktorý bol koncom 16. storočia prestavaný na renesančný. Posledná prestavba prebehla v 18. storočí. V súčasnosti sídli v Kráľovskom paláci Národné múzeum a konajú sa tu významné slávnostné udalosti (napr. nedávna návšteva Donalda Trumpa v Poľsku). Palác je obklopený krásnymi malými uličkami s farebnými historickými domami.

Pre aktuálne ceny lístkov, otváracie hodiny a ďalšie detailné informácie navštívte oficiálnu stránku paláca (EN).

Kráľovský palác vo Varšave
Kráľovský palác vo Varšave (foto Horst Gutmann)

Staromestské námestie

Centrum varšavského Starého mesta. Námestie vzniklo už na prelome 13. a 14 storočia. Z každého rohu námestia vychádzajú dve ulice. Zaujímavosťou námestia je aj to, že každá z jeho štyroch strán je pomenovaná po ľuďoch, ktorí tu kedysi žili:

  • Severná strana – Jána Dekerta
  • Východná strana – Franciszka Barssa
  • Južná strana – Ignáca Zakrzewského
  • Západná strana – Huga Kołłątaja
Varšavské Staromestské námestie
Varšavské Staromestské námestie (foto Jorge Láscar)

Palác kultúry a vedy

Ďalší z množstva varšavských palácov, tento je však niečim iný. Nie je stáročnou pamiatkou pamätajúcou si dávne dejiny. Palác kultúry a vedy vo Varšave je totiž postavený v rokoch 1952 – 1955 a často sa označuje ako „Stalinov dar“ mestu Varšava. Taktiež jeho pôvodný názov bol Palác kultúry a vedy Jozefa Stalina. S výškou 231 metrov je dnes najvyššou budovou Varšavy. V paláci sa nachádza niekoľko múzeí, kongresová sála a výhliadka. Medzi občanmi Poľska, pre ktorých predstavuje palác symbol neslobody povojnovej éry sa jedná o značne kontroverznú stavbu. V roku 1989 bola takmer polovica občanov Varšavy za zbúranie paláca.

Varšavský Palác kultúry a vedy
Varšavský Palác kultúry a vedy (foto laserbub)

Veľké divadlo

Po poľsky Teatr Wielki je jedným z najväčších divadiel v Európe aj na svete. Sídli tu Národná opera aj Poľský národný balet. Budova bola postavená v klasicistickom slohu v rokoch 1825 – 1833. Podobne ako väčšina varšavských (nie len historických) budov, aj Veľké divadlo bolo zničené počas 2. svetovej vojny a po vojne vystavané odznova.

Veľké divadlo - Varšava
Veľké divadlo – Varšava (foto Maciek Lulko)

Katedrála svätého Jána Krstiteľa

Rímskokatolícka katedrála vo varšavskom Starom meste. Prvýkrát postavená v roku 1390 ako drevený kostol. Spolu s ďalšími stavbami počas 2. svetovej vojny zbúraná. Po vojne bola vykonaná rekonštrukcia na základe historických (nie predvojnových) podkladov. Dnes je katedrála spolu s celou štvrťou Staré mesto zapísaná v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Katedrála svätého Jána Krstiteľa
Katedrála svätého Jána Krstiteľa (foto Jorge Láscar)

Záver

Keď si to zhrnieme, varšavské Staré mesto je lokalita, ktorá sa pri turistickej návšteve snáď ani nedá minúť. Je akýmsi Fénixom, ktorý po 2. svetovej vojne vstal z popola a dnes priťahuje milióny turistov z celého sveta.