Talianske špeciality alebo čo ochutnať v Taliansku

Niektorí to možno viete, niektorí nie, ale faktom je, že som veľkým milovníkom Talianska. Od talianskych áut, cez taliansku kultúru, talianske more až po všemožné talianske špeciality. V tomto podrobnom článku vám dám tipy, aké talianske špeciality by ste pri návšteve tejto stredozemnej krajiny nemali určite vynechať, prípadne ak sa do Talianska nechystáte, kľudne objednať online. Poďme na to!

Talianske víno

Prvou špecialitou Talianska v zozname nemôže byť nič iné ako talianske víno. Taliansko je jednou z najväčších a najslávnejších vinárskych krajín sveta. Má bohatú a rozmanitú históriu pestovania viniča a výroby vína, ktorá siaha až do staroveku.

Najvýznamnejšie talianske vinohradnícke oblasti

Taliansko sa pýši množstvom vinohradníckych oblastí, ktoré sa líšia podľa klímy, pôdy, tradícií a odrody hrozna. Poďme si povedať niečo o najznámejších a najobľúbenejších vinohradníckych oblastiach Talianska a ich charakteristické vlastnosti.

Toskánsko

Toskánsko je jednou z najpopulárnejších a najkrajších oblastí Talianska, ktorá sa nachádza v strednej časti krajiny. Je známa svojou nádhernou prírodou, bohatou kultúrou, umeleckým dedičstvom a samozrejme svojou špecialitou – vynikajúcim vínom. Toskánsko je domovom niektorých z najslávnejších a najdrahších talianskych vín, ako sú Chianti, Brunello di Montalcino, Vino Nobile di Montepulciano alebo Super Toscani. Tieto vína sa vyrábajú z odrody Sangiovese, ktorá je najrozšírenejšou a najtypickejšou odrodou toskánskeho vinohradníctva. Toskánsko má stredomorskú klímu, ktorá je ideálna pre pestovanie viniča, s teplými a suchými letami a miernymi a vlhkými zimami. Pôda je rôznorodá, od piesočnatej a ílovej v nížinách, po vápenatú a štrkovitú v kopcoch.

Piemonte

Piemonte alebo Piemont je oblasť na severe Talianska, ktorá hraničí s Francúzskom a Švajčiarskom. Je to jedna z najprestížnejších a najkvalitnejších vinohradníckych oblastí Talianska, ktorá produkuje niektoré z najslávnejších a najuznávanejších vín na svete, ako sú Barolo, Barbaresco, Asti Spumante alebo Gavi. Piemonte sa špecializuje na výrobu červených vín z odrody Nebbiolo, ktorá je považovaná za jednu z najlepších a najnáročnejších odrôd na svete. Z tejto odrody vznikajú talianske špeciality z kategórie vín s vysokou kyslosťou, tanínmi a alkoholom, ktoré majú intenzívnu arómu a chuť a ktoré sa vyznačujú dlhou životnosťou a potenciálom na zrenie. Piemonte má kontinentálnu klímu, ktorá je ovplyvnená blízkosťou Álp. Letá sú horúce a suché, zimy sú chladné a častokrát aj so snehom. Pôda je zložená z vápenca, ílu, piesku a minerálov.

Sicília

Sicília je najväčší taliansky ostrov v Stredozemnom mori. Je to jedna z najstarších a najpestrejších vinohradníckych oblastí Talianska, ktorá sa vyznačuje bohatou históriou, kultúrou a gastronómiou. Sicília produkuje veľké množstvo vín rôznych štýlov, kvalít a cien, od sladkých a aromatických vín, ako je Marsala alebo Malvasia delle Lipari, po suché a ovocné víná, ako napr. Nero d’Avola alebo Grillo. Sicília má typickú stredomorskú klímu, s horúcimi a suchými letami a miernymi a daždivými zimami. Pôda je tu rôzna, od vulkanickej a úrodnej v okolí sopky Etna, po piesočnatú a chudobnú v pobrežných oblastiach.

Najznámejšie odrody talianskeho vína

Taliansko je jednou z najväčších a najrozmanitejších vinárskych krajín sveta. Má viac ako 300 pôvodných odrôd viniča, ktoré sa pestujú v 20 vinohradníckych regiónoch. Talianske špeciality v podobe vín sú známe svojou kvalitou, rozmanitosťou a charakterom. Ktoré sú najznámejšie?

Pinot Grigio

Pinot Grigio je biela odroda, ktorá pochádza z Francúzska, kde sa nazýva Pinot Gris. V Taliansku sa pestuje najmä v severovýchodných regiónoch Veneto, Friuli-Venezia Giulia a Trentino-Alto Adige. Pinot Grigio je živé a pikantné víno, s jemnou arómou kvetov, hrušiek a citrusov. Je to ľahké a osviežujúce víno, ktoré sa hodí k morským špecialitám, rybám, cestovinám a bielemu mäsu.

Traminer

Traminer je biela odroda, ktorá má svoj pôvod v oblasti Tramin v Južnom Tirolsku. Je to jedna z najstarších a najaromatickejších odrôd viniča. Traminer sa vyznačuje korenistou a ovocnou vôňou, v ktorej dominujú tóny ruže, liči, grapefruitu a korenia. Je to plné víno, ktoré sa výborne spája s pikantnými a exotickými špecialitami, ako je indická, thajská alebo čínska kuchyňa.

Sauvignon Blanc

Svetoznáma špecialita Sauvignon Blanc je biela odroda, ktorá sa pôvodne pestovala v oblasti Loire vo Francúzsku. V Taliansku sa nachádza hlavne v regiónoch Friuli-Venezia Giulia, Trentino-Alto Adige a Toskánsko. Sauvignon Blanc je hravé a svieže víno s intenzívnou arómou byliniek, trávy, zeleného jablka a egreša. Je to ideálne víno na aperitív, alebo k šalátom, syrom, zelenine a rybám.

Barolo

Barolo je červená odroda, ktorá sa pestuje výhradne v oblasti Langhe v Piemonte. Je to jedna z najslávnejších a najprestížnejších odrôd talianskeho vína, ktorá sa nazýva aj kráľom vín. Jedná sa o skutočnú taliansku špecialitu. Barolo sa vyrába z odrody Nebbiolo, ktorá dáva vínám vysoký obsah tanínov, kyselín a alkoholu. Barolo je silné a komplexné víno, s bohatou arómou čerešní, sliviek, ruže, tabaku, kože a zeme. Je to víno, ktoré vyžaduje dlhé zrenie v dubových sudoch a fľašiach a ktoré sa výborne hodí k hovädziemu mäsu, divine a zrelým syrom.

Barbaresco

Aj Barbaresco je červená odroda, ktorá sa pestuje v oblasti Langhe v Piemonte. Je to sesterské víno Barola, pretože sa tiež vyrába z odrody Nebbiolo, ale v miernejšom a elegantnejšom štýle. Barbaresco je jemnejšie a prístupnejšie víno s ovocnou a kvetinovou vôňou, v ktorej sa miešajú tóny čerešní, malín, fialky, mäty a anízu. Je to víno, ktoré sa skvele kombinuje s teľacím mäsom, bravčovým mäsom, hydinou a syrom.

Barbera

Barbera je červená odroda, ktorá je najrozšírenejšou a najpestovanejšou odrodou v Piemonte. Je to odroda, ktorá sa prispôsobuje rôznym pôdnym a klimatickým podmienkam a ktorá dáva vznik rôznym typom vín. Barbera je ovocné a kyslé víno, s výraznou arómou čiernych ríbezlí, čučoriedok, čerešní a kávy. Je to ľahké a príjemné víno, ktoré sa dá piť mladé, alebo zrejúce v dubových sudoch. Je to univerzálne víno, ktoré sa hodí k rôznym jedlám, ako sú cestoviny, pizza, syry a salámy.

Víno ako talianska špecialita v kultúre

Víno má v talianskej kultúre nepochybne špeciálne miesto. Víno je pre taliansko špecialitou, bez ktorej si túto krajinu nevedia predstaviť nielen Taliani, ale ani ostatné národy. Víno je pre Taliansko nielen nápoj, ale aj symbol životného štýlu, identity a dedičstva. V Taliansku sa pestuje už od staroveku, keď ho priniesli Gréci a Etruskovia. Rimania potom rozšírili vinohradníctvo po celej Európe a vytvorili základy pre moderné apelácie a klasifikácie. Víno sa stalo neoddeliteľnou súčasťou talianskej kuchyne, ktorá sa vyznačuje bohatou a rozmanitou paletou chutí, farieb a ingrediencií. Víno sa používa nielen na pitie, ale aj na varenie, marinovanie a dochucovanie jedál. Taktiež sa víno v Taliansku považuje za spoločenský prvok, ktorý podporuje komunikáciu, pohostinnosť a radostné oslavy. V Taliansku sa konajú mnohé vinárske festivaly, ktoré oslavujú miestne odrody, tradície a remeslá. Niektoré z najznámejších festivalov sú:

 • Festa dell’Uva (Festival hrozna) – je najstarším a najväčším vinárenským festivalom v Taliansku, ktorý sa koná každoročne v septembri v meste Impruneta v Toskánsku. Festival ponúka prehliadky viníc, ochutnávky vína, ale aj iných talianskych špecialít, hudbu, tanec, umenie a historické sprievody.
 • Vinitaly – je medzinárodný veľtrh vína, ktorý sa koná každoročne v apríli v meste Verona v regióne Veneto. Je to najväčšia udalosť svojho druhu na svete, ktorá predstavuje viac ako 4 000 výrobcov vína z Talianska a zahraničia. Vinitaly ponúka možnosť ochutnať tisíce rôznych vín a talianskych špecialít, stretnúť sa s odborníkmi, navštíviť semináre, workshopy a rôzne súťaže.
 • Cantine Aperte (Otvorené pivnice) – iniciatíva, ktorá sa koná každoročne v máji v celej krajine. Je to príležitosť pre verejnosť, aby navštívila miestne vinárstva, spoznala vinárov, videla proces výroby vína a ochutnala ich produkty. Cantine Aperte je tiež spôsob, ako podporiť malé a rodinné podniky, ktoré tvoria väčšinu talianskeho vinohradníctva.

Z vinice do fľaše

Proces výroby (nielen talianskeho) vína sa skladá z niekoľkých kľúčových krokov, ktoré môžu ovplyvniť jeho kvalitu, chuť a charakter. Týmito krokmi sú:

 • Zber hrozna: Ide o prvý a veľmi dôležitý krok, pretože kvalita hrozna určuje maximálny potenciál vína. Hrozno sa zbiera keď je plne vyzreté a zdravé, čo závisí od typu pôdy, odrody, klímy a ďalších faktorov. Zber sa môže robiť ručne alebo strojovo, pričom ručný zber je šetrnejší k bobuliam a umožňuje lepší výber.
 • Odstopkovanie a drvenie: Tento krok spočíva v oddelení stopiek od bobúľ a narušení šupiek, aby sa uvoľnila šťava. Stopky strapca sa odstraňujú, pretože obsahujú nežiaduce horké látky, ktoré by mohli pokaziť chuť vína. Drvenie sa robí opatrne, aby sa nenarušili jadierka, ktoré taktiež obsahujú horké látky. Výsledkom tohto kroku je rmut, ktorý je vlastne kašovitou zmesou drveného hrozna.
 • Macerácia: Je to proces, pri ktorom sa rmut necháva nakvášať a uvoľňujú sa z neho látky ako farbivá, taníny, aromatické látky a ďalšie. Macerácia je veľmi dôležitá pre výrobu červených a ružových vín, pretože im dodáva farbu, štruktúru a vôňu. Dĺžka macerácie závisí od typu vína, ktoré sa vyrába a môže trvať od niekoľkých hodín až po niekoľko týždňov. Počas macerácie sa musí rmut pravidelne miešať alebo preliať, aby sa zabezpečila rovnomerná extrakcia látok.
 • Fermentácia: Je biochemický proces, pri ktorom sa za prítomnosti kvasiniek a kyslíka mení cukor v mušte na alkohol, oxid uhličitý a teplo. Fermentácia sa môže uskutočňovať v rôznych nádobách ako napr. nerezové cisterny, betónové nádrže, dubové sudy, amfory alebo fľaše. Dôležitým faktorom je teplota fermentácie, ktorá ovplyvňuje rýchlosť a priebeh procesu, ako aj výsledné vlastnosti vína. Fermentácia sa zastaví, keď sa spotrebujú všetky cukry, alebo keď sa dosiahne požadovaná úroveň alkoholu. Niektoré vína prechádzajú aj druhou fermentáciou, nazývanou malolaktická, pri ktorej sa mení kyselina jablčná na kyselinu mliečnu, čo znižuje kyslosť a zvyšuje hladkosť vína.
 • Lisovanie: Proces, pri ktorom sa z rmutu vylisuje mušt a oddelia sa zvyšky bobúľ, šupiek a jadierok. Lisovanie sa robí po skončení fermentácie alebo u bielych a ružových vín aj pred fermentáciou. Lisovanie sa môže robiť rôznymi spôsobmi, či už ručne, mechanicky, pneumaticky alebo hydraulicky. Cieľom lisovania je získať čo najviac muštu s čo najlepšou kvalitou.
 • Zrenie: Pri zrení sa víno necháva dozrievať v nádobách ako sú sklenené fľaše, dubové sudy, betónové nádrže, oceľové cisterny alebo amfory. Zrenie slúži na stabilizáciu, zjemnenie a vylepšenie vlastností vína ako sú farba, vôňa, chuť a štruktúra. Zrenie môže trvať od niekoľkých mesiacov až po niekoľko rokov v závislosti od typu vína a požadovaného štýlu. Počas zrenia sa víno môže čistiť, filtrovať, síriť, miešať alebo prelievať, aby sa dosiahla požadovaná kvalita.
 • Stáčanie: Posledným krokom v procese výroby obľúbenej talianskej špeciality – vína je stáčanie. Pri stáčaní sa víno plní do fliaš a uzatvára zátkami, šroubovými uzávermi, korunkami alebo inými spôsobmi. Stáčanie sa robí za hygienických podmienok, aby sa zabránilo kontaminácii vína. Niektoré vína sa pred stáčaním ešte môžu upravovať, napríklad pridávaním cukru, alkoholu, oxidu uhličitého alebo iných látok. Po stáčaní sa víno označuje etiketou, ktorá obsahuje základné informácie o víne, ako sú názov, ročník, odrôda, apelácia, obsah alkoholu, výrobca a ďalšie.

Tradičné talianske techniky výroby vína

Taliansko je jednou z najstarších a najväčších vínnych krajín na svete, ktorá sa vyznačuje veľkou rozmanitosťou odrôd, regiónov, štýlov a kvalít vína. Talianske vína sú známe svojou osobitosťou, charakterom a bohatou históriou. Niektoré z tradičných talianskych techník výroby vína sú:

 • Macerácia: Ako sme už spomínali, macerácia je proces, pri ktorom sa rmut necháva nakvášať a uvoľňujú sa z neho rôzne látky. Táto technika je veľmi dôležitá pre výrobu červených a ružových vín, pretože im dodáva farbu, štruktúru a vôňu. Talianske červené vína sa vyznačujú dlhou a intenzívnou maceráciou, ktorá môže trvať až niekoľko týždňov. Tým sa dosahuje vysoká koncentrácia tanínov, ktoré dodávajú vínu plnosť, hĺbku a schopnosť dlhodobého zrenia. Príkladom takýchto vín sú Barolo, Barbaresco, Brunello di Montalcino, Chianti Classico, Amarone della Valpolicella a ďalšie.
 • Zrenie v dubových sudoch: Je technika, pri ktorej sa víno necháva dozrievať v drevených sudoch, najčastejšie z duba, ktorý dodáva vínu vôňu, chuť a textúru. Zrenie v dubových sudoch môže trvať od niekoľkých mesiacov až po niekoľko rokov, v závislosti od typu vína a požadovaného štýlu. Dubové sudy môžu byť nové alebo použité, veľké alebo malé, francúzske alebo americké, pražené alebo nepražené, čo ovplyvňuje stupeň vplyvu duba na víno. Zrenie v dubových sudoch je typické pre niektoré talianske červené vína, ako sú Barolo, Barbaresco, Brunello di Montalcino, Chianti Classico, Taurasi, Sagrantino di Montefalco a ďalšie. Niektoré biele vína, ako sú Soave, Gavi, Verdicchio, Greco di Tufo a ďalšie, tiež môžu zreť v dubových sudoch, aby získali zložitejšiu a bohatšiu chuť.
 • Výroba sladkých a posilnených vín: Je technika, pri ktorej sa vyrábajú vína s vyšším obsahom cukru a alkoholu, ktoré sú vhodné na dezert alebo aperitív. Sladké a posilnené vína sa môžu vyrábať rôznymi spôsobmi, napríklad:
  • Zastavením fermentácie pridaním alkoholu, čím sa zachová časť cukru v mušte. Príkladom takýchto vín sú Marsala, Malvasia delle Lipari, Vin Santo, Recioto della Valpolicella a ďalšie.
  • Použitím sušeného alebo nahnilého hrozna, ktoré má vyššiu koncentráciu cukru. Príkladom takýchto vín sú Passito di Pantelleria, Moscato di Scanzo, Picolit, Torcolato a ďalšie.
  • Použitím hrozna napadnutého hubou Botrytis cinerea, ktorá znižuje obsah vody a zvyšuje obsah cukru v bobuliach. Príkladom takýchto vín sú Sauternes, Tokaj, Trockenbeerenauslese a ďalšie.
  • Použitím hrozna zmrazeného na viniči, ktoré sa zbiera a lisuje za nízkych teplôt, čím sa oddelí ľad od muštu. Príkladom takýchto vín sú Eiswein, Icewine, Vidal a ďalšie.

Talianske víno a jedlo

Kombinácia talianskych špecialít s vhodnými vínami je umením, ktoré môže obohatiť chuťový zážitok. Tu je niekoľko tipov na ideálne párovanie:

 • Vitello Tonnato: Vitello Tonnato je talianske jedlo z nakrájaného teľacieho mäsa preliateho smotanovou omáčkou s tuniakom. Je to kombinácia, ktorá si zaslúži kvalitné víno. Čo sa týka bieleho vína, skvelým spoločníkom k vitello tonnato je rulandské šedé alebo rízling vlašský. Ak preferujete červené víno, skúste to napríklad s Barolom.
 • Pizza Margherita: je klasická talianska pizza s paradajkovým základom, mozzarellou a bazalkou. K tejto pizze sa hodí  červené víno Chianti, ktoré zdôrazní jej chuť a chuť aromatických byliniek.
  • Šumivé víno: Prosecco je ľahké a osviežujúce, ideálne k pizza večeru.
 • Risotto al Funghi je krémový ryžový pokrm s hubami. Skvelým spoločníkom v podobe bieleho vína k tejto špecialite je Chardonnay alebo Sauvignon Blanc. Z červených vín sú Barolo alebo Nebbiolo výbornou voľbou.
 • Tiramisu je sladký dezert s vrstvami mascarpone, kávy a kakaa. K tomuto dezertu sa hodí sladké víno Moscato alebo Vin Santo.

V konečnom dôsledku je to samozrejme o osobných preferenciách a experimentovaní. Skúšajte rôzne kombinácie a objavujte, čo vám najviac chutí alebo nechutí.

Zaujímavosti o talianskom víne

Talianske víno má samozrejme aj bohatú históriu a mnoho zaujímavostí. Tu je niekoľko faktov o najznámejšej špecialite talianska:

Oenotria – Krajina vín

V minulosti sa Taliansko nazývalo „Krajina vína“. Už v 8. storočí pred naším letopočtom to videli starovekí Gréci, keď prišli do Talianska. Videli potenciál hrozna a nazvali túto krajinu Oenotria, čo znamená „Krajina vína“. Po páde Rímskej ríše v 5. storočí sa láska k vínu obmedzila na národnú produkciu a prakticky na kláštory ako sviatostné víno počas stredoveku.

Najväčší producent vína na svete

Taliansko je najväčším producentom vína na svete. Hoci Španielsko má najväčšiu plochu vinohradov (2,9 milióna hektárov), Taliansko produkuje najviac vína – takmer 50 miliónov hektolitrov, nasledované Francúzskom, ktoré produkuje cca 46 miliónov hektolitrov vína. V Taliansku sa vyprodukuje takmer 20% celosvetovej produkcie vína.

Viac ako 400 vinárskych označení v Taliansku

Taliansko má viac ako 400 chránených označení pôvodu, vrátane 74 oblastí s najvyššou kvalitou (Denominazione d’Origine Controllata e Garantita) a 334 oblastí s druhou najvyššou kvalitou (Denominazione d’Origine Controllata – DOC). To je viac ako v akomkoľvek inom európskom štáte, čo svedčí o veľkej rozmanitosti a jedinečnosti talianskych vinárskych regiónov.

Najvyššie položený vinohrad v Európe

Nachádza sa samozrejme v Taliansku, v Cortine d’Ampezzo, vo výške 1350 metrov nad morom.

Najstarší taliansky DOC

Vino Nobile di Montepulciano má pôvod až z roku 1980.

Prosecco

V zozname talianskych špecialít samozrejme nesmie chýbať Prosecco. Čo to vlastne prosecco je? Prosecco je šumivé víno, ktoré pochádza z viníc na severovýchode Talianska, konkrétne z oblastí Veneto a Friuli Venezia Giulia. Názov získal podľa dedinky s rovnakým menom. Známa talianska špecialita Prosecco sa vyrába výlučne z odrody Glera. Toto víno je charakteristické svojou sviežosťou a jemnou chuťou, čo ho robí obľúbeným ako aperitív alebo k rôznym jedlám.

Talianska špecialita prosecco a jeho typy

Nie je ale prosecco ako prosecco. Existuje mnoho rôznych typov prosecca a preto sa pozrime na niektoré z nich:

 • Brut: Tento typ prosecca je suchý a má nízky obsah cukru. Je ideálny pre tých, ktorí uprednostňujú menej sladké nápoje.
 • Extra Dry: Napriek názvu je stredne suchý. Obsahuje trochu viac cukru ako brut, ale stále je to relatívne suché víno.
 • Rosé: Toto prosecco je ružové a získava farbu z hrozna. Je osviežujúce a má jemnú ovocnú chuť.
 • Frizzante: Ide o mierne perlivé víno s menším tlakom vo fľaši. Bublinky sú jemné a rýchlejšie unikajú. Zvyčajne sú to DOC prosecca alebo neoznačené perlivé vína (Vino Frizzante).
 • Spumante: Tento typ je silne perlivý a má vyšší tlak vo fľaši (cca 2,5 bar). Bublinky sú výraznejšie a dlhšie sa udržiavajú. Spumante môže byť buď DOC alebo DOCG.
 • Cartizze: Valdobbiadene Superiore z Cartizze je jedinečným výrobkom, uznaným ako CRU najvyššej kvality. Používa exkluzívne hrozno pestované na kopci Cartizze.

Technológia výroby Prosecca

Existujú dve hlavné metódy výroby Prosecca. Prvou metódou výroby tejto talianskej špeciality je metóda Charmat alebo tiež talianska metóda. Metóda Charmat sa skladá z nasledujúcich krokov:

 • Lisovanie hrozna: Po zbere sa hrozno veľmi jemne stláča, aby sa získala iba voľná šťava z hrozna.
 • Fermentácia: Kvasinky sa pridávajú do zakalenej šťavy, kde sa začína fermentačný proces. Prvá fáza trvá asi 15 až 20 dní.
 • Druhá fáza: Tiché víno sa transformuje na šumivé víno. Kvasinky a cukor sa pridávajú do tlakových nádrží, kde vznikajú bublinky oxidu uhličitého. Táto časť trvá približne 30 dní.

Druhá metóda výroby prosecca je tradičná metóda alebo metodo classico. Táto metóda pre taliansku špecialitu prosecco sa skaldá z dvoch fáz:

  • Prvá fáza: Hrozno sa zberá a lisuje. Kvasinky sa pridávajú do šťavy.
  • Druhá fáza: Tiché víno sa transformuje na šumivé víno priamo vo fľaši. Kvasinky a cukor sa pridávajú do fľaše, ktorá sa potom zapečatí. Bublinky oxidu uhličitého sa vytvárajú vo vnútri fľaše. Táto časť trvá niekoľko mesiacov až rokov.

História Prosecca

Poďme si o tejto talianskej špecialite povedať niečo z historického hľadiska. Prosecco je talianske víno, ktoré sa stalo obľúbeným po celom svete. Jeho história siaha až dvetisíc rokov dozadu. Prosecco sa vyrábalo už dávno pred našou érou, za čias veľkého Ríma. Slovo „prosecco“ sa prvýkrát objavilo v básni „Il Roccolo Ditirambo“ v roku 1754. Táto báseň sa odohráva v provincii Vicenza, ale historický výskum naznačuje, že názov pochádza z provincie Prosecco, kde sa zdá, že vzniklo.

Prosecco je špeciálne biele víno vyrobené v zemepisnej oblasti Veneto a Friuli Venezia Giulia. Vinič je dôvodom, prečo je tento kvalitný produkt taký vzácny. Na začiatku sa tento vinič rozvíjal v Gorici a potom sa rozšíril do všetkých oblastí Venezia, Vicenza a Treviso. V prvej polovici 20. storočia však výroba Prosecca vo viacerých z týchto oblastí ubudla a objemy predaja sa sústredili výlučne v kopcoch Conegliano, Col San Martino, Asolo, Valdobbiadene a v provincii Treviso.

Až v deväťdesiatych rokoch dosiahlo Prosecco úspech v celosvetovom meradle, a to získaním certifikácie IGT, chráneného zemepisného označenia, pod ktorým sa Prosecco začalo predávať za hranicami. Jeho produkcia zaznamenala v rokoch 2005 až 2010 veľký rozmach, a to aj vďaka uznaniu DOC, ktoré umožnilo 8 000 vinárstvam a 269 domom na výrobu šumivých vín umiestniť na svetový trh ročne okolo 330 miliónov fliaš s obratom viac ako tri miliardy eur. Tento ekonomický úspech je umocnený získaním značky kvality DOCG pre niektoré historické nominálne hodnoty vín, ako napríklad Prosecco z Conegliano – Valdobbiadene. Všetky tieto faktory prispeli k dosiahnutiu a prekonaniu predaja šampanského a to v roku 2014.

Chuť a charakteristika prosecca

Popularita prosecca ako aperitívu je výsledkom jeho sviežosti a schopnosti povzbudiť chuť do jedla pred hlavným jedlom. Prosecco je známe svojou bledou až stredne zlatou farbou, ktorá odráža jeho mladistvú vitalitu.

Chuť Prosecca je často popisovaná ako svieža a ovocná, s tónmi zeleného jablka, hrušky a citrusových plodov, doplnená jemným kvetinovým podtónom. V závislosti od úrovne sladkosti, ktorá sa určuje podľa obsahu cukru, môže byť Prosecco od suchého až po mierne sladké.

Aróma tejto talianskej špeciality je často opísaná ako delikátna, s náznakmi broskyne, melónu, hrušky a bielych kvetov, čo vytvára vzrušujúci profil vôní pre tých, ktorí majú radi bohaté ovocné tóny.

No a prečo je Prosecco obľúbené ako aperitív? Je to najmä vďaka svojej ľahkej kompozícii, ktorá dobre dopĺňa rôzne talianske špeciality ako morské plody a ďalšie ľahké predjedlá. Jeho sviežosť a živá acidita robia z Prosecca ideálny nápoj na povzbudenie chuti do jedla a na príjemné začatie obľúbeného talianskeho rituálu jedenia.

Kombinovanie prosecca s jedlom

Prosecco je vynikajúce šumivé víno na párovanie s rôznymi jedlami, vďaka svojej charakteristickej kyslosti a nízkemu obsahu alkoholu. Tu sú niektoré tipy na párovanie Prosecca s jedlom:

 • Ryby: Vďaka svojej kyslosti a sladkým tónom sa Prosecco výborne hodí k mastným a slaným morským plodom.
 • Hydina: Či už ide o štíhle kuracie prsia alebo mastné vyprážané kurča, Prosecco je skvelým spoločníkom k jedlám z hydiny.
 • Pikantné jedlá: Prosecco môže byť tiež dobrým spoločníkom k pikantným jedlám, pretože jeho sviežosť môže pomôcť vyvážiť ostrú chuť.
 • Raňajky: Prosecco sa dá dokonca podávať aj k raňajkám, napríklad k vajíčkam alebo ovocným šalátom.
 • Tacos: Tacos a iné mexické jedlá sú tiež vynikajúcou voľbou na párovanie s Proseccom.

Pri výbere Prosecca na párovanie s jedlom je dôležité zvážiť úroveň sladkosti vína. Sladšie štýly Prosecca sa dobre hodia k dezertom, ako sú cheesecake alebo čerstvý citrónový koláč. Prosecco je tiež ideálnym vínom na párovanie s komplikovanejšími špecialitami, pretože neexistuje príliš veľa pravidiel, ktoré by obmedzovali jeho použitie.

Čo sa týka syrov, Prosecco sa dobre kombinuje s bohatými zemskými syrmi ako fontina, brie a camembert. Jemné bublinky Prosecca môžu tiež pomôcť prekonať slanosť niektorých tvrdých syrov, ako sú starý asiago, parmezán a pecorino romano.

Šaláty sú častokrát prehliadané, ale práve tu môže Prosecco vyniknúť. Jeho nízky obsah alkoholu môže byť zábavným spôsobom, ako urobiť váš šalát trochu zaujímavejším.

Talianske sušienky

Taliansko, krajina známa svojou vášňou pre jedlo, ponúka svetu nielen pizzu, cestoviny a skvelé vína, ale aj bohatú paletu sušienok. Tieto sladké pochúťky sú hlboko zakorenené v talianskej kultúre a každý recept má svoj príbeh, ktorý sa odvíja od starodávnych tradícií až po súčasné inovácie. O najznámejších talianskych sušienkových špecialitách si povieme v ďalšej časti článku.

Pizzelle

Pizzelle sušienky sú talianskou klasikou, ktorá sa teší obľube počas sviatkov a rodinných osláv. Tieto tenké, krehké wafle majú dlhú históriu a sú známe ako jedny z najstarších druhov sušienok na svete. Ich pôvod siaha do 8. storočia, kde boli spojené s náboženskými sviatkami a oslavami.

Tradične sa pizzelle pripravujú pomocou špeciálneho nástroja, ktorý sušienkam vtlačí charakteristický vzor. Tento vzor môže byť rôzny – od jednoduchých geometrických tvarov až po komplikované rodinné erby. V minulosti každá rodina vlastnila svoj vlastný prípravok s unikátnym dizajnom, ktorý sa dedil z generácie na generáciu.

Recept na pizzelle je pomerne jednoduchý, zahŕňa základné ingrediencie ako múka, cukor, vajcia, maslo alebo olej a arómu. Tradičná príchuť pizzelle je aníz, ale dnes existuje mnoho variácií vrátane vanilky, citrónu, čokolády a mnohých ďalších.

Pizzelle nie sú len chutné, ale aj všestranné. Môžu sa jesť samostatne ako chrumkavá pochúťka, alebo sa môžu použiť ako základ pre iné dezerty, ako sú napríklad cannoli, kde sa pizzelle zrolujú do tvaru trubičky a naplnia sa krémom.

Ich príprava je umením aj vedeckou disciplínou zároveň. Cesto musí byť správnej konzistencie a kovový prípravok na vytvorenie vzoru správne nahriaty, aby sušienky vyšli dokonale tenké a krehké. Každá sušienka je malým dielom umenia, ktoré odráža bohatú taliansku tradíciu a kultúru.

Pizzelle sušienky sú dokonalým príkladom toho, ako jednoduché ingrediencie a tradičné metódy môžu vytvoriť niečo výnimočné. Sú symbolom talianskej pohostinnosti a súčasťou každej oslavy, kde pripomínajú históriu a tradície, ktoré sú pre Taliansko také charakteristické.

Biscotti

Biscotti, známe tiež ako cantucci, sú tradičné talianske sušienky, ktoré pochádzajú z mesta Prato. Tieto dvakrát pečené sušienky sú známe svojou tvrdou textúrou a dlhou trvanlivosťou, čo ich robí ideálnymi na namáčanie do kávy alebo vína.

História biscotti siaha až do starovekého Ríma, kde boli pôvodne vyrábané ako “biscotus”, čo znamená “dvakrát pečené” v latinčine. Tento spôsob pečenia zabezpečil, že sušienky zostali suché a trvanlivé, čo bolo ideálne pre dlhé cesty a vojenské výpravy.

Tradičné biscotti sú vyrobené z jednoduchého cesta, ktoré obsahuje múku, cukor, vajcia, piniové oriešky a mandľové kúsky. Niektoré moderné variácie obsahujú čokoládu, sušené ovocie alebo rôzne druhy orechov a korenín, ako je aníz či vanilka.

Proces výroby biscotti začína miešaním surovín do cesta, ktoré sa potom formuje do dlhých, plochých chlebíkov. Tieto chlebíky sa najprv pečú, kým nie sú zlatohnedé, potom sa nechajú vychladnúť a nakrájajú sa na tenké plátky. Nakoniec sa plátky pečú znova, aby sa dosiahla charakteristická tvrdá textúra.

Biscotti sa tradične podávajú s vínom Vin Santo, ale v dnešnej dobe sú populárne aj s kávou, čajom alebo dokonca samotné. Krehká textúra a rôznorodé príchute tejto talianskej špeciality ju robia obľúbenou voľbou pre dezert alebo ako snack k aperitívu.

Okrem ich chutného pôžitku, biscotti sú tiež známe svojimi zdravotnými benefitmi. Keďže neobsahujú maslo ani olej, majú nižší obsah tukov v porovnaní s inými sušienkami. Sú tiež bohaté na bielkoviny a vlákninu, vďaka prítomnosti orechov a mandlí.

V Taliansku je výroba biscotti často rodinnou tradíciou, kde sa recepty odovzdávajú z generácie na generáciu. Každý región má svoju vlastnú verziu tejto talianskej špeciality, čo odráža miestne ingrediencie a gastronomické tradície.

Biscotti sú viac než len sušienky. Tieto talianske špeciality sú symbolom talianskej kultúry a histórie. Ich jedinečná textúra a príchute prinášajú radosť nielen Talianom, ale aj milovníkom jedla po celom svete. Či už sú podávané ako súčasť slávnostného obeda alebo ako jednoduchý snack, biscotti zostávajú neoddeliteľnou súčasťou talianskeho kulinárskeho dedičstva.

Sušienky Fava dei Morti

Fava dei morti, čo v preklade znamená “fazuľa mŕtvych”, sú tradičné talianske sušienky, ktoré sa pečú najmä počas obdobia Všetkých svätých a Dušičiek. Tieto malé, fazuľovité sušienky majú hlboké korene v talianskej kultúre a sú spojené s pietnymi rituálmi a oslavami pamiatky zosnulých.

Aj história týchto sušienok siaha do starovekého Ríma, kde boli fazuľa a iné strukoviny považované za symboly plodnosti a obnovy života. Fava dei morti sú moderným prejavom týchto starodávnych tradícií, pričom ich príprava a konzumácia symbolizujú spojenie s predkami a duchovným svetom.

Tradičné recepty na fava dei morti zahŕňajú mandľovú múku, cukor, vajcia a citrónovú kôru, ktoré spolu vytvárajú jemnú, ale intenzívnu chuť. Niektoré variácie môžu obsahovať aj pistáciovú alebo lieskovcovú múku, čím sa dosiahne odlišná chuť a farba. Sušienky sú často obalené v práškovom cukre, čo im dodáva sladký záver.

Proces výroby fava dei morti začína miešaním mandľovej múky s cukrom a vajcami, kým nevznikne hladké cesto. Potom sa pridá citrónová kôra pre príchuť a cesto sa nechá odpočinúť. Po odpočinku sa cesto formuje do malých fazuľovitých tvarov, ktoré sa pečú, kým nezískajú zlatistú farbu.

V Taliansku sa fava dei morti často podávajú na pamiatkových hostinách alebo sa rozdávajú ako darčeky v rámci pietnych obradov. Sú symbolom kontinuity života a pripomienkou, že aj keď sú naši milovaní už nie s nami, ich duch a spomienky zostávajú živé.

Okrem ich kultúrneho a duchovného významu, fava dei morti sú tiež cenné pre svoju jednoduchosť a eleganciu. Ich chuť a textúra sú ideálne na kombinovanie s kávou alebo čajom alebo ako sladká pochúťka na konci jedla.

Fava dei morti sú viac než len sušienky. Táto talianska špecialita je súčasťou bohatstva talianskej histórie a kultúry. Ich príprava a konzumácia sú aktmi, ktoré presahujú čas a generácie a sú dôkazom hlbokého rešpektu a úcty, ktorú Taliani prejavujú svojim predkom. V dnešnej uponáhľanej dobe nám fava dei morti pripomínajú, aby sme si vážili minulosť a udržiavali spojenie s našou históriou a tradíciami.

Talianske sušienky ako špecialita

Talianske sušienky, tak ako aj iné talianske špeciality vo všeobecnosti, sa vyznačujú použitím jednoduchých, ale kvalitných prísad. Olivový olej, mandľová múka, čerstvé vajcia a citrusová kôra sú základom mnohých receptov. Príprava sušienok je často jednoduchá, ale vyžaduje si presnosť a trpezlivosť, aby sa dosiahla perfektná textúra a chuť.

Kombinácia talianskych sušienok a kávy je v Taliansku nerozlučnou dvojicou. Tradícia namáčania sušienok do kávy, známa ako “inzuppare”, je nielen o chuti, ale aj o spoločenskom rituále, ktorý spája priateľov a rodinu. Svetová popularita talianskych sušienok je dôkazom ich univerzálnej obľúbenosti. Od malých talianskych cukrární až po medzinárodné reťazce, talianske sušienky si našli svoje miesto v srdciach ľudí po celom svete.

Talianska káva

Nebol by to článok o talianskych špecialitách, keby v ňom chýbala kapitola o talianskej káve.

História talianskej kávy

História kávy ako jednej z talianskych špecialít siaha až do 14. storočia a odvtedy sa vyvinula do mnohých podôb, ktoré dnes poznajú a milujú nielen Taliani, ale celý svet. Káva sa do Európy dostala vďaka obchodníkom, ktorí ju priniesli z východných krajín. Prvým mestom v Taliansku, kde sa káva stala populárnou, boli Benátky. Benátski obchodníci, ktorí obchodovali s východom, priniesli kávu do mesta a už v polovici 17. storočia sa tu otvorila prvá kaviareň.

V 18. storočí sa kaviarne stali dôležitými miestami spoločenského života v Taliansku. Boli miestom stretnutí, diskusií a politických debát. V tomto období sa tiež začala formovať kultúra espresso. Táto silná čierna káva pripravená pod tlakom, sa stala synonymom talianskej kávy. Prvý espresso stroj bol vynájdený v roku 1884 Angelo Moriondom z Turína. Tento vynález zmenil spôsob, akým sa káva pripravuje a konzumuje, a stal sa základom pre moderné espresso stroje.

Čím je talianska káva jedinečná?

Talianska káva, pravá talianska káva a ďalšie podobné označenia vytvárajú dojem, že talianska káva je skutočnou talianskou špecialitou, niečim viac, ako len obyčajným nápojom. A je to skutočne tak. Čo ale robí taliansku kávu jedinečnou a špeciálnou? Táto unikátnosť spočíva v niekoľkých hlavných faktoroch:

 • Kvalitné kávové zrná – Talianska káva sa vyrába z vysoko kvalitných zŕn Arabica. Tieto zrná sú známe svojou jemnosťou a komplexnými chuťami, ktoré prispievajú k výraznej chuti talianskej kávy.
 • Proces praženia – Tajomstvo pravého talianskeho espressa spočíva v postupe praženia kávových zŕn. Taliani majú tendenciu pražiť zrná na tmavšej strane spektra, výsledkom čoho sú tmavé a mastné zrná s vysokým obsahom kofeínu. Tento proces praženia dodáva talianskej káve bohatý a robustný chuťový profil.
 • Majstrovská príprava – Talianska káva sa tradične varí pomocou espresso strojov, ktoré produkujú koncentrovanú kávu s plným telom. Zruční talianski baristi hrajú v tomto rituále kľúčovú úlohu a zabezpečujú, že každá šálka je umeleckým dielom. Na rozdiel od rôznych veľkostí ponúkaných medzinárodnými reťazcami sa talianska káva dodáva v jednej veľkosti pre každý druh, čím sa kladie dôraz na kvalitu a chuť pred kvantitou.
 • Súčasť kultúry – V Taliansku je káva viac než len nápoj. Ide o neoddeliteľnú súčasť každodenného života. Či už stojíte pri bare alebo sedíte pri stole, vychutnávanie si kávy v Taliansku je okamihom, ktorý prinesie potešenie a relax a vojde sa do niekoľkých minút.
 • Jedinečný slovník – Vzhľadom na to, že káva je v Taliansku súčasťou kultúry, Taliani majú dokonca špecifický kávový slovník. Napríklad objednanie cappuccina po 12:00 sa považuje za neobvyklé, pretože je to tradične ranný nápoj. Výrazy ako caffè lungo, caffè ristretto a caffè macchiato označujú variácie prispôsobené individuálnym preferenciám a častiam dňa.

Typy talianskej kávy

Nakoľko talianska špecialita akou je káva je v tejto južanskej krajine veľmi komplexnou témou, objednanie toho pravého druhu kávy môže byť pre cudzinca komplikované. Čo si teda vieme pýtať a čo dostaneme? Tu sú najbežnejšie typy a názvoslovie talianskej kávy:

 • Caffè (Espresso)Keď si v Taliansku vypýtate „un caffè“, nečakajte nič iné ako silné malé espresso. Toto je typický základný kávový nápoj. Väčšina talianskych kávových nápojov začína ako espresso, ktoré sa môže pochváliť krásnou voňavou cremou na vrchu. Espresso sa pije rýchlo, v podstate ako shot a je považované za nápoj, ktorý vás má dobiť energiou pre ďalšie fungovanie do dňa.
 • Cappuccino Klasická talianska káva, cappuccino, kombinuje rovnaké časti espressa, mlieka a peny. Pre mnohých Talianov je popíjanie capuccina upokojujúci ranný rituál a ako už bolo spomenuté – požiadanie o cappuccino poobede bude v Taliansku vyzerať divne.
 • Caffè Latte Podobne ako cappuccino, ale s väčším množstvom mlieka a menšou penou, latte ponúka jemnejšiu chuť. Je ideálny pre tých, ktorí uprednostňujú krémovejší zážitok z kávy.
 • MacchiatoDávka espressa s malým množstvom napeneného mlieka na vrchu. Vytvára rovnováhu medzi intenzitou espressa a jemnosťou mlieka.
 • Caffè Americano Pre jemnejšiu kávu (známu tiež hlavne faktom, že v Taliansku ju pijú najmä turisti) vyskúšajte caffè americano. Vyrába sa zriedením espressa horúcou vodou, výsledkom čoho je väčšia šálka s podobnou silou.
 • Caffè Ristretto Koncentrovaná verzia espressa, ristretto používa menej vody počas extrakcie, čím sa ešte zintenzívňuje chuť. Je to odvážna voľba pre skutočných milovníkov kávy.
 • Caffè LungoLungo je opakom ristretta. Vyrába sa s väčšou dávkou vody ako espresso, čo má za následok jemnejšiu chuť.
 • Caffè MarocchinoTáto lahodná zmes kombinuje espresso, kakaový prášok a štipku mliečnej peny.
 • Caffè CorrettoPre dobrodružný nádych vyskúšajte caffè corretto. Je to espresso „opravené“ kvapkou grappy, brandy alebo inej liehoviny.
 • Caffè ShakeratoOsviežujúca letná voľba, shakerato je ľadové espresso pretrepané s kockami ľadu až do peny.

Talianske likéry

Talianske likéry sú úzko prepojené s kultúrou a tradičným dedičstvom Talianska. Ich vplyv je hlboký a zaujímavý. Pozrime sa na niektoré aspekty tejto talianskej špeciality v jej domovskej krajine.

Talianske likéry majú dlhú históriu, ktorá siaha až do stredoveku. Mnohé z nich boli pôvodne vyrobené mníchmi v kláštoroch. Ich recepty sa starostlivo uchovávali a prenášali z generácie na generáciu. Tento historický odkaz spája aj súčasné likéry s minulosťou a kultúrnym dedičstvom.

Ako všetci vieme, talianska kuchyňa je slávna svojimi lahodnými jedlami a nápojmi. Likéry sa často používajú ako aperitívy alebo digestívy. Napríklad limoncello, ktorý je vyrobený z citrónov, je obľúbeným talianskym likérom. Jeho osviežujúci chuťový profil je ideálny na záver bohatého jedla. Výroba likérov bola často rodinným podnikom. Rodiny si uchovávali tajné recepty a vyrábali likéry doma. Tento aspekt spojenia s rodinnými tradíciami je dôležitým prvkom talianskej kultúry.

Talianske likéry sa často podávajú na spoločenských udalostiach, ako sú svadby, oslavy a rodinné stretnutia. Sú súčasťou rituálov a slávností, ktoré spájajú ľudí.

Každý región Talianska má svoje vlastné likéry s charakteristickými prvkami. Napríklad amaretto pochádza z oblasti Lombardia a je vyrobený z mandlí. Taliani majú k týmto regionálnym likérom osobitý vzťah.

Ako vidíte, talianske likéry nie sú len nápoje, ale aj súčasť bohatej kultúry, ktorá sa prenáša z generácie na generáciu. Ich chuť a tradícia spájajú ľudí a obohacujú taliansky spôsob života.

Talianske špeciality v tekutej forme

Fernet Branca

V roku 1845 bylinkársky samouk Bernardino Branca založil so synmi spoločnosť Fratelli Branca Distillerie a vytvoril unikátny recept na Fernet-Branca. Zaujímavosťou je, že táto talianska špecialita bola prezentovaná ako tonikum a liečivo proti červom, horúčke, menštruačnej bolesti a dokonca proti cholere. Tento likér sa stal jedným z najpopulárnejších talianskych likérov na svete. Prvá továreň bola postavená v Miláne na Corso di Porta Nuova a zamestnávala viac ako 300 pracovníkov. Tajomstvo receptu je stále uchovávané v sejfe, ktorý môže otvoriť iba predseda spoločnosti. Recept sa dedí z otca na syna. Reklama na Fernet-Branca sa objavila v novinách už v roku 1865. Likér bol oslavovaný lekármi a získal si veľkú popularitu.

Fernet-Branca je amaro, čo znamená horký likér. Jeho základ tvorí bylinná infúzia. Tajný recept obsahuje ingrediencie z celého sveta, napríklad aloe vera, korenie, koreň sladkého drievka a horké byliny. Hlavnou charakteristikou je horkosť, ktorá sa vynikajúco hodí ako aperitív alebo digestív. Fernet-Branca je nepochybne súčasťou kultúry. Taliani ho podávajú na spoločenských udalostiach a rodinných stretnutiach. Je obľúbenou špecialitou v Taliansku aj v zahraničí. Miláno je strediskom Branca a jeho historickým domovom. V roku 2009 bolo dokonca otvorené Branca Collection múzeum, ktoré zachováva históriu a hodnoty spoločnosti.

Amaretto di Saronno

Známa talianska špecialita Amaretto sa datuje až do roku 1525. Najstaršie originálne Amaretto pochádza od značky Di Saronno. Tento nápoj je jediný svojho druhu a jeho tajomstvo je starostlivo uchovávané. Originál od Di Saronno je známy svojou kvalitou a autenticitou.

Amaretto je vyrobené z mandlí, marhuľových jadier, bylín, vanilky a korenia. Jeho sladko-horká chuť s mandľovou vôňou je charakteristická. Obsahuje 28% alkoholu.

Amaretto je obľúbeným nápojom v Taliansku aj v zahraničí. Taliani ho často podávajú ako digestív ku káve. Jeho sladko-horkosť je súčasťou talianskej kultúry. Ikona Di Saronno Originale, vyrábaná v Saronne, Lombardsku, je stále populárna po celom svete.